Závěrka fotoaparát anglicky camera shutter curtain

Závěrka fotoaparát anglicky camera shutter curtain

Funkcí závěrky je blokovat pronikání světla do fotoaparátu. Závěrka se otvírá se v okamžiku stisknutí spouště a uzavírá po uplynutí nastaveného času expozice. Po tuto dobu světlo dopadá na obrazový snímač nebo film ve fotoaparátu. 

závěrka
Zdroj https://nofilmschool.com/

Typy závěrek

  • Mechanická – obvykle je tvořena dvěma sadami lamel, které zakrývají obrazový snímač nebo film ve fotoaparátu. Lamely závěrky se otevírají se po stisknutí spouště a uzavírají po uplynutí času expozice
  • Elektronická – obrazová data se  načítají z trvale osvětleného obrazového snímače pouze po dobu času expozice.

Některé digitální zrcadlovky jsou vybaveny klasickou mechanickou závěrkou. Animace níže znázorňuje pohyb lamel závěrky pro různé časy expozice.

závěrka fotoaparátu
Zdroj https://www.pixelfota.cz

Vliv rychlosti závěrky na fotografii

  • Vysoká rychlost závěrky – krátký čas expozice se používá při fotografování s bleskem nebo k zmrazení pohyby zvláště pak v situacích když fotíte objekty v rychlém pohybu, rychlý pohyb nebo nějakou dynamickou akci
  • Pomalá rychlost závěrky – dlouhý čas expozice fotografové využívají kreativně například při fotografování vody nebo malováním světlem. V astro fotografii se dlouhý čase expozice požívá při fotografování planet nebo hvězd na noční obloze. 
malování světlem