Jak nastavit clonu. 7 tipů pro nastavení clony

Hodnoty clonového čísla se mohou zdát libovolná, ale ve skutečnosti představují něco důležitého. Nastavením sousední hodnoty buď zdvojnásobíme množství světla procházejícím objektivem, nebo naopak redukujeme množství tohoto světlo na polovinu.

Clonové číslo je numerické vyčíslení velikosti otvoru clony v objektivu. Velikost clonového čísla říká, kolik světla váš objektiv propouští na čip fotoaparátu. Nižší clonové číslo (1.2, 1.4, 1.8, 2) propustí více světla ve srovnání s vyšším clonovým číslem (8, 11,16,22).

1. Hloubka pole ostrosti

Kromě indikace toho, kolik světla prochází objektivem, clonové číslo označuje, jak rozmazané budou jednotlivé části vaší fotografie. Možná tento jev znáte pod pojmem „hloubka pole ostrosti“. Jednoduše řečeno, hloubka ostrosti je množství prostoru, který je na fotografii vykreslen ostře. Nižší clonové číslo (1.2, 1.4, 1.8) mají mnohem větší rozmazání prostoru na fotografii než fotografie pořízené s vyšším clonovým číslem (8, 11, 16).

1. Za jasného dne použijte clonu f 8

Nastavení clony osm je za jasného počasí dobrá volba nastavení clony. Umožní vám vyfotit ostré fotografie se všemi detaily fotografované scény. Automatické expoziční programy vám v tuto dobu můžou na vašich  fotografiích zkreslit barvy.

2. Pohybující se objekty foťte s menším clonovým číslem f

Toto pravidlo platí pro focení pohybujících se objektů. Čím více otevřete clonu (nastavíte malé číslo f), tím kratší čas expozice při stejném ISO můžete nastavit. Díky krátkému času expozice se vám pohybující objekt na fotografii již nerozmaže.

3. Měsíc foťte s clonovým číslem f 11

Focení měsíce je úžasný zážitek obestřený zvláštním tajemnem. Při nastavení ISO na hodnotu 400 a clony f 11 by vám měly fungovat tyto časy expozice: úplněk 1/400 s, 3/4 měsíce 1/200 s, 1/2 měsíce 1/100 s, 1/4 měsíce 1/50 s, tenký srpek měsíce 1/25 s

4. Tekoucí vodu foťte s clonu f11 a čas expozice 4 sekundy

Technika fotografování tekoucí vody je velmi jednoduchá. Jde o to prodloužit čas expozice na tak dlouho aby se tekoucí voda vlivem svého pohybu rozmazala. V praxi to znamená, že místo délky expozice 1/20s. a clony f2,8 použijeme expozici 4 sekundy a clonu f16. Vodopád se stačí za 4 sekundy na fotografii efektně rozmazat. Pro nalezení správné expozice je dobré vyfotit několik zkušebních fotografií. Pokud je fotografie světlá tak nastavte vyšší clonové číslo nebo zkraťte čas expozice, chce to trochu bádání ale výsledek vždy stojí za to.

5.Velké hloubky ostrosti dosáhnete nastavením vysokého clonového čísla

Hloubka ostrosti obrazu fotografie se zvětšuje tím více, čím větší f-číslo nastavíte (tj. čím “menší”, tj. uzavřenější je otvor clony). S hodnotami f vyššími než 8 až 11 vyfotíte fotografie ostré v celé její  ploše. Při focení na vysoké clonové číslo mějte na paměti, že k zachování dobré expozice je třeba prodloužit čas expozice nebo nastavit vyšší číslo hodnoty citlivosti ISO.

6. Malé hloubky ostrosti dosáhnete nastavením vysokého clonového čísla

Otevřenější clona způsobí malou hloubku ostrosti fotografie, která na vaší fotografii vykreslí krásně rozostřené pozadím. Zkuste vyfotit portrét s clonou 2,8. malá hloubka ostrosti přidá vaší fotografii na kráse. Na hloubku ostrosti fotografie má také vliv ohnisková vzdálenost objektivu. To je důvod proč se na portréty používají objektivy s ohniskovou vzdálenosti 80 mm. 

7. dejte si pozor na vysoké číslo ISO

Za špatných světelných podmínek raději nepoužívejte blesk. Zkuste třeba nejprve více otevřít clonu, nastavit delší času expozice nebo vyšší ISO. Vyvarujete se šumu způsobeným příliš vysokým nastavením ISO (ISO 800 až 1600, v závislosti na typu fotoaparátu).