Zlatá hodinka dnes, kdy je a jak na focení za zlaté hodinky

V článku se dozvíte jak fotit za zlaté hodinky. Mějte na paměti, že zlatá hodinka má každý den jiný barevný projev. Nejsilněji se projevuje v létě a na podzim. Za druhé, a to je nejdůležitější buďte na fotografování za zlaté hodinky připravení. Některé její barevné projevy trvají jenom pár minut. Závěrem lze říct, že fotografování za zlaté hodinky je úžasné dobrodružství. Zlatá hodinka je především zárukou toho, že vyfotíte úžasné fotky s neopakovatelným zlatavým zbarvením.

Kdy je zlatá hodinka

Charakteristické teplé sluneční světlo se objeví při západu nebo východu slunce. Jinými slovy, když je slunce mezi 6 stupni pod a 6 stupni nad horizontem. Podle definice zlatá hodinka začíná občanským úsvitem a končí civilním soumrakem.

Proč je sluneční světlo zlatavé

Při západu slunce musí sluneční světlo projít větší vrstvou atmosféry. Atmosféra obsahuje různé plyny, prach a kapičky vody. Tyto částečky a plyny sluneční světlo náhodně rozptylují a filtrují. Rozptýlené sluneční světlo změkčuje kontury a snižuje světelný kontrast. Zemská atmosféra převážně filtruje studené modré a fialové barvy. Světlo pod tím pak získává načervenalý barevný nádech.

Focení za zlaté hodinky

Pro fotografování za zlaté hodiny platí několik pravidel . Zaprvé, kontrast mezi světlem a stínem není během zlaté hodiny extrémní. Zadruhé v případě zakomponování oblohy do fotografie bude spodní část vámi fotografované scény velmi tmavá, jinými slovy podexponovaná. Na druhou stranu bud přeexponovaná pokud do snímku zaberete z větší části krajinu.

V těchto případech se osvědčilo fotit v poloautomatickém režimu Priorita clony a použijte tlačítko korekce expozice. Pomocí korekce expozice upravte expozici, tak aby na snímku nebyla přeexponovaná oblast. Jinými slovy přenastavte jí o 1–2 kroky EV do mínusu.

Řeka Lubina, splav poblíž Helenského údolí

Je důležité na fotografiích zachytit barvy tak, jak je vidí lidské oko. Proto při focení během zlaté hodiny nastavte vyvážení bílé na Zataženo. Vaše fotografie pak budou mít teplejší zlatavou barvu.

Pokud fotografujete do formátu RAW, pak můžete vyvážení bílé barvy později změnit v postprocesu na počítači.

Při focení během zlaté hodiny použijte polarizační filtr. Odfiltruje odlesky na rostlinách a barvy budou sytější.

Krajina

Zlatá hodinka je dobrý krajinářský prvek. Jedna z výborných věcí, kterou můžete při zlaté hodince využít, jsou dlouhé a výrazné stíny. Dodávají fotkám rozměr, a protože obrysy stínů jsou abstraktní prvky, hledáme v nich něco konkrétního – myšlenku nebo příběh.

Stíny můžou fotografiím dodat hloubku a námět k zamyšlení. Naopak v některých případech můžou působit rušivě. Směr a protáhlost stínu si tedy raději zkontrolujte.

Detailní záběry se sluncem

Zapadající slunce se dá využít také při focení detailů, protože je nízko nad obzorem.

Pokud je clona otevřená, pak se zdroje světla v pozadí jeví jako kruhový útvar opisující tvar clony. Jinými slovy slunce je pak vykresleno rozmazaně kulatě.

Tváře

Použijte blesk

Siluety

Nastavte vysoké clonové číslo