10 tipů jak fotit portrét

Jak fotit portrét

Portrétní fotografie patří k nejobtížnějším fotografickým disciplínám. Vyžaduje nejen velké technické znalosti, ale také schopnost pracovat s modelem tak, aby z něj bylo možné dostat co nejvíce. Uvedené tipy jak fotit portrét jsou velmi důležité a poměrně snadno použitelné i v amatérských podmínkách.

Tipy jak fotit portrét

1) Vyplňte rámeček. Začátečníci obvykle nechávají nad hlavou modelu hodně místa, což není nutné.

2) Použijte externí zdroj světla (ne blesk). Jedná se o zdroj světla, který se odráží v očích fotografované osoby. Tento efekt přitahuje pozornost diváka.

3) Zaměřte se na osvětlení. To je poměrně zřejmé, ale nemělo by se na to zapomínat. Osvětlení nejsou jen světla ve studiu, ale také slunce a pouliční lampy.

4) Věnujte pozornost zornému poli. Fotografovaná osoba se nemusí dívat přímo do objektivu. Je důležité, aby byla duhovka oka viditelnější než bělmo očí.

5) Použijte sekvenční focení. Fotografování v nepřetržitém režimu umožňuje zachytit prchavé okamžiky, výrazy tváře, které byste mohli přehlédnout.

6) Použijte rekvizity. Kytice v ruce, různé předměty na zemi můžou do portrétu vnést atmosféru prostředí zkuste experimentovat s rekvizitami.

7) Zachovejte si tvář hráče pokeru. I když vás focení stresuje, nedávejte to portrétovanému najevo. V opačném případě bude váš stres sdílený.

8) Využijte techniku očního diagramu. Řekněte modelce, aby předstírala, že se dívá na tabulku se znaky, jako by prováděla oční test u lékaře. Tímto trikem zabráníte efektu pohledu vyděšeného jelena s očima dokořán.

9) Pamatujte si model. Místo a světlo jsou důležité, ale nesmíte zapomínat na fotografovanou osobu. Musíte modelce pomoci uvolnit se a navázat s vámi vztah.

10) Použijte náhled. Během focení je dobré mít k dispozici velký monitor pro náhled. Díky tomu získáte okamžitě přehled o tom, jak focení probíhá a co je třeba zlepšit.

11) Hrajte divadlo. Požádejte model, aby si zahrál roli. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak někomu pomoci dostat se z vlastní hlavy a vypadat před kamerou mnohem svobodněji a přirozeněji.