Jak se fotí blesk. 2 tipy jak vyfotit blesk

jak vyfotit blesk

Blesk můžete vyfotit tak, že v okamžiku kdy se zableskne, zmáčknete spoušť fotoaparátu. Tato technika však vyžaduje velkou dávku štěstí. Druhou metodou je focení blesku dlouhým časem expozice.

Jak fotit blesk pomocí dlouhého času expozice

K focení blesku s dlouhým časem budeme potřebovat stativ, fotoaparát se širokoúhlým objektivem. Fotoaparátu namontujte na stativ nasměřujte na oblohu. Na fotoaparátu nastavte:

  1. Clonu na hodnotu f11 – f19, záleží n atom jak je zataženo, čím jasněji tím větší clonové číslo nastavte
  2. ISO 100
  3. Čas expozice 10s

S takto nástavným fotoaparátem stisknete spoušť. Pokud budete mít štěstí a během 10s blesk udeří tak jej budete mít na fotografii. Pokud závěrka fotoaparátu cvakne naprázdno tak znovu stiskněte spoušť. Tak to opakujte, dokud se vám blesk nepodaří vyfotit.

Tip na focení blesků

Pro focení blesků můžete také použít ND filtr na objektiv. S ND filtrem na objektivu můžete nastavit delší čas expozice, díky kterému pak na jedné fotografii zachytíte více blesků po sobě jdoucích. Při focení blesku většinou prší proto je lepší fotoaparát chránit deštníkem nebo blesky fotit doma z okna s fotoaparátem v pokoji, ze začátku třeba i za zavřeným oknem. Nezapomeňte však v místnosti zasunout. Světlo z osvětlení pokoje by rušilo fotografie blesku.