Jak fotit

Používá se jako indikátor nastavení fotoaparátu. Hodnoty EV odpovídají skutečným kombinacím času expozice a nastavení clonového čísla.

Fotografie hvězd lze pořizovat jakýmkoliv fotoaparátem, na kterém jde nastavit čas expozice. Pokud fotografujete mobilem, tak si můžete, stáhnou aplikaci fotoaparátu, která vám umožní nastavit čas expozice. Při fotografování hvězd na obloze a mléčné dráhy jde o to, zda chcete, aby hvězdy na fotografii jasně bodově svítily, nebo vlivem rotace země vykreslovaly dráhy svého pohybu po noční obloze. Prohlédněte si následující fotografie. Levá byla pořízena s časem expozice 30 sekund, zatímco pravá fotografie byla exponována 90 sekund.

Fotoaparát upevněte na stativ ve výšce očí portrétovaného
Na fotoaparátu zvolte režim A nebo Av. Nastavte ISO 200 a clonové číslo na f/1.8 – f/2.5. Pro objektivy s ohniskem 50 – 80mm. Pro objektivy s ohniskem 50 – 150 mm f/2.5 – f/5.

K focení měsíční krajiny a kráterů na měsíci budeme potřebovat objektiv s ohniskem minimálně 100 mm.  Čím delší ohnisko máte, tím lépe. Pokud jste se již pokoušeli fotit měsíc v automatickém režimu, tak vám s největší pravděpodobnosti vyšel měsíc jako světlá koule. Je to tím, že automatika fotoaparátu do výpočtu správné expozice zahrnula i tmavou oblohu. 

Máte nový fotoaparát a chcete s ním okamžitě fotit kreativní fotografie s dynamickými úhly a osvětlením. Ale takové fotografie vyfotíte pouze se správně nastaveným fotoaparátem. V tomto článku bych vás chtěl seznámit s postupem jak nastavit fotoaparát. Postupy, se kterými bych vás chtěl seznámit, jsou použitelné pro zrcadlovky, bezzrcadlovky a kompaktní foťáky. Takže pojďme k prvnímu kroku.

Koupili jste si zrcadlovku a po vybalení z krabice vás straší počet tlačítek a tloušťka příručky? Máte trochu výčitky, že saháte po automatickém režimu, protože chcete fotoaparát vyzkoušet hned?

Tipy na focení vody mobilem i zrcadlovkou Tipy na focení vody mobilem i zrcadlovkou Podej mi prosím tě stativ, volám na dceru. Jsme na břehu říčky v Malenovicích a já se připravuji fotit <strong>Satinské vodopády.</strong> Chceme fotit tekoucí vodu a vodopád zrcadlovkou a také mobilem.  Při ustavování stativu si v hlavě si opakuji teorii jak fotit tekoucí …

Tipy na foceni vody Pokračovat ve čtení »

Jak čas expozice, clona a ISO ovlivňují expozici fotografie Pro vytvoření si dobré představy o tom jak expozici ovlivňuje čas expozice, clona a ISO, musíme nejdříve rozumět tomu, co se ve fotoaparátu stane po stisknutí spouště fotoaparátu.  Obsah: 1 Co se děje po otevření závěrky 2 Jak čas expozice, clona a ISO ovlivňují expozici fotografie …

Jak nastavit clonu a čas Pokračovat ve čtení »

detailní průvodce fotografováním pro zanícené nadšence od profesionálů Focení tekoucí vody je úžasný zážitek. Stačí jen přepnout do manuálního režimu, nasadit ND filtr nastavit čas expozice na několik sekund a můžete fotit první fotku. Jste v přírodě a určitě zažijete spoustu zážitku a řeka vás dovede do zákoutí, které byste nikdy bez focení neviděli. Tak …

Jak fotit vodu s ND filtrem Pokračovat ve čtení »

Detailní průvodce nastavením clony V příspěvku se podíváme na všechny aspekty clony, a jak nastavení clony hodnotou clonového čísla souvisí s fotografií a videem. V článku se dozvíte:​ 1 Co je clonové číslo 2 Jak nastavit zrcadlovku na focení tekoucí vody 3 Jak postupovat při focení tekoucí vody 4 Jak fotit tekoucí vodu bez ND …

Jak nastavit clonu a co je clonové číslo Pokračovat ve čtení »