Tipy a nápady pro fotografování přírody s mobilem

Rádi fotografujete věci, které objevujete při svých dobrodružstvích v přírodě? Fotografie přírody je obrovský žánr, který se skládá z krajin, fotografií divoké přírody, venkovních makrofotografií a dokonce i abstraktních fotografií. Pokud rádi objevujete venkovní svět, je velká šance, že si fotografování přírody zamilujete. Dobrá zpráva: Váš iPhone má dokonalý fotoaparát pro fotografování přírody bez velkého množství dalšího vybavení.

Co je to fotografování přírody?

Fotografování přírody se zaměřuje na focení přírodních prvků okolního světa – rostlin, zvířat a krajiny. Fotografie mohou zachycovat široké pohledy na daleké krajiny i drobné detaily hmyzu a rostlin. Existuje tolik způsobů, jak zachytit přírodu fotoaparátem, kolik je druhů rostlin a živočichů. Pokud se zcela ponoříte do světa fotografování přírody, pak vám nápady vám nikdy nedojdou.

Typy na fotografování přírody

Fotografování přírody si představte jako zastřešující téma, které zahrnuje následující fotografické žánry:

  • Krajinářská fotografie
  • Makrofotografie přírody
  • Abstraktní fotografie přírody
  • Fotografie květin
  • Fotografie divoké přírody
  • Astrofotografie
  • Cestovní fotografie

Jaký je rozdíl mezi fotografií přírody a krajiny?

Krajinářská fotografie je jen jedním z typů fotografie přírody. Tento žánr se zaměřuje na velkoplošné snímky, které zachycují tvar a charakter krajiny. Horské výhledy, západy slunce u oceánu a lesní cesty, to vše představuje fotografii krajiny a přírody. Když se začnete zaměřovat na konkrétní rostliny a živočichy nebo na scény v malém měřítku, už nefotografujete krajiny, ale rozhodně stále fotografujete přírodu.

Tipy pro fotografování přírody pro lepší fotografie z mobilu

Pro většinu fotografií přírody vám bude stačit výjimečný fotoaparát vašeho mobilu pro to, abyste pořídili úžasné fotografie ze světa přírody. Zde je několik tipů pro focení přírody.

1. Fotografujte během zlaté hodiny

Fotografie skalnaté pláže při západu slunce demonstruje to co je to fotografování přírody. Každý fotograf ví, že dobré osvětlení je nezbytné pro všechny typy fotografií, a proto je zlatá hodina pro fotografování přírody tak ideální. Zlatá hodina je období těsně po východu a těsně před západem slunce, kdy je slunce nízko nad obzorem. Tóny zlaté hodiny jsou teplé a zalévají fotografii oranžovou, žlutou a červenou barvou, což dodává fotografiím přírody kouzelný nádech. Není divu, že se zlaté hodině ve fotografických kruzích říká také “magická hodina”. Obzvlášť zdařilé fotografie během zlaté hodinky pořídíte  v podzimní přírodě, kdy se i příroda zbarvuje do tónu umocněných rozptýleným slunečním světlem během zlaté hodinky.

2. Změňte úhel záběru fotoaparátu, abyste získali zajímavější záběr

Životem chodíme a vnímáme svět ve výšce očí a jsme zvyklí na to, že i fotografie jsou komponovány ve výšce očí. Stačí tedy jednoduchá změna úhlu záběru nebo perspektivy proto, abyste fotografiím přírody dodali na zajímavosti. Úprava úhlu záběru je snadná, stačí když si kleknete a namíříte fotoaparát na oblohu, nebo když si najdete vysoký pozorovací bod a fotíte z něj směrem dolů k zemi. Pokud vás při rámování záběru neohromí kompozice, změňte úhel záběru, dokud nenajdete něco výraznějšího.

3. Zaměřte se na detaily v přírodě

Fotografie přírody může zahrnovat detaily v přírodě, jako je například tato kapradina. Cítíte se při fotografování přírody bez inspirace? Když nemůžete najít nic, co by stálo za vyfotografování ve velkém, je čas zúžit záběr na detaily. Hledejte drobné kompozice – způsob interakce rostlin s krajinou, vzory na listech a kamenech, odrazy ve vodě. Tyto detaily v přírodě jsou často přehlíženy, ale jejich krása je nezaměnitelná.

4. Pro ostré a dokonale exponované fotografie použijte zámek AE/AF

Tento tip lze použít pro všechny typy fotografií, ale zejména pro fotografování přírody. Při rámování záběru podržte prst na displeji, abyste uzamkli zaostření přesně tam, kde ho chcete mít. Na obrazovce se vedle žlutého rámečku zobrazí malé sluníčko. Tažením slunce nahoru expozici zesvětlíte a tažením dolů ztmavíte.

