5 způsobů, jak zlepšit kompozici fotografií

Fotografie je nejen o světle, ale také o uspořádání prvků v obraze – tedy o kompozici. Správně zvolená kompozice dodá vašim snímkům hloubku, estetiku a příběh, který dokáže zaujmout diváka. Zde je pět základních způsobů, jak zlepšit kompozici a vytvářet působivější fotografie:

1. Pravidlo třetin

Pravidlo třetin je jedním z nejznámějších kompozičních pravidel ve fotografii. Představte si, že váš obraz je rozdělen na devět stejně velkých částí dvěma svislými a dvěma vodorovnými čarami. Umístěním hlavního objektu do jednoho ze čtyř bodů, kde se tyto čáry protínají, vytvoříte přirozenější a atraktivnější kompozici. Tento přístup pomáhá odklonit pozornost od statického středu a přidává snímkům dynamiku.

2. Využití linií

Linie jsou mocným nástrojem, který může vést oči diváka skrze fotografii. Mohou být rovné, zakřivené, diagonální nebo radiální. Například cesta vedoucí k hlavnímu objektu nebo zakřivená řeka vytvářejí pohyb a pocit směru. Linie lze použít k nasměrování diváka nebo k vytvoření hloubky a struktury. Vyhýbejte se však příliš rušivým liniím, které by mohly odlákat pozornost.

3. Rámování

Při fotografování můžete objekty v záběru obklopit přirozeným rámem, například větvemi stromů, oblouky, okny nebo dveřmi. Rámování přitahuje pozornost na hlavní objekt a zároveň poskytuje kontext a hloubku. Tato technika pomáhá izolovat objekt od okolního prostředí a činí fotografii více působivou.

4. Negativní prostor

Negativní prostor, tedy prázdné nebo relativně jednoduché části fotografie, pomáhá zvýraznit hlavní objekt. Při použití většího množství prázdného prostoru v obraze působí fotografie čistěji, minimalisticky a často i elegantněji. Tento způsob využití prostoru se osvědčuje zejména při fotografování portrétů, produktů nebo přírody, kde hlavní objekt získává více pozornosti.

5. Vyhýbejte se středové kompozici (ale ne vždy)

Středová kompozice, kdy je hlavní objekt umístěn přesně do středu snímku, může někdy působit nudně. Zkuste se jí tedy častěji vyhýbat a experimentujte s jiným umístěním objektů dle pravidla třetin. Na druhou stranu existují případy, kdy symetrie nebo centrální kompozice funguje výborně – například při portrétech nebo architektuře.


Zlepšení kompozice vyžaduje cvičení a citlivost pro detaily. Čím více budete experimentovat a vědomě se zaměřovat na tyto principy, tím přirozenější bude vaše schopnost vytvářet kompozičně vyvážené a poutavé fotografie.