Jak fotit skvělé selfie. Krok za krokem.

woman in sweater wearing eyeglasses

Jak fotit skvělé selfie? Potřebujete slušný portrét a nemáte po ruce žádného fotografa – můžete si ho udělat sami. Selfie se výborně hodí na blog. Takže, upravte si vlasy a přepudrujte si nos. Fotografie vždy upozorní na nedostatky, které naživo nejsou tak zřejmé.

Vyberte si místo s dostatkem světla

Pamatujte – čím méně světla, tím horší kvalita fotografie. Při pořizování selfie ve výtahu se objeví šum a zrnitost. Snímač vašeho mobilního telefonu není specializované reportérské zařízení. Pro kvalitní fotografie si vyberte místo s dostatkem světla. Například u okna, venku, ne na přímém slunci. Po setmění se postavte co nejblíže k lampě, ne do tmavého kouta.

Najděte si dobré pozadí

Pozadí by nemělo být náhodné. Fotoaparát v telefonu má tu vlastnost, že nerozmazává pozadí, pozadí je vždy ostré. Ujistěte se tedy, že za sebou nevidíte žádné dopravní značky, parkovací automaty nebo auta, popelnici, nepořádek v bytě nebo něco, co vám roste z hlavy.

photo of smiling woman in yellow turtleneck sweater with headphones on her neck using her phone


Nejlépe se hodí ploché pozadí, tj. různé druhy stěn. Může to být cihlová zeď nebo barevná nástěnná malba, bílá zeď v domě nebo živý plot. Ploché pozadí udrží kompozici pod kontrolou. Zdi, dveře, nástěnné malby nebo prázdný prostor, prostě něco kde nic neodvádí pozornost od hlavní postavy.
Pozor na stěny v intenzivních barvách! Někdy způsobují zkreslení barev fotografie. Vyvážení bílé se zblázní a váš obličej může být na fotografii velmi modrý nebo velmi růžový. Zkontrolujte na displeji, zda má vaše pleť normální, zdravý odstín.

Pozadí, které něco říká

Velmi zajímavým nápadem na selfie je vyfotografovat se na významném pozadí. Například v Londýně se vyfotíte pře zastávkou metra, jste v pivovaru a vyfotíte se před jeho logem. Takové fotografie se vyplatí pořizovat, protože budují naši image, např. jako osoby, která cestuje nebo je odborníkem ve svém oboru. Zajímavé pozadí o vás může v mžiku něco vypovědět.

Jak fotit selfie

Výborně, už jste se usadili na skvělém místě a máte pod kontrolou pozadí. Nyní se podívejte, odkud světlo vychází, a otočte k němu hlavu. Fotografování v dobrém světle pomáhá vyhladit vrásky, vyhnout se tmavým kruhům pod očima a celkově vypadat zářivě.

Selfie pořízené shora jsou již klasikou. Tento úhel záběru zvětšuje oči a zeštíhluje obličej. Ale pozor, ne každý na těchto záběrech vypadá dobře. Pozor, pokud máte velké čelo (bude ještě větší) nebo dlouhý nos (bude ještě delší) Experimentujte vyfoťte se ze předu, vyzkoušejte zda na fotografiích vypadá lépe levý nebo pravý poloprofil vaši tváře.

Jak fotit selfie
Photo by Kampus Production on Pexels.com

Úprava fotografií

Věděli jste, že fotografie můžete zpracovávat přímo v telefonu? Na to existuje spousta aplikací. Obvykle používám VSCOcam a Snapseed. Rád vylepšuji nejhezčí záběr. Obvykle dávám větší kontrast a opravuji vyvážení bílé. Často přidávám trochu žluté a růžové, protože pak pleť vypadá zdravěji.
Focení sebe sama je velmi zábavné a umožňuje vám lépe poznat svou tvář, což se pak hodí i při profesionálním focení!