Jakou clonu zvolit

O tom jakou clonu zvolit rozhoduje zaprvé, jak chcete, aby fotografovaný objekt na fotografii vypadal. Velikost clony totiž rozhoduje o tom, jak velká bude hloubka ostrosti fotografie.  A za druhé za jakých světelných podmínek fotíte. Mnoho profesionálních fotografů využívá nastavení clony se spojením využití světla a stínů jako mocný kreativní prvek.

Jakou clonu zvolit

Nastavením clony nastavujte velikost otvoru v objektivu, kterým dopadá světlo na čip fotoaparátu. Velikost clony – otvoru se nastavuje nastavením clonového čísla f. Čím větší clonové číslo nastavíte, tím menší otvor se vytvoří a naopak.

Jakou clonu zvolit pro správnou hloubku ostrosti

Pro fotografování krajiny spíše vyhovuje vyšší clonové číslo f 5,6 a větší. Fotografie pak mají velkou hloubku ostrosti. Jinými slovy řečeno objekt v pozadí je vykreslen stejně ostře  jako objekt v pozadí fotografie.

Pro fotografování portrétů se lépe hodí nižší clonová čísla. Nejlépe f 1.8 ve spojení s ohniskovou vzdálenosti objektivu 50 – 85 mm. Portréty tak mají krásně rozostřené pozadí nerušící celkovou scénu a zároveň je fotografovaný objekt oddělen od okolí.

Fotografování skupin vyžaduje nastavení vyššího clonového čísla. Důvodem je požadavek na větší hloubku ostrosti fotografie. Pro menší skupinu lidí do 10 osob vyhoví clonové číslo f5.6 – f9. Větší skupina zabírá na fotografii větší prostor, proto raději nastavte clonové číslo f9 – f11.

Fotografování hvězd a měsíce vyžaduje více světla, proto dobře uděláte, když nastavíte clonu f 5.6 nebo nižší. Nižší clonové číslo vám také pří fotografování objektů na noční obloze umožní nastavit kratší čas expozice. Jinými slovy tím zamezíte rozmazání fotografie třesem rukou.

Při fotografování tekoucí vod opotřebujete nastavit delší čas expozice. Nastavení vysokého clonového čísla propustí méně světla do fotoaparátu. To vám umožní nastavit delší čas expozice při zachování správné expozice fotografie.

Fotografování sportu vyžaduje nastavení krátkého času expozic. Proto při fotografování jednotlivce raději nastavte nižší clonové číslo f 3.6. Pro fotografování týmových sportů pak zvyšte na f 5.6. Pokud potřebujete  nastavit extrémně krátký čas expozice tak zkuste také zvýšit ISO na 400 nebo 800.

Ano, to jakou clonu zvolit rozhoduje také nastavení ostatních parametrů fotoaparátu. O tom jak dohromady kombinovat clonu, ISO a čas expozice se dočtete v článku Jak nastavit clonu a čas expozice. Co je to hloubka pole ostrosti a jak jí vypočítat v článku Hloubka pole ostrosti kalkulačka.