Nápady na abstraktní fotografie přírody

Při vytváření abstraktních fotografií přírody se zaměřujete na textury, vzory a detaily, které se v přírodě vyskytují, a zachycujete je uměleckým způsobem. Zde je několik zábavných nápadů, které můžete vyzkoušet při vytváření abstraktních fotografií přírody.

1. Makro

Makrosnímky mohou vytvořit úžasné abstraktní fotografie přírody. Z nejsložitějších detailů rostlin, skal a zvířat často vznikají působivé abstraktní fotografie přírody. Váš mobil obvykle zvládne zaostřit až na vzdálenost 10 cm od objektu. iPhone 13 i iPhone 13 Pro umí pořizovat makro fotografie zaostřením až 2 cm od objektu. Pokud rádi fotíte makro, možná se vám oplatí investice do externího makroobjektivu, s kterým vyfotíte detailní makro fotografie přírody.

2. Najděte pocit tajemna na vlastním dvorku

Nemusíte cestovat daleko pro to, abyste objevili příležitosti k vyfocení skvělých abstraktních fotografií přírody. Váš vlastní dvorek je plný vzorů, textur a barev, které lze kombinovat a vytvářet tak abstraktní umění. Při hledání nové abstraktní kompozice se nezapomeňte sklonit  nízko k zemi, tak nízko abyste viděli, jak na sebe kombinace rostlin, půdy a trávy působí. Podívejte se pak nahoru a objevte vzory listů stromů, větví nebo mraků. Čím více se budete dívat, tím více toho uvidíte.

3. Hledejte opakující se vzory

Vyfoťte třeba dubové listy v přírodě, pro to abyste demonstrovali vzory na abstraktní fotografii přírody. Opakující se vzory jsou v přírodě všude, ať už fotografujete pole květin, žilnatinu listů, peří, žaludy nebo hmyz. Často můžete snímky oříznout tak, aby vaše fotografie zdůrazňovaly tyto vzory namísto celkového tvaru objektu. Vznikají tak zajímavé abstraktní fotografie, které lze nalézt pouze v přírodě.

4. Vylepšete snímek pomocí následného zpracování

Ke zpracování abstraktních fotografií přírody použijte svou oblíbenou aplikaci pro úpravu fotografií. Aplikace jako VSCO, Snapseed a Photoshop Express mají zábavné filtry, které nejlépe fungují na abstraktních fotografiích. Některé z nich drasticky změní linie, barvy a textury fotografií a jiné dodají fotografii vzhled kresby nebo malby.

Jak fotit lidi v přírodě

Přidání lidí do fotografií přírody dodá vašim fotografiím na zajímavosti, ale lidské objekty také přinášejí do vašich fotografií další výzvy. Zde je několik tipů pro fotografování lidí v přírodě.

1. Použijte lidi k zachycení pocitu měřítka na snímcích.

Například osobu stojící před krajinou na pláži pro demonstraci měřítka při fotografování přírody.

To je obzvláště užitečné při fotografování krajiny, když předvádíte výhledy nebo panoramata. Ani ty nejúžasnější kompozice nemohou na snímku ukázat skutečný pocit měřítka bez objektu, s jehož velikostí se můžeme snadno ztotožnit. Osoba na fotografii nemusí být ústředním bodem snímku. Cílem je ukázat, jak velké nebo malé je něco v přírodě ve srovnání s člověkem.

2. Zvolte barvy oblečení, které se hodí k fotografované scéně.

Volba oblečení možná není to první, co vás při fotografování lidí v přírodě napadne, ale barvy, které zvolíte, budou mít ve skutečnosti velký vliv na celkovou fotografii. Vybírejte barvy, které vyniknou na pozadí vašich fotografií přírody. Jasně červená košile na pozadí modré oblohy bude mít větší dopad než modrá košile. Doplňkové barvy (ty, které jsou na barevném kruhu vedle sebe) dobře fungují, aby lidské objekty na fotografiích vynikly.

3. Foťte lidi v interakci s přírodou

Osoba malující obraz u Grand Canyonu.

Místo jednoduchých venkovních portrétů se snažte zachytit scény, na kterých jsou lidé v interakci s přírodou – čichají ke květinám, sklízejí zeleninu ze zahrádky, chodí po stezce. Tyto fotografie přírody budou vyprávět poutavý příběh, který vyzdvihne svět přírody a osobu, kterou zachycujete.

Existuje mnoho příležitostí k pořízení jedinečných fotografií přírody bez ohledu na to, kde žijete. Fotografování přírody vám zpříjemní čas strávený venku, pomůže vám vidět přírodu v novém světle a povzbudí vás k experimentování s fotoaparátem iPhone, aniž byste museli investovat do drahého vybavení.