Detailní průvodce nastavením clony

V příspěvku se podíváme na všechny aspekty clony, a jak nastavení clony hodnotou clonového čísla souvisí s fotografií a videem.

Co je clonové číslo

Clonové číslo je numerické znázornění velikosti otvoru clony v objektivu ve vztahu k jeho ohniskové vzdálenosti. Velikost clonového čísla říká, kolik světla váš objektiv propouští. Nižší clonové číslo (1.2, 1.4, 1.8, 2) propustí více světla ve srovnání s vyšším clonovým číslem (8, 11,16,22), které nepropustí příliš mnoho světla. Následující tabulka ukazuje clonová čísla v rozestupu celého kroku.

Tabulka clonových čísel

f 1.2 f 1.4 f 1.8 f 2 f 2.8 f 4 f 5.6 f 8 f 11 f 16 f 22
Hodnoty clonového čísla se mohou zdát libovolná, ale ve skutečnosti představují něco důležitého. Ve fotografii a videu je rozdíl velikost mezi sousedními clonovými čísly nazýván krok.  Nastavením sousední hodnoty buď zdvojnásobíme množství světla procházejícím objektivem, nebo naopak redukujeme množství tohoto světlo na polovinu. Znalost toho, co clonová čísla představují, je velmi důležitá pro nastavení množství světla přicházejícího do fotoaparátu přes clonu v objektivu. Následující tabulka ukazuje clonová čísla v rozestupu celého kroku.

Co je expozice EV (Exposition Value)

Pří změně nastavení clonového číslo z nižšího čísla na sousedící vyšší číslo se sníží množství příchozího světla a tím i expozice na polovinu, přenastavením o dvě pozice výše se příchozí světlo sníží o čtyři a tak dále. Každý objektiv poskytne uživatelům možnost přecházet mezi většinou clonových čísel uvedených v tomto grafu. Plocha otvoru clony v objektivu je při přenastavení na sousední dvojnásobně větší nebo poloviční. Dvojnásobná plocha otvoru clony v objektivu má za následek dvojnásobné množství světla a tím i dvojnásobnou expozici. Naopak poloviční plocha otvoru clony má za následek poloviční množství světla dopadající objektivem do fotoaparátu.

Hloubka pole ostrosti

Kromě indikace toho, kolik světla prochází objektivem, clonové číslo označuje, jak rozmazané budou jednotlivé části vaší fotografie. Možná tento jev znáte pod pojmem „hloubka pole ostrosti“. Jednoduše řečeno, hloubka ostrosti je množství prostoru, který je na fotografii vykreslen ostře. Nižší clonové číslo (1.2, 1.4, 1.8) mají mnohem větší rozmazání prostoru na fotografii než fotografie pořízené s vyšším clonovým číslem (8, 11, 16).

Hloubka pole ostrosti

Prakticky to může způsobit problém, když potřebujete za snížené viditelnosti pustit hodně světla, ale zároveň chcete mít velkou hloubku pole ostrosti. Rychlým řešením je použít objektiv se širším zorným polem. Širokoúhlé objektivy mají při na stavení stejného clonového čísla ve srovnání s teleobjektivem. větší hloubku pole ostrosti.>

Ostrost obrazu

Většina lidí si myslí, že objektiv je nejostřejší, když je clona nejmenší, ale není tomu tak. Moderní objektivy jsou ve skutečnosti nejostřejší na f / 5.6-8. Je to jednoduše díky skleněným prvkům uvnitř objektivu. Zatímco snímek vyfocený na f / 1,2 může vypadat díky malé hloubce ostrosti super ostře. Ve skutečnosti může být mnohem ostřejší vyfocen s clonou nastavenou na clonové číslo f / 5,6.