Jak fotit noční oblohu s iPhone

Fotografování noční oblohy bylo dlouhou dobu mimo dosah amatérských fotografů. Díky neuvěřitelnému pokroku v technologii fotoaparátů iPhone si nyní může každý vyzkoušet focení noční oblohy a Mléčné dráhy pomocí iPhonu a několika dalších nástrojů a aplikací.

Fotografování Mléčné dráhy na iPhonu

Ve výchozím nastavení malý snímač fotoaparátu iPhonu nezachytí noční oblohu tak přesně jako digitální zrcadlovka, ale existují způsoby, jak pomocí aplikací třetích stran vytvořit krásné snímky. Hardware fotoaparátu iPhonu sice změnit nemůžete, ale software můžete vylepšit pomocí aplikace, která vám umožní ovládat rychlost závěrky, citlivost ISO a clonu fotoaparátu.

Jak fotografovat Mléčnou dráhu pomocí fotoaparátu s pomalou závěrkou

Slow Shutter Cam je špičková aplikace pro iPhone, která umožňuje zachytit řadu efektů s pomalou rychlostí závěrky, které byly dříve dostupné pouze na digitálních zrcadlovkách. Slow Shutter Cam nabízí neomezené ovládání rychlosti závěrky a citlivosti ISO, náhled v reálném čase a režim Low Light pro fotografování noční oblohy. Aplikace je v App Store k dispozici za 1,99 USD. Kromě aplikace Slow Shutter Cam budete potřebovat také stativ, abyste při fotografování udrželi iPhone v klidu.

Jak fotit Mléčnou dráhu pomocí iPhonu s aplikaci Slow Shutter Cam.

 • Stáhněte si aplikaci Slow Shutter Cam
 • Otevřete aplikaci v iPhonu a dejte jí oprávnění k přístupu k fotoaparátu a fotografiím.

Vyberte místo

Najděte místo s dobrou viditelností a nízkým světelným znečištěním a začněte fotografovat. Na severní polokouli je nejlepší doba pro pozorování Mléčné dráhy od dubna do července. Dark Sky Finder je skvělá aplikace pro vyhledání míst pro fotografování tmavé oblohy ve vašem okolí.

Úprava nastavení v aplikaci Slow Shutter Cam

Nastavte režim snímání na Slabé osvětlení, poté posuňte posuvník Redukce šumu na hodnotu Vysoká, rychlost závěrky na 25 sekund a citlivost ISO na hodnotu 1600.

 • Připevněte iPhone na stativ: připevnění mobilu na stativ je nejlepší způsob, jak eliminovat chvění fotoaparátu při dlouhých časech expozice.
 • Nastavte časovač fotoaparátu: klepněte na nabídku v pravém dolním rohu a nastavte časovač na 3 sekundy. Tím ještě více snížíte chvění fotoaparátu.
 • Vyfocení fotografie: klepněte na tlačítko spouště. Kolem tlačítka spouště se objeví bílý pruh, který signalizuje průběh fotografování. Nedotýkejte se fotoaparátu, dokud nebude dokončen.
 • Uložení fotografie: nad tlačítkem spouště se zobrazí tři možnosti: Vymazat, Upravit a Uložit. Pokud jste s fotografií spokojeni, klepněte na možnost Uložit. Klepnutím na možnost Vymazat fotografii vymažete a zkusíte to znovu.

Snímek obrazovky s nastavením funkce Slow Shutter Cam pro noční fotografování s iPhonem

Snímek obrazovky s nastavením kamery Slow Shutter Cam pro noční fotografování s iPhonem

Fotografování hvězd a hvězdných drah pomocí iPhonu

Zatím jsme nenašli bezplatnou aplikaci pro iPhone, která by dobře fotila hvězdy nebo dráhy hvězd. Slow Shutter Cam je levnou možností za 1,99 USD. Další skvělou aplikací pro fotografování hvězd je NightCap, která je k dispozici v App Store za 2,99 USD.

