Jak fotit mobilem. Nápady a inspirace na dobré fotografie

Telefony s fotoaparátem urazily od své premiéry v roce 2000 dlouhou cestu, od nekvalitních fotografií po kvalitní fotografie. Fotografie se tak staly uznávaným  médiem pro zachycení okamžiků a vzpomínek ve vysokém rozlišení. Díky tomu, že telefony máme stále u sebe, jsme schopni zachytit a uchovat ty nejdůležitější životní vzpomínky. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby naše fotografie byly dokonalé. Fotoaparát telefonu je však jen tak dobrý, jak dobrá je dostupná technologie. Pokud chcete mít lepší fotografie, než jaké v současné době pořizujete, budete se muset naučit několik nových tipů pro fotografování telefonem. Naštěstí se fotoaparáty v mobilu ovládají přes dotykový snadněji než zrcadlovky. Pokud se tedy chcete naučit, jak pořizovat dobré fotografie pomocí telefonu, tak máme pro vás tyto následující tipy.

Rozumějte svému zařízení.

Naučit se a znát a využívat schopností telefonu je při pořizování dokonalé fotografie velký velmi důležité. Kvalitu fotografií zvyšují i tak zdánlivé maličkosti, jako je nezapomenout před fotografováním vyčistit objektiv fotoaparátu nebo zjistit, jak zapnout mřížku na fotografii, nebo ťuknutím na displej označit místo na které chcete zaostřit nebo nastavit jas fotografie.

Pro každou fotografickou scénu existuje řada způsobů, jak ji vyfotografovat. Pochopení pojmů jako je negativní prostor, symetrie a vzory a rozdíly v postupech fotografování jídla, lidí a krajiny, zásadně změní způsob, jakým budete následně fotit.

Osvojte si vyzkoušené postupy a triky

Hlavní fotografické osvědčené postupy se překrývají bez ohledu na to, zda používáte profesionální fotoaparát nebo telefon v zadní kapse. Mezi tyto fotografické triky patří pojmy jako pravidlo třetin, pochopení vlivu přiblížení na kvalitu fotografie, “zlatá hodina” a mnoho dalšího.

Jak fotit s IPhone

Ať už máte iPhone 6, iPhone 7 nebo novější model, naučit se fotit s iPhonem je snadné. Mobily iPhone jsou vybaveny spoustou užitečných fotografických triků, které vám umožní pořizovat lepší fotografie – od režimu sériového snímání až po portrétní osvětlení. A i když možná nebudete využívat všechny nástroje dodávané s iPhonem, pochopení základů vám pomůže posunout vaše fotografování na vyšší úroveň. Mezi klíčové funkce a nástroje dodávané s nejnovějšími modely iPhonu patří:

Sériový režim: Když je zapnutý režim sériového snímání, telefon pořídí rychlou “sérii” snímků. To je ideální způsob, jak zachytit akci, například dětské sportovní hry.

Zapnutí funkce HDR Auto: HDR je zkratka pro vysoký dynamický rozsah. To znamená, že váš fotoaparát bude snímat fotografie mírně odlišným způsobem, aby předvedl živější barvy a rozlišení. Tuto funkci lze zapnout a vypnout v nastavení fotoaparátu telefonu.

Hledáček: V hledáčku se zobrazí fotografie, která je v souladu se zadáním: Pomocí hledáčku můžete uzamknout zaostření a zajistit, aby vaše fotografie byly ostré a jasné.

Režim mřížky: V režimu mřížky můžete fotografovat s pomocí fotoaparátu: Režim mřížky: V rámci obrazovky zapnete mřížku 3×3, která vám umožní využívat pravidlo třetin. Pravidlo třetin je podrobněji vysvětleno dále v této příručce.

Měření expozice: Tento nastavitelný expozimetr vám pomůže rozhodnout, kolik světla chcete mít na snímcích před jejich pořízením.

Poznámka pro fotoaparát iPhone: Ujistěte se, že nepřicházíte o zachycení důležitých vzpomínek jen proto, že vám otevření aplikace fotoaparátu zabere čas. Místo toho použijte zkratku fotoaparátu ze zamykací obrazovky a rychle se přepněte do režimu fotoaparátu.

