Skupinová fotografie. Jak fotit rodinu, kolegy a spolužáky

people taking group picture

Fotografování rodiny nebo skupiny lidí není vždy snadné. Pro diváka je důležité, aby lidé na fotografii skutečně vypadali jako skupina. Umístění malých dětí vpředu a větších vzadu a zajištění toho, aby se ti vzadu vždy dívaly skrz mezeru mezi dvěma hlavami těch vpředu. To vše je důležité, ale to samo o sobě to na vyfocení dokonalé fotografie skupiny nestačí. Následující tipy vám pomůžou vytěžit z vašich fotografií skupin mnohem více.

Seskupte skupinu

Pro to abyste diváky přesvědčili, že lidé na fotografii jsou skupina, přátelé nebo rodina je důležité aby fotografování stáli blízko u sebe.

a group of women in swimwear walking on shore
Zdroj RODNAE Productions on Pexels.com

Vaším úkolem fotografa je to skupině vysvětlit. Je důležité věnovat této přípravě dostatek času. Někdy je citlivý přístup nezbytný. Tip pro svatební fotografie nebo fotografie narozeninové oslavy. Pokud chcete, aby snoubenci nebo oslavenec na skupinovém snímku vynikli, musíte je vhodně umístit, např. přímo vpředu uprostřed s malým odstupem od zbytku skupiny stojící v půlkruhu. Stačí požádat  snoubence nebo oslavence o to aby dělali dva až tři kroky směrem k vám. Pro někoho to může být zpočátku nepříjemné, ale vyplatí se to.

Věnujte pozornost pozadí

Ani u skupinových fotografiích nesmíte úplně zapomenout na pozadí. Větev za hlavou fotografované osoby může rychle vytvořit nechtěný komický efekt. Po zaměření se na ústřední motiv věnujte také pozornost okrajům fotografie. Do pozadí můžete zahrnout motivy jako je například logo společnosti na budově, krásné pohoří v pozadí nebo zlatý listnatý strom na podzim.

group of people near wall
Zdroj Jopwell on Pexels.com

Fotografujte ve výšce očí

Přirozený a nezkreslený vzhled lidí vyfotíte když budete fotografovat přibližně ve výšce očí. To znamená, že pro děti a skupiny, které jsou menší než vy, se trochu skrčíte nebo použijte stativ nastavený na vhodnou výšku. U kreativních záběrů lze samozřejmě tento efekt záměrně “zneužít” a vytvořit zajímavé snímky, například z ptačí perspektivy.

group of people standing beside body of water
Zdroj Andrea Piacquadio on Pexels.com

Zvolte správnou ohniskovou vzdálenost objektivu

Pro skupinové fotografie se obvykle používá malá ohnisková vzdálenost objektivu. S objektivem s ohniskovou vzdálenosti méně než 18 mm budou lidé na okrajích fotografie zkresleni. Můžete tedy použít ohniskové vzdálenosti od širokoúhlého objektivu až po lehký 85 mm teleobjektiv. Záleží na tom, co chcete divákovi svou fotografií sdělit. Skupiny v kombinaci s krásnou krajinou vypadají dobře při širokoúhlém záběru. S delší ohniskovou vzdáleností se pozadí více rozostří a oko diváka se pak více zaměříte na samotné osoby. Důležitá je také volba rámování. Skupinové fotografie s lidmi od pasu nahoru vypadají mnohem osobněji než kompletní skupina s nohama. Zaměřte se prostě více na obličeje členů skupiny.

group of people taking photo
Zdroj Athena on Pexels.com

Pohlídejte si hloubku ostrosti

Na klasické skupinové fotografii stojí rodina nebo skupina v řadě před vámi. Ujistěte se, že jsou lidé rozmístěni v co nejmenším počtu řad, jinak by hloubka ostrosti nemusela být dostatečná v závislosti na ohniskové vzdálenosti / cloně. Výsledkem jsou rozmazané tváře v přední nebo zadní řadě. V těchto situacích můžete clonu více přivřít, ale ne vždy máte dostatek světla nebo nechcete mít příliš ostré pozadí. Vždy nejprve pořiďte zkušební snímek a zkontrolujte hloubku ostrosti na fotoaparátu přiblížením. Zkuste začít třeba s nastavením clonového čísla f 9. Na malé obrazovce často vše vypadá ostře. Později na počítači si všimnete, že ne všichni na fotografii jsou vykresleni ostře. Při fotografování skupin na vysoké clonové číslo použijte stativ.

men and women taking group picture using smartphone
Zdroj Jean Carl Mendieta on Pexels.com

Věnujte pozornost skupinové póze

Venku můžete skupinu uspořádat před zábradlím, dobře se hodí i schodiště stupně. Skupina rozmístěná na různých stupních uvolňuje obraz.  Ne všichni lidé musí sedět nebo stát. Směs sedících a stojících lidí dodává snímku určitou dynamiku a hloubku.

a group of friends cheering
Zdroj Cedric Fauntleroy on Pexels.com

Najděte správné světlo

Světlo hraje při fotografování vždy zásadní roli. Pro skupinové fotografie v exteriéru jsou nejvhodnější mírně zamračené dny nebo rovnoměrně zastíněná místa. Ideální je slabé rovnoměrné podsvícení, nejlépe brzy ráno nebo pozdě večer. Ujistěte se, že jedinci nejsou ve stínu budovy nebo větve stromu. V interiéru jsou dobrým zdrojem přirozeného světla velká okna. V některých případech můžete jako reflektor použít i velkou bílou stěnu. Stropní osvětlení vykresluje ve tvářích fotografovaných dlouhé stíny. Někdy pomůže když skupina udělá krok dopředu nebo dozadu.

group of women standing near desk
Zdroj Christina Morillo on Pexels.com

Vestavěný blesk fotoaparátu svým ostrým světlem osvítí pouze část skupiny proto se jeho použití raději vyhněte. Ve tmě se však zapnutí blesku nevyhnete.

Vytvořte jednotný vzhled skupiny

Každý člověk samozřejmě vypadá jinak a jako fotograf nemůžete vždy ovlivnit styl jeho oblečení. Před fotografováním však nezapomeňte učinit oznámení, například: “Všichni si prosím ne/oblečte svetry”. Před stisknutím tlačítka spouště byste si také měli společně ujasnit otázku odložení slunečních brýlí. Nechcete, aby se lidé ptali “Kdo je na té fotce vedle vás? váš bodyguard?”.

multi cultural people
Zdroj fauxels on Pexels.com

Buďte zábavní

Někdy může chvíli trvat, než se vám je podaří vyfotit. Hlavně děti fotografování rychle omrzí. Náladu jím můžete zlepšit tím, že jím budete dávat jasné pokyny s vtipem a šarmem. Tímto přístupem také zabráníte tomu, že někdo bude v strnulé póze čekat na stisknutí spouště. 

Jak odstranit mrknutí

Jak všechny uvolnit a vyfotit fotografie bez mrknutí očí? Požádejte všechny ať najednou zavřou oči a po napočítání do tří ať je zase otevřou. V tom okamžiku vyfoťte několik podobě jdoucích fotografií, určitě se vám jedna vyjde.

Vyfocením si více fotografií zvyšujete šanci, že vyberte fotografii, na které budou mít všichni otevřené oči dívající se do objektivu fotoaparátu.