Jak fotit hvězdy pomocí aplikace NightCap

NightCap je další výkonná aplikace, která se specializuje na fotografování při slabém osvětlení a v noci. Speciální astronomické režimy usnadňují zachycení hvězd, polární záře a světelných stop. Tajemství aplikace NightCap spočívá v použití technologie stohování, která umožňuje pořídit několik fotografií a poté je spojit do jednoho dokonale exponovaného snímku bez ohledu na to, jak slabé je světlo. Chcete-li fotografovat hvězdy pomocí iPhonu podle následujícího návodu, budete potřebovat aplikaci NightCap, která je k dispozici za 2,99 USD v App Store, a stativ k upevnění telefonu.

 1. Stáhněte si aplikaci NightCap a otevřete ji v iPhonu.
 2. Klepněte na ikonu hvězdy v dolní části obrazovky a zvolte režim Hvězdy.
 3. Chcete-li zapnout funkci zesílení světla, která zvýší množství světla dopadajícího na snímač fotoaparátu, klepněte na ikonu slunce.
 4. Klepnutím na ikonu nastavení nastavte úroveň expozice a redukce šumu. Nastavte možnost Zvýšení citlivosti ISO na hodnotu Vysoká.
 5. Bezpečně připevněte iPhone ke stativu a vyfotografujte záběr.
 6. Stiskněte tlačítko spouště. Funkce NightCap použije automatický časovač pro minimalizaci chvění a bude snímat po dobu 15 sekund. Aplikace automaticky využije časovač k minimalizaci chvění a bude snímat přibližně 10 sekund.
 7. Vaše fotografie se přidá do knihovny fotografií.

Možnosti fotoaparátu v aplikaci NightCap pro fotografování hvězd

Obrazovka nastavení v aplikaci NightCap pro fotografování hvězd na iPhonu

Jak fotografovat hvězdné stopy pomocí fotoaparátu s pomalou závěrkou – dlouhým časem expozice

Jakmile si trochu procvičíte fotografování noční oblohy, budete připraveni experimentovat s fotografováním hvězdných drah. Zachycení hvězdných drah vyžaduje otevření závěrky alespoň po dobu 30 sekund. To je již dostatečně dlouhá doba na to, abyste zachytili pohyb hvězd – přesněji řečeno rotaci a pohyb země. Hvězdy se objeví jako stopy, které se klikatí po obloze a vytvářejí tak neuvěřitelně působivé snímky.

Jste připraveni to zkusit? Zde najdete návod, jak fotografovat hvězdné stopy pomocí kamery s pomalou závěrkou.

 1. Stáhněte si aplikaci Slow Shutter Cam a otevřete ji v iPhonu.
 2. Klepnutím na ikonu nastavení otevřete nastavení fotoaparátu.
 3. Nastavte režim snímání na Light Trail, citlivost na světlo na Full a rychlost závěrky na 60 sekund. Citlivost ISO můžete nastavit na hodnotu Auto.
 4. Klepněte na ikonu nabídky a přidejte samospoušť nastavenou na 3 sekundy, abyste omezili chvění fotoaparátu.
 5. Připevněte iPhone ke stativu a vyfotografujte záběr.
 6. Klepněte na tlačítko spouště a počkejte, až fotoaparát dokončí snímání scény.
 7. Podle svých preferencí vyberte možnost Vymazat, Upravit nebo Uložit.

Obrazovka nastavení kamery Slow Shutter Cam pro fotografování hvězdných stezek na iPhonu

Obrazovka nastavení pro fotografování hvězdných stezek pomocí kamery Slow Shutter Cam

Jak upravovat fotografie hvězdných stezek pomocí aplikace Lightroom pro iOS

Adobe Lightroom je mobilní aplikace pro úpravu fotografií, kterou si můžete stáhnout a používat zdarma. K dispozici je několik prémiových možností za různé ceny. Pokud používáte Adobe Lightroom pro stolní počítače, je prémiový plán pro aplikaci součástí vašeho předplatného.

Jste připraveni vyzkoušet si úpravu fotografií z hvězdné stezky? Zde je jednoduchý postup pomocí aplikace Lightroom.

