Jak fotit lepší fotografie. Tipy na focení mobilem

jak fotit mobilem

Většina lidí má mobilní telefon všude s sebou. Pro mnohé se již dávno stal náhradou digitálního fotoaparátu. Fotografové kteří vědí jak fotit mobilem určitě vyfotí mnoho kvalitních fotografií.

Jak fotit mobilem

Mobil je každodenním používáním upatlaný s usazeninami. Nechtěný otisk prstu může kromě jiného znečistit čočku fotoaparátu mobilního telefonu. Pokud chcete mobilním telefonem pořizovat dobré fotografie, pak vždy předem focením prohlédněte a očistěte objektiv fotoaparátu. K jeho čištění doporučujeme měkký suchý hadřík.

Silné a slabé stránky fotoaparátů mobilních telefonu

Fotografování a natáčení filmů mobilním telefonem se stalo součástí každodenního života. Většina mobilních telefonů je vybavena fotoaparátem.

Fotoaparáty mobilních telefonů jsou vhodné zejména pro fotografování:

 • Za dobrých světelných podmínek
 • Detailní záběry
 • Krajiny a přírody
 • Autoportréty

Mezi mínus fotoaparátu v mobilu patří:

 • Nízká kvality fotografií focených za špatných světelných podmínek (tma, v interiéru).
 • Absence optického zoomu

Tipy na focení mobilem, jak fotit mobilem

 1. Při spontánním zachycení skvělého okamžiku se fotoaparát mobilního telefonu rychle zapne, ale snímek je pak rozmazaný nebo rozostřený. Nejlepším způsobem, jak fotit mobilem a vyhnout třesu, je mobil při focení držet oběma rukama.
 2. Správná expozice je alfou a omegou fotografování. Fotoaparáty chytrých telefonů podporují integrovaným režimem HDR. HDR je zkratka pro vysoký dynamický rozsah. V tomto speciálním režimu se několik snímků nakonec spojí do jedné fotografie. Výsledkem jsou fotografie s co nejpřirozenějším rozložením jasu. To znamená, že v rámci jednoho snímku lze optimálně zobrazit i větší rozdíly v jasu.
 3. S fotoaparátem mobilního telefonu můžete pořizovat fotografie snadno a rychle. Pokud pořídíte několik fotografií – třeba z trochu jiných úhlů pohledu – budete mít z čeho vybírat. S výhodou můžete také použít sériové snímání. Nepovedené fotografie rychle a pohodlně odstranit. Na druhou stranu v sérii fotografií můžete najít nezaměnitelná fotografie.
 4. Chcete pořídit dobrou portrétní fotografii mobilním telefonem? Nejlepším způsobem jak vyfotit dobrou portrétní fotografii je umístit objektiv fotoaparátu do úrovně očí fotografovaného.
 5. Nedostatkem fotoaparátu v mobilu je digitální zoome který snižuje kvalitu fotografií. Fotoaparáty mobilních telefonů s optickým zoomem tento problém řeší. Zoom raději používejte opatrně, čím méně si fotografovaný objekt digitálně přiblížíte, tím bude vaše fotografie ostřejší. raději k fotografovanému objektu popojděte.
 6. Selfie jsou populárnější než kdy jindy. jak fotit mobilem co nejlepší autoportrét pomocí mobilního telefonu? Kromě dobrého integrovaného předního fotoaparátu k tomu přirozeně vytváří vhodné podmínky i určitý fotografický talent. Na tom při pořizování selfie záleží:
  • Zvolte klidné pozadí bez rušivých prvků, abyste zůstali zcela v centru pozornosti snímku.
   Pokud je to možné, fotografujte ve výšce očí.
  • Ujistěte se, že máte dobré nepřímé osvětlení, abyste se vyhnuli stínům na obličeji.
   V aplikaci fotoaparátu vyberte podpůrná nastavení, například režim portrétu, režim krásy a automatickou detekci obličeje.
 7. Vyhněte se dvojité bradě. Jedním z nejméně lichotivých rysů na fotografii je dvojitá brada. Tomu lze obvykle předejít protažením krku a mírným oddálením brady od těla. Možná to vypadá trochu nešikovně, ale určitě vám to pomůže vyfotit mnohem lichotivější fotografie.
 8. Úprava fotografií ve smartphonu je snadná. Mnoho aplikací fotoaparátu již obsahuje nemalou škálu nástrojů pro úpravy snímků – od ořezu přes barevné filtry až po integraci dalších prvků. Pokud chcete více efektů, můžete fotografii z mobilního telefonu upravit ještě podrobněji na domácím počítači pomocí profesionálního fotografického softwaru (např. Photoshop).
 9. Většina fotografií z mobilních telefonů se pořizuje v automatickém režimu. Jednotlivá nastavení si však můžete vyzkoušet v profesionálním režimu. Pokud již máte určité fotografické znalosti, můžete například individuálně definovat hodnoty ISO, ovlivnit vyvážení bílé nebo nastavit čas expozice.

Všechny tyto doporučené smartphony mají samozřejmě také velmi dobré funkce pro pořizování selfie. Většina integrovaných předních fotoaparátů má alespoň 8 megapixelů. Kromě toho existují propracované aplikace fotoaparátu s individuálním nastavením a inovativními funkcemi.