Astrofotografie s mobilem. Jakou aplikaci na astrofotografii

seashore during nighttime

Většina standardních aplikací fotoaparátů v chytrých telefonech má tzv. profesionální režim. Najdete ji v nastavení aplikace fotoaparátu. Pokud váš fotoaparát takový režim takový nemá, pak si jej můžete v Appstore nebo Google store vyhledat aplikaci obsahující klíčové slovo profesionální fotoaparát. Vyzkoušel jsem  light room a Procamera.

Co v aplikaci nastavit

Čas expozice: v aplikacích obvykle pod označením S nebo SS. Nastavte 20 až 25 sekund. Pozor: při delších časech expozice vám hvězdy díky rotace země vykreslí na fotografiích čáry.

  • Ostření: Hvězdy a Měsíc jsou nekonečně daleko a pro váš fotoaparát příliš tmavé. V těchto světelných podmínkách automatické zaostřování nefunguje. Nastavte manuální ostření “MF” a nastavte jej úplně doprava na nekonečno.
  • ISO: vysoká citlivost ISO znamená vysokou citlivost snímače. Vede však také k šumu (zrnitosti) obrazu. Používejte hodnotu maximálně 3200.
  • Korekce expozice: nastavte na EV +1, tj. snímky jsou celkově o něco světlejší. S nastavením tohoto parametru můžete experimentovat.

Úpravy fotografie

Pro úprav fotografie můžete použít bezplatnou aplikaci Snapseed. V části Nástroje jsem vyberte tlačítko jemné doladění. Potom upravte jas, kontrast a sytost tak aby se vám fotografie líbila. V případě potřeb fotografii ořízněte.