 1. Stáhněte si aplikaci Adobe Lightroom a otevřete ji v iPhonu.
 2. Nahrajte fotografii klepnutím na modrou vyskakovací nabídku s fotografií a symbolem + vedle ní.
 3. Vyberte fotografii hvězdné stezky, kterou chcete upravit.
 4. Klepněte na položku Světlo v dolní části obrazovky.
 5. Posunutím posuvníku Expozice doprava zvýšíte jas hvězdných stezek.
 6. Posunutím jezdce Kontrast doprava zvýšíte kontrast mezi hvězdnými stopami a tmavou oblohou.
 7. Posunutím posuvníku Highlights (Světla) doprava zvýšíte světla ve hvězdných stopách.
 8. Klepněte na možnost Barva.
 9. Nastavením posuvníků Temp a Tint provedete jemné nebo drastické změny barev hvězdných stop.
 10. Až budete s výsledkem spokojeni, klepněte na ikonu odeslání a uložte upravenou fotografii hvězdné stopy do knihovny fotografií.

Snímek obrazovky hvězdných stezek v aplikaci Lightroom

Snímek obrazovky zobrazující nastavení úprav hvězdných drah v aplikaci Lightroom iOS

Nejlepší tipy pro fotografování hvězd

Stejně jako každá fotografická technika se i vaše snímky Mléčné dráhy a hvězdných stop zlepší s praxí. Zde je několik profesionálních tipů, které vám pomohou dosáhnout těchto cílů rychleji, bez ohledu na to, jaký iPhone používáte:

Vždy používejte stativ. Abyste mohli pořizovat záběry s dlouhou expozicí, musíte mít fotoaparát co nejvíce v klidu. Nejlépe toho dosáhnete pomocí stativu a samospouště, abyste se při fotografování telefonu nedotýkali.

Najděte si co nejtmavší oblohu. Světelné znečištění může být při snaze zachytit noční oblohu velkým problémem. Aplikace Dark Sky Finder vám pomůže najít skvělá místa pro pozorování hvězd a fotografování noční oblohy.

Používejte časovač nebo spoušť. Při fotografování si na telefonu nastavte samospoušť nebo použijte dálkovou spoušť, abyste eliminovali chvění fotoaparátu. Podívejte se na tohoto průvodce příslušenstvím pro fotoaparáty iPhone a vyberte si nejlepší spoušť a stativ.

Nikdy nepoužívejte digitální zoom. Novější iPhony obsahují několik objektivů, které mění ohniskovou vzdálenost fotoaparátu. Jsou to skvělé nástroje pro hledání správné kompozice. Nepoužívejte však digitální zoom iPhonu, který k přiblížení scény používá interní software. Tím se výrazně sníží kvalita snímku.

Implementujte redukci šumu. Při fotografování za slabého osvětlení se do snímků téměř vždy dostane šum, takže budou vypadat zrnitě. Šum můžete v aplikaci Lightroom snížit klepnutím na položku Detail a posunutím dolů na posuvník Redukce šumu.

Nesoupeřte s měsícem. Při fotografování hvězd a hvězdných stop chcete jasnou noc s velmi tmavou oblohou. Pokud je Měsíc vysoko a jasný, bude vás při fotografování hvězd rušit. Chcete na svých fotografiích zachytit Měsíc? Tomu se budeme věnovat příště.

Fotografování měsíce a noční oblohy pomocí iPhonu

iPhone 11 a novější modely jsou vybaveny speciálním nočním režimem, který lze použít ve spojení s širokoúhlými a teleobjektivy fotoaparátu iPhone. Tyto objektivy mají velké snímače, které propouštějí více světla pro ostré a jasné noční fotografie.

Jak pořizovat lepší fotografie Měsíce pomocí nočního režimu

Noční režim na iPhonu je navržen tak, aby fungoval automaticky, když to světelné podmínky považují za nutné. Chcete-li zachytit Měsíc, použijte k orámování záběru stativ a postupujte podle následujících pokynů:

 1. Otevřete aplikaci Fotoaparát v iPhonu.
 2. V nastavení slabého osvětlení se aktivuje Noční režim.
 3. Klepněte na ikonu měsíce v levém horním rohu obrazovky.
 4. Pomocí posuvníku nastavte délku expozice. Pro fotografování Měsíce se skvěle hodí jedna až dvě sekundy, ale nebojte se experimentovat.
 5. K pořízení snímku použijte samospoušť nebo dálkovou spoušť.

Jste připraveni rozjet svůj projekt nočního fotografování? Investujte do stativu a několika aplikací, které jsme zmínili, a připravte se na objevování fascinujícího světa iPhone fotografie po setmění.