Jak vyfotit vánoční stromeček

Jak vyfotit vánoční stromek stromeček
 1. Vypněte světla v místnosti, nebo je přizpůsobte barvě a jasu světel na vánočním stromku
 2. Na fotoaparátu vypněte blesk
 3. Nastavte režim priorita clony A , Av
 4. Nastavte ruční vyvážení bílé
 5. Upevněte fotoaparát na stativ
 6. Nastavte ISO 100 (Nikon 200)
 7. Nastavte clonu v rozsahu f/5,6 – f/8
 8. Nechat fotoaparát zvolit vhodný čas (priorita clony)
 9. Pokud fotoaparát nemůže správně zaostřit pak zapněte světlo v místnosti a nechte fotoaparát zaostřit na stativu. Pak vypněte automatické zaostřování a vyfoťte snímek
 10. Použitím samospoušťe zamezíte chvění fotoaparátu

Pokud nemáte stativ pak nepoužívejte blesk

Jak vyfotit vánoční stromeček bez stativu? Paradoxně, pokud máte stativ, můžete použít blesk. Pokud nemáte stativ, neměli byste blesk používat! Pomocí stativu totiž můžete nastavit libovolně dlouhou expoziční dobu fotoaparátu, aniž by došlo k rozmazání snímku. Pokud pak použijete blesk, snímek se pouze mírně zesvětlí a zvýrazní detaily.

Nenechte blesk dominovat celému snímku

Při použití blesku bez stativu musí fotoaparát zvolit krátký expoziční čas, pro to aby nedošlo k rozmazání fotografie. Blesk pak exponuje celý snímek tak, aby fotoaparát získal dobře exponovaný snímek. Takové snímky jsou většinou opravdu nepěkné, protože je zničena celá atmosféra a fotografie vypadá, jako by byla pořízena v nemocnici. Pokud tedy nemůžete blesk ovládat ručně, nepoužívejte ho, pokud nemáte po ruce stativ! Jak tedy vidíte, existují dvě situace, které velmi závisí na tom, zda máte po ruce (stabilní) stativ, nebo ne. Pokud máte po ruce stativ, postupujte podle kroků 1-10 z výše uvedeného seznamu. Pokud však stativ nemáte, vyzkoušejte následující “techniku”:

Jak vyfotit vánoční stromeček bez stativu

Místo blesku nastavte co nejvyšší citlivost ISO (1600-3200) a nejnižší clonové číslo, které vám fotoaparát dovolí! Vysoká citlivost ISO způsobí, že snímek bude bezpochyby zašuměný. Ale šum lze a. opravit pomocí EBV a b. vypadá to tisíckrát lépe než “bleskové” fotografie. Fotku nechcete mít na obálce časopisu. Takže vynechejte kroky 5, 6, 7 a 10 z výše uvedeného seznamu a použijte je místo nich:

 • Co nejmenší clona,
 • ISO 1600-3200,
 • Fotoaparát držte co nejpevněji, nejlépe tak, že jej někde podepřete.
 • Těsně před uvolněním závěrky zadržte dech a snažte se nedýchat, dokud se na displeji fotoaparátu neobjeví snímek. Pozor: Samozřejmě nikdy nezadržujte dech déle než 30 sekund!

Pokud je použití blesku nevyhnutelné, pak před blesk umístěte dvě vrstvy rozložených kapesníků. Kapesníky omezí výkon blesku a zároveň rozptýlením světla zvětší zábleskem osvětlenou plochu plochu.