Hezká fotografie vznikne správným nastavením clony, času expozice a citlivosti ISO. Je to proto, že tyto parametry dohromady tvoří tak zvaný expoziční trojúhelník. Jinými slovy kombinací nastavení těchto parametrů říkáte fotoaparátu jaký je váš fotografický záměr. Může jít o snahu vyfotit fotografii maximálně realistickou nebo stejně tak kreativně pojatou uměleckou fotografii.
Když se naučíte nastavit svou zrcadlovku a porozumíte základům fotografování pak máte vyhráno. Vše ostatní je o zkušenosti, experimentování a motivaci.
Zvládnutí technické stránky expozice vám uvolní ruce pro rozvinutí tvůrčích záměrů. Především záleží na tom, na jaké úrovni se chcete fotografování věnovat. Ale jak se říká, žádný učený z nebe nespadl a i ten nejskvělejší fotograf musel nějak začít. My začneme tím, že si vysvětlíme jednotlivé položky fotografické trojice. Tedy co je to čas expozice, clona a ISO a jaký vliv má jejich součinnost na vlastnosti fotografie.
Co je čas expozice a jak nastavit čas expozice
Čas expozice je doba, po kterou je otevřená závěrka fotoaparátu. Podobně se také ve stejném významu někdy používá výraz čas závěrky. Jinými slovy čas expozice určuje, jak dlouho probíhá expozice fotografovaného snímku. Čím delší je čas expozice, tím déle světlo dopadá na snímač fotoaparátu. Stejně tak čím kratší je čas expozice, tím kratší dobu dopadá světlo na snímač fotoaparátu.
Mějte na paměti, že fotoaparát udržíte nehybně nejdéle 1/50 sekundy. Nastavíte-li dobu expozice delší než 1/50, pak musíte použít stativ, pro to aby snímek nebyl rozmazaný. Tyto vlastnosti se mohou u jednotlivých fotoaparátů výrazně lišit, takže si musíte nutnost použítí stativ se svým přístrojem sami vyzkoušet.
Co je clona a jak nastavit clonu
Clona je otvor v objektivu fotoaparátu, kterým světlo dopadá na čip fotoaparátu. Nastavením hodnoty clonového čísla určujete, jak velikým otvorem v objektivu bude světlo dopadat na čip fotoaparátu. Větší hodnota clonového čísla znamená menší otvor. Průměr otvoru určuje hloubku ostrosti a jas fotografie.
Nastavením většího clonového čísla získáte fotografie s větší hloubkou ostrosti a méně rozmazaným pozadím. Pokud máte na fotografii rozmazané pouze některé části, tak zkuste nastavit vyšší clonové číslo. Rozmazání celé fotografie způsobuje dlouhý čas závěrky.
Při větších hodnotách clonového čísla budou fotografie ostré v celé hloubce, ale může se také stát, že budou tmavé. Zesvětlit ji můžete nastavením většího ISO, nebo nastavením delšího času závěrky. Malou hloubku ostrosti můžete využít kreativně, například při fotografování portrétů. Větší hloubku ostrosti využijete při focení skupin lidí, přírody nebo krajiny.
Nastavením menšího clonového čísla jde také kompenzovat nedostatek světla z důvodu nedostatečných světelných podmínek.
Co je ISO a jak nastavit ISO
Hodnota ISO vyjadřuje citlivost čipu fotoaparátu na světlo. Velikostí hodnoty ISO nastavujeme, jak moc bude fotoaparát zesilovat elektrické signály vygenerované světlem na jeho čipu.
Moderní fotoaparáty mají možnost nastavit ISO v hodnotách obvykle od 100 do 128 000. Vše kolem ISO se dá tedy shrnout do pravidla, že čím větší šero, tím větší ISO (zesílení). Proč tedy nenastavit nejvyšší ISO a neřešit, jestli fotím ve dne, nebo za šera? Je to proto, že každý zesilovač vnáší do signálu šum, který je tím větší, čím větší je nastaveno jeho zesílení. Nastavení vyšší citlivosti ISO je vždy vykoupeno větším digitálním šumem/zrněním na fotografiích. Hodnotu ISO obvykle nastavujeme podle světelných podmínek.
