Jak fotit hvězdy? Jak na astrofotografii s mobilem

Zkoušíte vyfotografovat hvězdy? Bez kvalitní digitální zrcadlovky a vysokého optického zoomu nejsou výsledky obvykle ani zdaleka uspokojivé. Focení noční oblohy a hvězd na noční obloze není zdaleka tak jednoduché jako fotografování za denního světla.

To ale rozhodně neznamená, že pomocí telefonu nemůžete fotit dobré fotografie hvězd nebo noční oblohy. Ve skutečnosti se základním porozuměním ovládání expozice a clony zvládnete astrofotografii a navíc se naučíte základy, které můžete v budoucnu také využít při fotografování zrcadlovkou.

Co můžete očekávat od fotografie noční oblohy focené mobilem

Můžete si být jisti, že kvalita fotografií noční oblohy pořízená fotoaparátem smartphonu nebo mobilu nebude tak dobrá jako u špičkových zrcadlovek. Vaše fotografie noční oblohy však budou dost dobré na to, abyste je mohli sdílet na Instagramu, Facebooku a dalších platformách sociálních sítí.

Co budete potřebovat pro focení hvězd na noční obloze

Noční obloha se nejlépe fotí s dlouhým časem expozice. To si vyžaduje, abyste váš fotoaparát udrželi nehybně po delší dobu než při běžném focení. Proto musíte mít stativ nebo provizorní podložku, která vám umožní fotit noční oblohu pomocí zadního fotoaparátu vašeho mobilu.

Jednou z nejdůležitějších věcí je, aby byl fotograf na tmavém místě (ne, balkon vašeho městského bytu nebude fungovat). Jděte tedy na místo, kde je jasná obloha a váš fotky nebude rušit žádný světelný zdroj ve vaší blízkosti.

Třetí a tou nejdůležitější věcí je stáhnout si několik aplikací pro fotoaparát do svého mobilu iPhone nebo Android. Zatímco některé telefony přicházejí s profesionálním režimem pro ruční ovládání, aplikace profesionálních fotoaparátů třetích stran vám poskytnou stejné nebo ještě lepší ovládání vašeho telefonu. Nejlepší profesionální fotografické aplikace jsou Camera FV-5, Candy Camera a ProCamera.

Jak fotit hvězdy mobilem
Bez stativu nebo pevné podložky mobilu mohou být fotografie noční oblohy rozmazané (foto autor)

Jak fotit hvězdy a noční oblohu

Předpokládám, že jste si stáhli doporučenou aplikaci, spusťte ji a přejděte do profesionálního režimu. Poté namiřte fotoaparát smartphonu na hvězdy. Vyhněte se fotografování noční oblohy s měsícem v záběru, jeho světlo vám naruší vyvážení světla a vaše fotografie díky tomu budou beze hvězd.

Nyní k technické části: Přejděte na manuální zaostření a klepněte na oblast, kterou chcete zaostřit. Nastavte čas expozice na osm sekund, deset sekund nebo i více, pokud to váš telefon umožňuje. S delším časem expozice váš fotoaparát zachytí více světla, ujistěte se však, že vaše fotografie nejsou vybledlé. Změňte úrovně ISO na 400–800, v závislosti na množství světla, které chcete zachytit. Nyní klepněte na tlačítko spouště. Počkejte na zpracování obrazu. Dbejte na to, abyste během zpracování obrazu netřásli telefonem ani podložkou pod ním. Při fotografování noční oblohy je praktičtější použít časovač spouště nebo dálkovou spoušť třeba z vašich hodinek.

Fotografie noční oblohy pořízená s vysokým ISO. Na fotografii je díky tomu již patrný digitální šum a barevné vady obrazu.