Focení tekoucí vody je úžasný zážitek. Stačí jen přepnout do manuálního režimu, nasadit ND filtr nastavit čas expozice na několik sekund a můžete fotit první fotku. Jste v přírodě a určitě zažijete spoustu zážitku a řeka vás dovede do zákoutí, které byste nikdy bez focení neviděli. Tak pojďme si říci čím a jak fotit tekoucí vodu nebo vodopád.

Čím fotit tekoucí vodu

  • ND filtr o síle 400 – 1000 pokud filtr ještě nemáte tak při jeho koupi také uveďte, na jaký průměr objektivu jej budete chtít instalovat
  • Robustní stativ často se při fotografování stává, že vás situace donutí postavit stativ do proudící vody. Proudící voda stativ občas rozvibruje a tím také rozmaže vaší fotku. Proto je lépe mít robustní stativ a ten stavět je jednou noho proti proudu
  • Dálkovou spoušť při focení s dlouhým časem expozice je dobré použít dálkovou spoušť. Pokud jí nemáte nevadí, pro zamezení vibrací stačí nastavit časovač spouště na 2 sekundy. 
  • Objektiv záleží na vašem záměru. Pro scény širokoúhlý a pro detaily s ohniskem 80 mm a i více

Jak nastavit zrcadlovku na focení tekoucí vody

Jak nastavit zrcadlovku na focení proudu vody
  • Manuální režim M, v tomto režimu můžete nastavovat jednotlivé veličiny expozice samostatně 
  • Čas expozice 3 sekundy a více
  • Clona 8, pro focení detailu proudící vody tak můžete nastavit i nižší clonové číslo 
  • ISO Podle expozice fotografie, pozor na vysoké hodnoty ISO můžou způsobit zrnění na fotografii
  • Spoušť nastavte na dálkovou spoušť, nebo zvolte časovač spouště se zpožděním  2 sekundy

Ostření AF-ON nebo A pokud je scéna tmavá tak se může, že nebude díky ND filtru fungovat automatické ostření. V tomto případě sundejte filtr, zaostřete a přepněte ostření na manuální ostření. Poté namontujte filtr a můžete fotit. Při změně stanoviště musíte samozřejmě stejným postupem přeostřit.

Jak postupovat při focení tekoucí vody

Jak fotit proud vody s ND filtrem

První fotky je lépe začít fotit z břehu. Umístěte fotoaparát na stativ, v manuálním režimu nastavte expozici. Vyfoťte první zkušební fotku. Při směrování je dost možné že na displeji fotoaparátu toho moc neuvidíte. Nelekejte se, nepokazil se vám fotoaparát, tma je způsobená filtrem na objektivu.

Pokud je fotografie tmavá tak zvyšte ISO (snižte clonové číslo). Pokud je fotografie moc světlá tak ISO snižte (zvyšte clonové číslo).

Jak fotit tekoucí vodu bez ND filtru

Pokud nemáte ND filtr tak první fotky můžete fotit z objektivem na kterém jde nastavit vyšší clonové číslo nejlépe 16 a více. Malý otvor propustí méně světla což vám umožní při ISO 100 nastavit delší čas expozice. V tomto případě je lépe fotit v podvečer. 

Tip na focení tekoucí vody: mocnost vytvoření mlžného zbarvení proudu vody záleží na nastavení délky času expozice.​ Dlouhý čas expozice vykresluj větší mléčné závoje nebo vytváří mocnější záři na čeřící se hladině vody.