Portrétní režim s pokročilým bokehem a kontrolou hloubky: Zapnutím této funkce rozostříte pozadí kolem objektu. Objekt se tak zdá být ostřejší, což je skvělá funkce pro portréty.

Inteligentní HDR: Tato funkce je k dispozici pouze u nejnovějšího modelu iPhonu, ale výrazně zvyšuje kvalitu fotografií tím, že při jejich pořizování zachytí více vrstev.

Osvětlení portrétu: Portrétní osvětlení: Nový model iPhonu nabízí pět efektů (přirozené, studiové, obrysové, scénické, scénické mono). Tyto efekty vám pomohou upravit portrétní fotografii přesně na takové barevné nastavení, aby vaše portréty vynikly.

Fotografie v reálném čase: Živé fotografie: částečně fotografie, částečně video – živé fotografie jsou dokonalým způsobem, jak zachytit okamžik, který se nevejde do jednoho statického snímku. Stačí zapnout toto nastavení a budete moci zachytit smích své dcery spolu s jejím úsměvem.

Duální optická stabilizace obrazu: Tato funkce stabilizuje fotoaparát a pomáhá vytvářet lepší snímky, když se vám třesou ruce nebo když jste v jedoucím vozidle.

Optický zoom: Optický zoom zachovává integritu fotografie mnohem lépe než digitální zoom, i když je lepší se snažit vyhnout zoomu, kdykoli je to možné.

Velký rozsah ohniskových vzdáleností: To znamená, že telefon má větší rozsah pro zachycení ostrých snímků.

Nastavení Android fotoaparátu

Modely Galaxy S9+ a novější představují výkonný zadní fotoaparát se dvěma objektivy. Tato  konstrukce objektivů umožňuje uživatelům rozostřit pozadí fotografie pomocí funkce živého ostření. Jsou také vybaveny optickým zoomem, který vytváří mnohem čistší fotografie než digitální zoom. Telefon byl na trhu uveden proto, aby konkuroval telefonům s fotoaparátem společnosti Apple, a kvalita snímků dosáhla nových výšin. Novější telefony Galaxy jsou skvělým vybavením pro práci při fotografování, pokud se naučíte využívat jeho funkce, mezi které patří například:

  • Duální objektivy: Duální objektivy pomáhají udržovat fotografie čistší, ostřejší a jasnější.
  • Optický zoom: Optický zoom udržuje celistvost fotografií mnohem lépe než digitální zoom, i když je lepší snažit se od zoomu držet dál, kdykoli je to možné.
  • Živé zaostřování (v novějších telefonech): Živé zaostření umožňuje změnit portrétní fotografii tak, aby bylo pozadí rozmazané a více se zaostřilo na objekt.
  • Velký rozsah ohniskových vzdáleností: To znamená, že telefon má větší rozsah pro zachycení ostrých snímků.
  • Režimy fotoaparátu: V případě, že je fotoaparát vybaven fotoaparátem, je možné jej použít pro fotografování v různých režimech: Režimy Portrét, Makro, Krajina, Akční zmrazení, Bohaté tóny a Panorama vám pomohou automaticky přizpůsobit fotografii fotografovanému objektu.
  • Nastavitelná clona: Díky nastavitelné cloně můžete lépe kontrolovat světlo na snímcích.

Jak fotit přátele a lidi

Při fotografování mobilem držte fotoaparát co nejdále od těla. Zkuste použít selfie tyč, stativ nebo dokonce požádejte o vyfocení cizího člověka. Větší vzdálenost telefonu pomůže zabránit zkreslení vaší tváře a obecně přináší lepší fotografie.

Ujistěte se, že osvětlení není příliš ostré nebo příliš slabé. Fotografování mezi 10. a 15. hodinou obvykle znamená, že světlo bude příliš ostré, fotografie bude plná ostrých přechodů světla a stínu. Pokud fotografujete po setmění, budete možná potřebovat nějaké externí zdroje světla pro to aby byl váš obličej dobře osvětlen a na fotografii jasný.

