nejjasnější hvězda na noční obloze

Zajímá vás, které hvězdy jsou na naší noční obloze nejjasnější a co je činí tak jasnými? Přečtěte si, které hvězdy jsou nejzářivější, a dozvíte se, co se skrývá za vědeckými poznatky o jejích svítivosti.

Co určuje jasnost hvězdy?

Co způsobuje, že některé hvězdy jsou jasnější než jiné. Máte naprostou pravdu, čím jsou blíže, tím jsou jasnější. Existují však i další faktory, které přispívají k viditelnosti hvězd na noční obloze. Patří mezi ně stáří a velikost hvězdy. Větší hvězdy mají kratší životnost, a proto vyhoří mnohem rychleji, zatímco menší hvězdy, jako je naše Slunce, mohou žít několik miliard let, než v klidu vyhasnou, projdou fází planetární mlhoviny a stanou se bílými trpaslíky a nakonec se promění v hnědé trpaslíky. Pokud je tedy hvězda superjasná, musí se nacházet v období svého vrcholného životního cyklu a samozřejmě relativně blízko naší Země. Kdo tedy zaujímá první místo na naší hvězdné noční obloze?

Která hvězda je nejjasnější na naší noční obloze?

Nejzářivější hvězdou na noční obloze je menší hvězda známá pod názvem Sírius nebo Psí hvězda, její oficiální název však zní Alpha Canis Majoris, neboť se nachází v souhvězdí Canis Major (což doslova znamená latinsky “Velký pes”). Název Sírius je odvozen z řeckého slova Seirios, což v překladu znamená “žhnoucí” nebo “spalující” – název, který se k této hvězdě právem hodí, protože je ze všech nejzářivější. Jasněji než tato hvězda svítí na noční obloze pouze Měsíc v úplňku, několik planet a možná Mezinárodní vesmírná stanice. Sírius má magnitudu -1,46 a nachází se – pravá ascendence: 6 hodin 45 minut 8,9 sekund, deklinace: -16 stupňů 42 minut 58 sekund. Psí hvězdu můžete na zimní obloze severní polokoule snadno spatřit díky tomu, že je na rozdíl od jiných hvězd poměrně blízko Zemi (vzdálená 8,6 světelného roku), a díky její hmotnosti, která je podle NASA dvakrát větší než hmotnost našeho Slunce. Sírius je také vidět z jižní polokoule, protože tvoří část nebeského rovníku.

1. Sírius A (Alpha Canis Majoris)

Naše první hvězda na seznamu. Jak již bylo zmíněno, tato hvězda je součástí souhvězdí Canis Major se zdánlivou hvězdnou velikostí -1,5 a je od Země vzdálena 8,6 světelných let. Tuto hvězdu můžete spatřit z jakéhokoli místa na naší planetě.

Sírius je součástí tzv. dvojhvězdného systému, který se skládá ze Síria A (naší milované zářivé hvězdy) a jeho sourozence Síria B. Vědci poprvé zjistili, že Sírius má dvojče, v roce 1862, protože tato hvězda je 10 000krát slabší než Sírius A a pouhým okem ji vůbec nelze spatřit – ani na nejtemnějších místech. Sírius B se nachází v závěrečné fázi svého života a nebude trvat dlouho a promění se v hnědého trpaslíka. Ale dost o Síriu, jaké jsou další nejjasnější hvězdy na naší noční obloze?

2. Rigil Kentaurus (Alfa Centauri)

Tato hvězda, vzdálená od Země pouhých 4,36 světelných let, je součástí hvězdného systému nejbližšího naší Sluneční soustavě a skládá se ze tří hvězd, přičemž Rigil Kentaurus je nejjasnější. Je součástí souhvězdí Kentaura a její zdánlivá hvězdná velikost je -0,29. Nejlépe je pozorovatelná z jižní polokoule.

3. Canopus (Alpha Carinae)

Tato hvězda je pojmenována podle mytologické postavy Canopa, který byl navigátorem Menelaa, krále Sparty. Je součástí souhvězdí Carina a nachází se v hvězdné velikosti -0,72 magnitudy, 309. Od našeho Slunce je vzdálena 310 světelných let a je viditelná ze severní polokoule.

4. Arcturus (Alfa Bootis)

Nejjasnější hvězda na severní nebeské obloze. Tato hvězda je součástí souhvězdí Bootes se zdánlivou hvězdnou velikostí -0,04 a je od Země vzdálena asi 37 světelných let. Její jméno pochází z řečtiny a znamená “Medvědí strážce” nebo “Strážce medvěda” kvůli její blízkosti k Velké medvědici (Ursa Major). Zajímavostí je, že tato hvězda je ve skutečnosti červený obr.

5. Capella (Alfa Aurigae)

Cappella neboli Kozí hvězda je nejzářivější hvězda v souhvězdí Auriga se zdánlivou hvězdnou velikostí +0,08, od Země je vzdálená 42 světelných let. Tato hvězda je také nejlépe pozorovatelná ze severní polokoule.

6. Vega (Alfa Lyrae)

Jméno Vega pochází z arabštiny a doslova znamená padající sup. Jedná se o nejsvítivější hvězdu v souhvězdí Lyry se zdánlivou hvězdnou velikostí +0,03, která se nachází poměrně blízko, pouhých 25,5 světelného roku od Země. Vega je viditelná ze severní polokoule.

7. Rigel (Beta Orionis)

Nejjasnější hvězda v souhvězdí Orion, Rigel (z arabštiny – “levá noha obra”), má zdánlivou hvězdnou velikost +0,18, a přestože je od Země vzdálená 860 světelných let, září tak jasně, protože je to modrý obr. Je vidět z jižní polokoule.

8. Procyon (Alfa Canis Minoris)

Stejně jako Sírius je i Procyon součástí dvojhvězdného systému, jehož dvojčetem je trpaslík. Nachází se v souhvězdí Canis Minor se zdánlivou hvězdnou velikostí +0,34 a ve vzdálenosti 11,46 světelných let od Země. Tato hvězda je viditelná ze severní polokoule.

9. Achernar (Alfa Eridani)

Její jméno Achernar pochází z arabštiny a znamená “Konec řeky”. Tato zářivá nebeská bytost se nachází v souhvězdí Eridana se zdánlivou hvězdnou velikostí +0,445 ve vzdálenosti 114 světelných let od Země. Spatřit ji můžete z jižní polokoule.

10. Betelgeuse (Alfa Orionis)

A nakonec tu máme Betelgeuze, hvězdu která je druhou nejjasnější hvězdou v souhvězdí Orion se zdánlivou hvězdnou velikostí +0,42 a ve vzdálenosti 640 světelných let od Země. Název Betelgeuze pochází rovněž z arabštiny a znamená buď “podpaží Orionu”, nebo “ruka Orionu”. Tato hvězda je viditelná pouze ze severní polokoule.