Jak nastavit ISO podle světelných podmínek
- 100 Slunečný den
- 400 Polojasno
- 1600 Focení v místnosti
- 6400 Focení za šera nebo v noci, pozor na digitální šum
Opakování
- Hodnotou ISO nastavujeme citlivost na světlo a ovlivňujeme světlost fotografie. Vysoké hodnoty ISO se můžou na fotografii projevit viditelným zrněním.
- Clona řídí hloubku ostrosti. Nastavením malého clonového čísla vyfotíme fotografie s malou hloubkou ostrosti (portrét) a naopak (krajina).
- Čas expozice určuje, po jakou dobu bude dopadat světlo tvořící obraz na čip fotoaparátu. Dlouhý čas expozice (delší jak 1/50 sekundy) může zapříčinit rozmazání fotografie.
Poloautomatické režimy fotoaparátu A, S a P
Fotografováním v těchto režimech vyfotíte mnoho lepších a zajímavějších fotografií než při ručním nastavování. Zároveň také naplno využijete možnosti svého fotoaparátu.
Režim fotoaparátu A (Av) – režim priorita clony
V tomto režimu nastavujete velikost clonového čísla f. Tímto nastavením clony řídíte hloubku ostrosti fotografie. Čím menší clonové číslo nastavíte, tím budete mít více rozmazané pozadí fotografie. Nízké clonové číslo použijete například při focení portrétu nebo makra. Vysoké číslo, větší než 10, použijte při focení skupin nebo krajiny. Více informací o fotografování v režimu priority clony zjistíte v článku
Režim fotoaparátu S (TV) – režim priorita času
V tomto režimu nastavujete expoziční čas neboli čas závěrky. Tento režim využijete zejména při focení sportu, pohybu, hvězd a blesků. Kratší časy nastavujte při focení pohybu. Pokud budete mít nastavený čas příliš dlouhý, pak vaše fotografie bude rozmazaná. Při focení pohybu můžete pro zjištění nejdelšího použitelného času expozice použít pravidlo expozice. To říká, že číslo ve jmenovateli zlomku nastavení času expozice by nemělo být menší než dvojnásobná délka objektivu v milimetrech.
Režim fotoaparátu P – režim programová automatika
Fotografové používají tento režim nejčastěji. Někteří fotografové mu říkají pašák. V tomto režimu můžete nastavovat čas expozice i clonu. Fotoaparát vždy vše dopočítá a nastaví. Pokud to s fotografováním myslíte vážně a chcete mít nejen hezké, ale i zajímavé fotky, foťte v tomto režimu. Ovládání zejména hloubky ostrosti pomocí nastavení clony a ovládání světlosti pomocí korekce expozice vás posune o hodně dopředu.
Správná volba kompozice jako základ fotografování
Volba kompozice je velmi důležitá. Zajímavě na fotografiích působí, když je fotografovaný objekt umístěn v jedné třetině celkové plochy fotografie. Pokud to jde, nechte větší prostor ve směru pohledu nebo pohybu fotografovaného objektu.
Nastavte si na svém fotoaparátu režim P programová automatika. V tomto režimu máte parametry focení pod kontrolou a zároveň si fotoaparát automaticky sám seřídí parametry, které jste nenastavovali. To vám umožní fotit přesně tak, jak chcete. Nemusíte se při tom v začátcích trápit nezdary při focení v manuálním režimu.
A teď už s chutí do toho!
Našli jste, co jste potřebovali? Pokud vám shrnutí základních fotografických postupů s něčím pomohlo, splnil článek svůj účel. Přeji vám dobré světlo a hodně skvělých fotografií!