Jak vyfotit siluetu a jak vyfotit paprsky slunce

jak fotit siluety

Experimentování se světlem a stínem je velmi kreativní a zábavnou fotografickou disciplínou. Se znalostí expozice a jak funguje světlo, můžete vytvořit spoustu působivých fotografií a zažít vzrušení při jejích fotografování.  Začněme focením siluet.

Jak vyfotit siluetu

Siluetu postavy snadno vyfotíte proti silnému zdroji světla. Tyto světelná podmínky nastávají při východu a západu slunce, nebo pokud fotografovaný je v tunelu pod mostem nebo třeba v průchodu. Důležitá je zajistit aby fotografovaná strana postavy blíže k vám byla zastíněna a vše okolo intenzivně osvětleno.  Nastavením expozice pak dosáhnete takového kontrastu, že vše na osobě k vám bude ve stínu tedy bez vykreslení barev a tvarů zatímco vše okolo bude díky čelnímu světlu dostatečně osvětleno a vykresleno.

Brno průchod s drakem vyfoceno mobilem LG

Jak vyfotit paprsky slunce

Paprsky slunce s fotoaparátem vybaveným clonou nejlépe vyfotíte při nastavení vysokého clonového čísla f 11 – f 19. V tomto nastavení je nastaven minimální otvor clony a paprsky slunce na hranách lamel clony vtvoří tyto rozbíhavé paprsky světla.  S mobilem se můžete pokus vyfotit paprsky slunce přes hranu listu, nebo třeba otvor v nebo kapku rosy nebo deště třeba také na listě. Fotoaparáty v mobilu nemají clonu, v tomto případě můžete paprsky slunce snadno vykreslit pomocí přírodních útvarů jako je vykreslování paprsků průchodem světla otvorem, přes ostrou hranu či lomem v kapkách vody.

Tipy na focení slunečních paprsků a siluet

Sluneční paprsky a siluety nejhezčeji vyfotíte za zlaté hodinky, která nastává těsně před východem nebo západem slunce. V tuto dobu je slunce za obzorem nebo nízko na obzoru, čímž sluneční paprsky musí nejsilnější vrstvou atmosféry plné prachu a různých nečistot a plynů. Toto vše zabarví sluneční paprsky a zároveň je mírně rozptýlí, čímž se zamezí tvorby ostrých stínů na fotografiích.

jak fotit siluety

Při fotografování proti přímému slunci mějte na paměti sílu slunečních paprsků a raději nesměřujte objektiv vašeho fotoaparátu proti přímému polednímu slunci. Silné sluneční světlo by mohlo poškodit senzor vašeho fotoaparátu.