Hyperfokální vzdálenost v praxi. Maximální hloubka ostrosti

Přemýšleli jste někdy při pohledu na fotografii krajiny, jak je možné, že je vše od popředí až po horizont, doslova až po nejmenší mrak, tak ostré? Je vaše hloubka ostrosti i při f/22 příliš malá na to, aby takový snímek obsáhla? Klíčem k dosažení tak velké hloubky ostrosti je použití hyperfokální vzdálenosti, která umožňuje přesné zaostření. Zní to složitě, ale je velmi snadné se to naučit.

Hyperfokální vzdálenost vám otevírá nové možnosti, jak zlepšit kvalitu fotografií krajiny, ale nejen to. Než si řekneme, co je to hyperfokální vzdálenost, podívejme se, jak clona a vzdálenost od zaostřovacího bodu ovlivňují oblast, která zůstane na fotografii jasná. Velké clony, jako je f/4, vytvářejí velmi malou hloubku ostrosti, zatímco clona f/22 výrazně rozšiřuje zaostřovací pruh. Clony f/11 a f/22 se často používají hlavně při fotografování krajiny, ale proč nestačí k doostření celého záběru fotografované krajiny i přes značné zúžení clony?

Tabulky a konverzní faktory hyperfokální vzdálenosti

Existuje mnoho nástrojů a způsobů, které vám pomohou s nastavením hyperfokální vzdálenosti. Existují online kalkulačky, aplikace pro telefony nebo tabulky, které si můžete vytisknout a mít je vždy u sebe. Nejoblíbenější aplikací je dofmaster, v této kalkulačce hloubky pole ostrosti najdete všechny potřebné nástroje pro výpočet hyperfokální vzdálenosti.

On line kalkulačka výpočtu hyperfokální vzdálenosti

CameraFotoaparátHyperfocal near limitPřední hyperfokální hranice
Focal lengthOhnisková vzdálenostDoF near limitPřední hranice hloubky pole ostrosti
ApertureClonaDoF far limitPřední hranice hloubky pole ostrosti
Subjekt distanceVzdálenost objektuDepth of FieldHloubka pole ostrosti
TeleconverterTelconvertorDepth of Field in frontHranice hloubky pole ostrosti před objektem
Hyperfocal distanceHyperfokální vzdálenostDepth of field behindHranice hloubky pole ostrosti za objektem

Hloubka ostrosti za hyperfokálním bodem a před ním se zvětšuje s klesající clonou. Pokud zaostříte na nekonečno (například při fotografování hor v dálce), bude zaostřeno vše od roviny, na kterou objektiv zaostřuje. Oblast před nekonečnem (vzdálenost se liší v závislosti na ohniskové vzdálenosti) může být výrazně rozostřená.

Pokud nastavíte zaostřovací bod blíže k fotoaparátu, je možné zaostřit jak před tímto bodem, tak za ním, takže může být zřetelná ještě větší oblast snímku (výsek prostoru). V hledáčku to může vypadat trochu zvláštně. Nezapomeňte, že při komponování scény se díváte, jako byste měli široce otevřenou clonu (např. f/4). Chcete-li zjistit, jak vypadá hloubka ostrosti, vyplatí se také použít tlačítko náhledu hloubky ostrosti, bohužel čím užší clona, tím tmavší bude snímek.

Hyperfokální vzdálenosti lze nejsnáze dosáhnout u širokoúhlých objektivů. Čím delší je ohnisková vzdálenost, tím menší je hloubka ostrosti, takže nastavení hyperfokální vzdálenosti vyžaduje ještě větší přesnost.

Existuje mnoho nástrojů a metod, které vám pomohou s jeho nastavením. Existují online kalkulačky, aplikace pro telefony nebo tabulky, které si můžete vytisknout a mít je vždy u sebe. Pokud stisknete tlačítko náhledu hloubky ostrosti při aktivním režimu živého náhledu, můžete také s poměrně vysokou přesností určit optimální zaostřovací vzdálenost, aniž byste museli sahat na stůl.

Zkuste experiment s technikou popsanou v článku pomocí kterého si jednotlivé objektivy a rychle se zorientujete a budete moci pořizovat snímky krajiny s působivou ostrostí v celém záběru.

  1. Vypněte automatické zaostřování. Automatické zaostřování je v této situaci zbytečné, protože zaostří bez ohledu na hyperfokální vzdálenost. Přepněte na manuální režim a věnujte pozornost stupnici vzdálenosti vytištěné na kroužku objektivu.
  2. Nastavte clonu. Nastavte clonu na malou hodnotu, mezi f/11 a f/16, a ujistěte se, že máte dostatečnou hloubku ostrosti. Nezapomeňte, že rozmazání před rovinou zaostření je dvakrát větší než rozmazání za ní a delší ohnisková vzdálenost při stejné cloně hloubku ostrosti zužuje.
  3. Živý náhled a náhled hloubky ostrosti. Pomocí funkce Live View a náhledu hloubky ostrosti současně můžete rychle a snadno nastavit správnou hyperfokální vzdálenost, aniž byste potřebovali další tabulky nebo aplikace v telefonu. Správné zaměření vyžaduje přesnost a trpělivost.
  4. Pokud se budete řídit našimi tipy, budete moci pořizovat snímky jako tento!