Jak fotit tekoucí vodu nebo vodopád mobilem

Článek popisuje jak fotit tekoucí vodu mobilem. Při focení tekoucí vody nebo vodopádu jde o to jak chcete aby voda na fotce vypadala. Chcete docílit toho aby vám tekoucí voda na fotografii vykreslila mléčné pruhy nebo čeřící se voda vytvořila odlesk. Změňte nastavení fotoaparátu v mobilu. 

Vyzkoušená aplikace pro focení tekoucí vody

Pří focení tekoucí vody jde o to nastavit pokud možno co nejdelší čas expozice, delší jak 1/10 sekundy. Pokud to váš fotoaparát v mobilu neumožňuje tak si třeba nainstalujte aplikaci LightRoom pro Android, nebo  LightRoom pro IPhone. Tato aplikace vám možní mít pod kontrolou nastavení fotoaparátu a tím fotit tekoucí vodu. Také budete moci fotky okamžitě upravit.

Nastavení mobilu pro focení tekoucí vody

  • Aplikace umožňuje fotit v režimech Automatic / Professional / HDR. Pro focení tekoucí vody přepněte fotoaparát do režimu Professional
  • Poklepáním na ikonu SS a následným potažením posuvníku na co nejdelší čas expozice, podle typu mobilu lze většinou nastavit 1/10 nebo i 1/4 sekundy.
  • Mobil upevněte na stativ, fotíme s extrémně dlouhým časem expozice, kdy už fotoaparát zobrazí drobné vibrace ruky jako rozmazání celé fotografie. 
  • Stiskněte dálkovou spoušť, pokud nemáte dálkovou spoušť tak také můžete využít časovač spouště v mobilu. I zde hrozí riziko rozmazání fotografie vibrací fotoaparátu způsobenou dotykem na displej mobilu.

Kdy fotit tekoucí vodu mobilem

Nejlepších výsledku dosáhnete v podvečer nebo při zatažené obloze. V pravé poledne za ostrého slunce bude scéna pro mobil hodně světlá. Potíže vám také může způsobovat velký kontrast světla mezi sluncem osvětlenou a neosvětlenou plochou. Poznáte to tak že vaše fotografie bude extremně světlá, jakoby ponořená do mléčné mlhy. Toto lze řešit přídavnými ND filtry na objektiv. Lze zkusit také pevně přiložit sklo slunečních brýlí k objektivu fotoaparátu mobilu.