Jak fotografovat měsíc

Jak fotit měsíc

Fotografování oblohy je čistá radost ptá něčím tajemným. Během dne fotografujeme mraky, ptáky a letadla. V noci se začneme dívat na měsíc. Je sice daleko, ale na internetu najdete mnoho fotografií, které ji ukazují zblízka a ve výborné kvalitě. Jak na to: jak fotografovat Měsíc? Zjistěte odpověď!

Jak fotografovat Měsíc – příprava

Výběr vybavení pro fotografování Měsíce je obzvláště důležitý. Pokud se vydáte na fotografování se svou digitální zrcadlovkou, vyfotíte bílý bod na černém pozadí. Problém je vašem objektivu. pro fotografování měsíce se hodí teleobjektivy s dlouhou ohniskovou vzdáleností – 300 mm a více. Zkuste třeba tyto modely:

  • Nikon Nikkor 500 mm f/5,6 E AF-S PF ED VR
  • Nikon Nikkor AF-S 800 mm f/5,6 E FL ED VR
  • Canon EF 600 mm f/4L IS II USM
  • Pentax HD DA 560 mm f/5,6 ED AW
  • Sony FE 600 mm f/4 GM OSS

Dlouhý a těžký objektiv samozřejmě potřebujete fotografický stativ a dálkové spoušť. \k zamezení vibrací fotoaparátu lze také použít časovou spoušť.

Fotografování Měsíce – parametry

Najděte nejlepší místo pro stativ a fotoaparát, zvolte manuální režim, světelné podmínky jsou při focení měsíce pro automatický režim obtížné. Pro focení měsíce použijte bodové měření expozice.

  1. Zvolte nízkou hodnotu ISO (např. 100), vypněte redukci šumu ve fotoaparátu a stabilizaci v objektivu. Dále uzamkněte zrcátko a vypněte automatické zaostřování.
  2. Zavřete clonu teleobjektivu na f/8, f/11 nebo na hodnotu, kterou váš model umožňuje. Čím větší hloubky ostrosti dosáhnete, tím lépe.
  3. Nastavte krátký čas (např. 1/30). Pokud jsou zkušební fotografie příliš tmavé, můžete jej prodloužit.

Tipy: Jak fotografovat Měsíc?

Základní informace již znáte. Ale… kam vlastně jít? Ať už fotografujete hvězdy, Měsíc nebo celou oblohu, jděte na tmavé místo bez umělého osvětlení. Nejlépe takové, kde oblohu nezakrývají budovy, hory nebo stromy.

Možná budete chtít obrázky měsíce zpracovat graficky, možná ne. Rozhodnutí nechte na později, po prohlédnutí fotografií v počítači. Proto nezapomeňte ukládat soubory ve formátu RAW, otevírají cestu k profesionálním úpravám v grafickém softwaru a umožňují tisk ve velkých formátech.