Fotografujte z vyššího úhlu. Vyšším úhlům dávají mnozí přednost, a pokud jsou dobře provedeny, vypadají přirozeněji, ale nedržte fotoaparát příliš vysoko.

Pózy udržujte přirozené a nenucené. Většina komunikace, která probíhá mezi lidmi, je neverbální, a proto jsme se zdokonalili v rozpoznávání toho, co je přirozené a co je hrané. Snažte se, aby vaše pózy byly co nejvíce uvolněné a přirozené, protože je patrné, když je póza strnulá a vynucená.

Jak fotit na Instagram

Instagram je jedna z nejlepších fotografických knihoven na světě. Z tohoto důvodu je snadné cítit se pod tlakem sdílet krásné fotografie. Pokud tedy hledáte tipy, jak pořizovat heské fotografie pro Instagram, níže jsme pro vás shromáždili naše oblíbené nápady.P

Při fotografování hledejte symetrii. Je prokázáno, že lidský mozek dává přednost vzorům a symetrii. Využití této tendence často přináší vizuálně přitažlivější fotografie. Například umístěním objektu snímku vedle reflexního povrchu často vznikají zajímavé a uvolněné fotografie.

Najděte vzory a použijte je. Stejně jako v předchozím bodě nás vzory přirozeně zajímají. Pokud jste schopni najít vzory ve svém okolí (například linie na chodníku nebo vzory dřeva), pokuste se je zahrnout do své fotografie.

Méně je více: udržujte kompozici fotografie jednoduchou. Rušné fotografie mají tendenci diváky zahlcovat, a pokud budou vaše snímky jednoduché, více se zaměříte na fotografovaný objekt.

Jak fotit jídlo

Každý má rád jídlo. Někdy však fotografie našich oblíbených jídel neodpovídají tomu, jak dobře ve skutečnosti chutnají. Chcete-li tedy zachytit, jak dobré bylo vaše sushi, svíčková nebo proteinová miska, zkuste se řídit následujícími tipy pro fotografování telefonem:

Snažte se používat pouze přirozené osvětlení. Není nad přirozené osvětlení, ale to může být problém, pokud jíte v noci nebo pokud jste uvnitř restaurace. Proto se vždy snažte co nejlépe zapojit vnější zdroje světla, než se obrátíte na blesk fotoaparátu.

Ponechte si dostatek negativního prostoru. Zobrazení hlavního pokrmu mimo střed a neutrální prostor vpravo je jednak atraktivní pro oko, jednak skvělý způsob, jak se ujistit, že snímek nepřeplníte.

Pokuste se vyprávět příběh přidáním lidského prvku. Přidání oblíbené knihy nebo ruky, která v klidu drží šálek kávy, pomůže vykreslit obraz toho, co se děje za fotografií jídla.

Jak fotit v noci

V noci se může odehrát spousta úžasných dobrodružství a je důležité vědět, jak je zachytit. Zde je několik věcí, kterých je třeba si všímat při fotografování telefonem v noci.

Při pořizování snímku se snažte mít pevnou ruku nebo použijte stativ. Kvůli nedostatku světla je nezbytné udržet fotoaparát v klidu, abyste získali ostrou a jasnou fotografii.

Snažte se fotografovat na dobře osvětlených místech. Použití pouličních lamp nebo nápisů na obchodech jako vnějších zdrojů světla je pro příběhové fotografie užitečné i zajímavé.

Jak vyfotit měsíc

Pokud jste fanoušky astrofotografie nebo chcete zachytit modrý Měsíc v akci, je důležité zvládnout základy, než vyrazíte ven. Zatímco základy jsou podobné výše zmíněným tipům pro noční fotografii, pořízení dokonalé fotografie Měsíce často vyžaduje trochu více příprav.

Používejte stativ. Je pravděpodobné, že pro pořízení dobré fotografie Měsíce budete muset mít otevřenou závěrku po delší dobu, než dokážete udržet telefon v klidu. Pokud opravdu chcete, aby vaše fotografie dopadly dobře, zvažte investici do stativu.

Snižte rychlost závěrky tak, abyste ji dostali na hodnotu 1/750, aniž by se fotografie roztřásla.

