Tipy na focení vody mobilem i zrcadlovkou

Tipy na focení vody mobilem i zrcadlovkou

Podej mi prosím tě stativ, volám na dceru. Jsme na břehu říčky v Malenovicích a já se připravuji fotit Satinské vodopády. Chceme fotit tekoucí vodu a vodopád zrcadlovkou a také mobilem.  Při ustavování stativu si v hlavě si opakuji teorii jak fotit tekoucí vodu: tekoucí vodu fotíme na dlouhý čas expozice.

Na zrcadlovce NIKON D3500 mám nasazen základní objektiv 17 -105 se zoomem a rozsahem nastavení clony 22 -36). V batohu ND filtr 1000.

Na mobil jsme si stáhli LightRoom  pro iPhone (pro android si jej můžete, stáhnou zde AndroidLightRoom) Je srpnový podvečer, slunce již zapadlo, trochu se bojím, jestli již není moc šero. 

Fotoaparát se zrcadlovkou již pevně stojí na takovém oblém balvanu a já nastavuji expozici. Přepínám do manuálního režimu, nastavuji ISO na 100, clonu na 22. Točím kolečkem nastavení času expozice, a pozoruji indikátor nastavení správné expozice,  čas expozice vychází 3s. Zkontroluji zaostření na kámen vpravo od proudu vody a stisknu dálkovou spoušť. 

S napětím čekám několik sekund na zobrazení fotografie v náhledu na displeji. Fotografie vyšla podle očekávání.  Dlouhý čas expozice umožnil světlu vykreslit na fotografii proudy vody jako mléčné pruhy a pěna na fotografii doslova září. Zkouším nastavit ještě delší čas expozice ale fotografie je již moc světlá.

Na stativ upevníme mobil, a v aplikaci fotoaparátu nastavíme nejdelší možný čas expozice. Stiskneme spoušť a vyfotíme fotografii. Jde to i mobilem, ale čas otevření závěrky není tak dlouhý jako na zrcadlovce.