Jak fotit měsíc a krátery na měsíci

Jak fotit měsíc a krátery na měsíci

K focení měsíční krajiny a kráterů na měsíci budeme potřebovat objektiv s ohniskem minimálně 100 mm.  Čím delší ohnisko máte, tím lépe. Pokud jste se již pokoušeli fotit měsíc v automatickém režimu, tak vám s největší pravděpodobnosti vyšel měsíc jako světlá koule. Je to tím, že automatika fotoaparátu do výpočtu správné expozice zahrnula i tmavou oblohu. 

Postup focení měsíce:
  1. Pokud možno upevněte fotoaparát na stativ
  2. Zvolte manuální režim. Nastavte ISO 200 a clonové číslo 9. Pokud fotíte měsíc za úplňku, pak nastavte čas expozice na hodnotu 1/400 s. Pokud je měsíc poloviční tak nastavte čas expozice na hodnotu  1/100 s
  3. Zaměřte ostřící bod na střed měsíce a zmáčkněte spoušť
  4. Pokud bude měsíc na fotografii příliš světlý tak pak snižte ISO na 100, nastavte kratší čas expozice nebo nastavte vyšší clonové číslo. Pokud  je tmavý pak zvyšte ISO, snižte clonové číslo nebo delší čas expozice.
  5. Přiblížením měsíce na displeji fotoaparátu si zkontrolujte, že je měsíc dobře zaostřen
  6. Vyberte nejlepší fotografii a tu na počítači ořežte
Tipy na focení měsíce:
  • Při focení objektů na obloze nepoužívejte čas expozice delší jak 3 s pro objektiv s ohniskem 100mmm a kratší jak 1/2 s u objektivu s ohniskem 600mm. Při delších časech expozice by vám měsíc díky rotace země vyšel rozmazaný.
  • Vyvážení bíle nastavte na slunečno. Fotografii bude nutno upravit a ořezat proto raději nastavte formát souboru fotografie na hodnotu RAW.
Podivnost při focení měsíce:
Měsíc můžete fotografovat také za dne. Při fotografování za slunného dne se vám ale může klidně stát, že při přizpůsobení expozice měsíčnímu svitu vám vyjde obloha velmi tmavá, skoro jako při fotografování měsíce v noci.