Možná budete chtít použít aplikaci třetí strany. Některé aplikace třetích stran obsahují noční režimy, které vám pomohou uzamknout nastavení expozice, abyste mohli pořizovat lepší fotografie noční oblohy, a často jsou zdarma.

Jak fotit osoby

Fotografování přátel, rodiny, a dokonce i domácích mazlíčků není jen zábava – je to nezbytné pro zachycení vzpomínek na ty, které máte rádi ve své blízkosti. A v následujících letech budete chtít, aby tyto fotografie byly co nejkvalitnější, proto je důležité dodržovat osvědčené postupy při fotografování telefonem.

group of people standing beside body of water
Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Použijte zajímavé pozadí. Možná je to záhon za vaším domem, na kterém s maminkou rádi zahradničíte. Nebo jsou to možná železniční koleje, které se kdysi nacházely mezi vámi a domem vašeho nejlepšího přítele. Ať už je pozadí jakékoliv, snažte se ho využít k tomu, abyste vyprávěli více o příběhu, který se za fotografií skrývá.

Používejte rekvizity. Rekvizity mohou být často přirozeným začleněním, které pomáhá fotografii oživit. Mezi příklady skvělých rekvizit patří drink ve vašem oblíbeném baru, deštník hned po dešti nebo dobrá kniha.

Zůstaňte co nejvíce upřímní. Fotografie pořízená během činnosti nebo zážitku vždy vyjde lépe než pózovaný snímek.

Jak fotit pomocí vodící mřížky

Většina nejnovějších modelů telefonů obsahuje funkci mřížky, která vám pomůže přesně stanovit kompozici fotografie. Pomocí čar mřížky budete moci lépe zarámovat fotografie a dodržovat pravidlo třetin, jak je vysvětleno níže

Využití pravidla třetin

Koncept pravidla třetin spočívá v tom, že jakýkoli vizuální obraz (fotografie, obraz, film a další) je rozdělen na devět částí. Těchto devět částí se skládá z mřížky 3×3, ve které jsou tři vodorovné a tři svislé vrstvy. Jde o to, aby byl objekt zarovnán podél jedné z linií a aby plynule přecházel do průsečíků. Tento postup je vizuálně přitažlivý a snadno proveditelný.

Kdy je nejlepší čas na focení

Pochopení nejvhodnějšího času pro fotografování telefonem může zcela změnit konečný výsledek. Nejlepší čas pro fotografování je známý jako “zlatá hodina”. Tento časový rámec je obvykle hodina před západem slunce nebo hodina po východu slunce. V této době je sluneční světlo rovnoměrněji rozptýlené a pro většinu fotografií mnohem vhodnější. “Modrá hodina” je také vhodnou dobou pro fotografování, ale i v ní vznikají snímky s modrým nádechem. Tento časový úsek nastává půl hodiny před východem a půl hodiny po západu slunce.

Nejhorší doba pro fotografování, zejména pokud jste venku, je uprostřed dne. Čím výše je slunce na obloze, tím je světlo ostřejší a méně rozptýlené.

Používejte vodící linie

Vodicí linie jsou přirozené linie v prostředí fotografie, které při správném použití mohou pomoci vést oko diváka fotografií. Vedoucími liniemi mohou být cesty v lese, plot, dělicí čáry silnice a mnoho dalších. Správné použití vodicích linií může fotografii pomoci omezit nadbytečný šum a vytvořit jasnou vizuální cestu.

Zvolte správný formát fotografie

Při pořizování snímku je důležité mít na paměti několik detailů. Snažte se aktivně přemýšlet o formátu, pro který je fotografie určena. Pokud je fotografie určena například pro Instagram, vyfoťte ji ve čtvercovém formátu. Pokud se jedná o fotografii na šířku, zvažte držení telefonu ve vodorovné poloze. Při fotografování z telefonu se snažte držet ruce pevně. Pomůže vám to udržet objekt zaostřený. A konečně, nikdy se nebojte pořídit spoustu fotografií, protože nikdy nevíte, jaké vzpomínky si budete chtít nejvíce připomínat.