Jak fotit skvělé fotografie mobilem

Jak fotit mobilem? Následující jednoduché nápady vám pomůžou fotit lepší fotografie.

Očistěte si objektiv

Objektiv se často zašpiní a výsledkem je pak rozmazaný obraz. Pokaždé, když jdete fotografovat, nezapomeňte očistit čočku fotoaparátu kapesníkem nebo látkou trička.

Vypněte blesk

I u digitálních zrcadlovek se funkce blesku obvykle používá jen v situacích, kdy je velký nedostatek světla. K osvětlení fotografií se lépe hodí přirozené denní světlo.

Výrobci umisťují LED blesk mobilních telefonů objektivu fotoaparátu. Jeho rozptýlené světlo má negativní vliv na fotografie. Pokud přirozené světlo není dostatečné, zvyšte na fotoaparátu hodnotu expozice (EV) a ISO. Mějte na paměti, že zvýšením citlivosti ISO se zvýší i zrnitost fotografií.

Nepoužívejte digitální zoom

Digitální zoom je známý tím, že ničí kvalitu fotografií pořízených smartphonem. Pokud vaše zařízení nemá optický zoom pak s jeho použití raději vyhněte. Raději pořiďte zvětšené fotografie a pak je podle potřeby ručně ořízněte v závislosti na tom, co chcete udělat.

Jak fotit mobilem – zkuste režim HDR

HDR je skvělý režim pro fotografování smartphonem, pokud máte pevné ruce. Tento režim HDR (High Dynamic Range) zajišťuje rovnoměrnou expozici světla a stínů na fotografii. To je užitečné zejména u vysoce kontrastních fotografií.

Režim HDR pořídí dva nebo více snímků s různou expozicí téměř současně a poté zkombinuje nejlepší a nejjasnější části z nich do jednoho snímku. Při fotografování musíte udržovat fotoaparát v klidu, jinak bude snímek rozmazaný.

Použití filtrů pro zpracování fotogrfaií

Filtry mohou fotografiím dodat pěkný umělecký efekt, zprůhlednit je a umožnit jim pěkné vylepšení. Kreativní filtry pro chytré telefony v retro, černobílém, Windmere, Islandia a dalších barvách mohou fotografiím skutečně dodat charakter. Většina chytrých telefonů se systémem Android a iOS má velký výběr filtrů, pokud ne, existuje několik bezplatně stažitelných aplikací, například Pixlr, které nabízejí velký výběr filtrů, které můžete přidat do svých fotografií a dodat jim kreativní nádech.