Nejlepší digitální zrcadlovka pro začátečníky

Mnoho lidí říká, že digitální zrcadlovky jsou v dnešní době zbytečné a stačí jím pouze bezzrcadlovka nebo se dokonce spokojí s fotografováním pomocí chytrého telefonu. Není tomu tak! Správné rozhodnutí můžete učinit jenom poté, co pochopíte a zvážíte výhody i nevýhody jednotlivých typů fotoaparátu. V našem nejnovějším přehledu zjistíte, která digitální zrcadlovka je pro vás tou nejlepší volbou.

Vyplatí se koupit digitální zrcadlovku

Odpověď na takovou otázku je nesmírně obtížná. Především proto, že koupě fotoaparátu obecně není investicí. Pojem investice znamená “vyčlenění finančních prostředků na zvýšení nebo obnovu majetku”. Nákup fotoaparátu tak mohou za investici považovat pouze profesionální fotografové.

Pro většinu amatérských fotografů je nákup fotoaparátu, stejně jako koníček zvaný fotografování, nekonečným řetězcem výdajů. Zpravidla se začíná tělem fotoaparátu a nějakým objektivem… pak se přidávají další objektivy, filtry, stativ, blesk, paměťové karty, baterie, brašna nebo batoh.

Nákupní seznam je dlouhý a velmi nákladný.

Nákup staršího fotoaparátu (z hlediska roku uvedení na trh) nebo přístrojů z druhé ruky je dobrou volbou pro amatérské fotografy s omezeným rozpočtem nebo pro ty, kteří si ještě nejsou jisti, zda je fotografování bude bavit.

Větší snímač lepší zrcadlovka

Fotoaparáty se vyrábějí s různými velikostmi snímačů. Některé z nich jsou velké asi jako rámeček malého filmu (full frame), tj. 36 × 24 mm. Ostatní, přibližně 23,6 x 15,7 mm (22,2 x 14,8 mm v případě Canonu) – to je poloviční velikost fullframe a nazývají se Advanced Photo System type-Classic – APS C).

Existují ještě menší matrice o rozměrech 17,3 × 13 mm, které se nazývají Micro Four Thirds. Fyzická velikost snímače vyjádřená v mm a jeho rozlišení vyjádřené v milionech pixelů spolu s velikostí jednotlivých pixelů mají velký vliv na kvalitu fotografií.

Zjednodušuji – ale obecně platí, že velký snímač s nepříliš vysokým rozlišením, ale s větším počtem pixelů, dává velkou šanci na lepší snímky než malý snímač, na kterém je nacpáno obrovské množství pixelů.

Jsem si však jistý, že pokud vedle sebe položíme snímky pořízené různými typy fotoaparátů s různými snímači, bude jen velmi málo lidí, kteří si těchto detailů všimnou pouhým okem. Jsou patrné pouze na velmi velkých zvětšeninách a v dnešní době přece jen kralují internetové přehlídky malých a vysoce komprimovaných snímků.

Vyplatí se koupit digitální zrcadlovku se snímačem APSC

Koupě digitální zrcadlovky se snímačem APSC je v dnešní době jednoduše jedním z levnějších řešení, které vám umožní pořizovat fotografie na velmi dobré technické úrovni. Jsou obecně výrazně levnější než plnoformátové digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky a mají velmi širokou nabídku objektivů a příslušenství.

Časem je možné přejít na novější tělo, i když je třeba si hned uvědomit, že například přechod z digitální zrcadlovky na bezzrcadlovku zpravidla znamená další výdaje například na objektivy v novém systému. Je to proto, že bezzrcadlovky a zrcadlovky stejných výrobců, např. Nikon nebo Canon, nemají identické bajonety (uchycení objektivu k tělu). Existují však speciální adaptéry, které umožňují použití objektivů SLR s bezzrcadlovkami.

Digitální zrcadlovka s polovičním snímačem (protože tak se nazývá i snímač APS C) je dnes jednoduše velmi dobrou volbou pro začátečníky, kteří se chtějí naučit fotografovat. Je menší a lehčí než full-frame fotoaparáty a existuje pro ně obrovský výběr objektivů a příslušenství. K dispozici je také poměrně hodně modelů z druhé ruky v dobrém stavu, které vám umožní ušetřit další peníze. Také upozorňuji, že je snazší najít servis, který zvládne opravu digitální zrcadlovky.

I starší modely digitálních zrcadlovek vám při průměrných fotografických dovednostech umožní pořídit kreativnější snímky než fotoaparát v telefonu. Budou mít také lepší kvalitu než oni (dokonce i pixely RAW).

Převážná většina fotografií je nyní zveřejňována na sociálních sítích a online blozích. Soubory jpeg zde podléhají další kompresi. Snímky z fotoaparátu s o něco menším snímačem proto poskytnou dostatečně kvalitní snímky pro zveřejnění v těchto médiích.
5 nejlepších digitálních zrcadlovek se snímačem APSC 2021

S ohledem na tyto argumenty se domnívám, že volba digitální zrcadlovky se snímačem APSC má v současné době smysl. Zde je několik modelů, které stojí za pozornost. V závorce jsem uvedl rok vstupu na trh. Čím novější konstrukce, tím lepší řešení a lepší kvalita obrazu.

  • Nikon D7100 (2013), Nikon D7200 (2015), Nikon D7500 (2017) a Nikon D500 (2016). Modely řady 3000 a 5000 nedoporučuji.
  • Modely Canon jsou Canon EOS 70D (2013) , Canon EOS 77D (2017), Canon EOS 80D (2016), Canon EOS 90D (2019) a Canon EOS 200D a Canon EOS 250D. Z Canonů nedoporučuji Canon EOS 100D a obecně ty s tří- a čtyřmístným označením.
  • Čas pro Pentax, zde stojí za zmínku Pentax K-70, Pentax KP, Pentax K-3 Mark III (nový model). Stojí za zmínku, že Pentax (na rozdíl od jiných výrobců, jako jsou Nikon a Canon) oznámil, že výrobu zrcadlovek neukončuje a že se objeví nové modely. Zda své rozhodnutí dodrží, se brzy dozvíme.

Většinou se jedná o velmi všestranná těla vhodná pro různé typy fotografií. Pokud tedy hledáte fotoaparát pro začátek bez ohledu na téma, které chcete fotografovat, všechny uvedené modely budou velmi dobrou volbou. Zejména bych doporučil tyto fotoaparáty Nikon: D500, Nikon7500, Canon jsou: EOS 90D, Canon EOS 80D a… Pentax K-3 Mark III (jedná se tedy o nový model a volbu na další roky).

Při výběru fotoaparátu si v notebooku nebo exelu vytvořte tabulku a zadejte do ní aktuální ceny těla a dalšího příslušenství, které budete potřebovat. Pokud jej pečlivě vyplníte, bude pro vás rozhodování o koupi konkrétního modelu fotoaparátu jistě snazší. Často se objevuje zákonitost, že levnější tělo s sebou nese zvýšené výdaje za objektivy nebo příslušenství. Neztrácejte však čas příliš dlouhým výběrem. Kupte si fotoaparát a začněte fotografovat.