Zrcadlovka vs bezzrcadlovka. Co je lepší a proč

Digitální zrcadlovka nabízí širší výběr výměnných objektivů, delší výdrž baterie a díky hledáčku lepší fotografování za slabého osvětlení. Na druhou stranu jsou bezzrcadlovky lehčí, přenosnější, nabízejí lepší kvalitu videa i u modelů nižší třídy a mohou pořizovat více snímků při kratších časech závěrky.

Srovnání bezzrcadlovek a digitálních zrcadlovek

Pro úplné srovnání bezzrcadlovek a digitálních zrcadlovek se podívejme, jak se liší, pokud jde o nejdůležitější specifikace a funkce fotoaparátů:

Velikost a hmotnost

Velikost a hmotnost jsou u fotoaparátů vždy důležité. Ve většině případů je budete používat v situacích, kdy se pravděpodobně budete muset pohybovat, takže čím je fotoaparát přenosnější, tím lépe.

Jednou z hlavních předností bezzrcadlovek oproti digitálním zrcadlovkám je jejich přenosnost a výrazně nižší hmotnost těla. Ne vždy je to však dobrá vlastnost, protože většina objektivů pro bezzrcadlovky váží přibližně stejně jako objektivy pro digitální zrcadlovky, takže pokud máte tendenci používat hodně objemných objektivů, bude pravděpodobně lepší volbou větší a těžší z obou fotoaparátů vzhledem k tomu, že bude mnohem těžší vyvážit kombinaci lehkého fotoaparátu a těžkého objektivu.

Digitální zrcadlovky jsou obvykle větší a těžší než jejich bezzrcadlovky, protože se do nich musí vejít zrcadlo a jeho pouzdro, pentaprisma a sekundární zrcátko pro automatické zaostřování a další části systému automatického zaostřování. Přesto mohou být některé APS-C digitální zrcadlovky také lehké.

Cena

Fotoaparáty jsou velkou investicí. Pokud jde o poměr ceny a výkonu, vítězí digitální zrcadlovka. Za přijatelnou cenu si můžete pořídit digitální zrcadlovku základní až střední úrovně, a přesto získáte dobré specifikace a řadu funkcí. U bezzrcadlovek bude cokoli na levnějším konci spektra postrádat rozlišení, výdrž baterie a nebude mít hledáček.

Na profesionálnějším, vyšším konci spektra jsou však zrcadlovky a bezzrcadlovky vyrovnané. S bezzrcadlovkou nebo zrcadlovkou získáte stejné množství funkcí a zhruba stejný výkon a výkon a cenové rozpětí bude do značné míry stejné.

Objektivy

Vzhledem k tomu, že digitální zrcadlovky jsou na trhu veterány nejdéle, je samozřejmé, že mají širší nabídku objektivů, ze kterých si můžete vybírat. Pokud je pro vás důležitý větší výběr objektivů, je prozatím lepší volbou digitální zrcadlovka. Ale s tím, jak obliba bezzrcadlovek stále roste, jejich nabídka objektivů je nyní pomalu dohání.

Výdrž baterie

Bezzrcadlovky zde nadále zaostávají, což může být pro fotografy fotografující v terénu po dlouhé časové úseky velkým negativem. Menší těla bezzrcadlovek znamenají menší baterie a snímače bezzrcadlovek jsou neustále aktivní, což může vyčerpat výdrž baterie během okamžiku. Náhradní baterie nejsou drahé, ale i tak je to další nepříjemnost.

Hledáček

Převaha hledáčku se částečně odvíjí od osobních preferencí mezi oběma systémy. Při použití digitální zrcadlovky je obraz zobrazený v hledáčku tím, co skutečně prochází objektivem. Zrcadlo v zrcadlovce odráží obraz až do hledáčku. Bezzrcadlový systém, jak asi tušíte, nemá toto zrcadlo k dispozici, takže obraz v hledáčku je vytvářen elektronicky.

Ačkoli to není tak jednoduchý proces, tento bezzrcadlový systém hledáčku má tu výhodu, že odráží obraz s ohledem na rychlost závěrky, ISO, vyvážení bílé a další nastavení ve fotoaparátu.

Fotografování v terénu

Tři faktory, které určují, jak snadno se fotoaparát používá v terénu, jsou jeho velikost, schopnost fotografovat v prostředí s nízkou hladinou osvětlení a schopnosti automatického zaostřování. Zde je rozdíl mezi digitálními zrcadlovkami a bezzrcadlovkami nejednoznačný.

Bezzrcadlovky mají jednoznačně navrch ve velikosti, ale to začíná být méně pravdivé kvůli kompaktnějším zrcadlovkám základní úrovně. Objemné objektivy také často snižují rozdíly mezi oběma konstrukcemi. Přesto, pokud hledáte co nejkompaktnější systém, je bezzrcadlovka tím pravým koněm, na kterého můžete vsadit.

Co se týče automatického zaostřování a fotografování při slabém osvětlení, historicky kralovaly digitální zrcadlovky, ale to se začalo měnit s některými bezzrcadlovými monstry pro slabé osvětlení, jako je Sony a7S III. Výrazně se zlepšily i systémy automatického ostření bezzrcadlovek, přičemž fotoaparáty jako Sony A6400 se nyní mohou pochlubit bezkonkurenční rychlostí automatického ostření. Digitální zrcadlovky však stále zůstávají lepší pro automatické zaostřování na rychle se pohybující cíle, což může být rozhodující při fotografování sportu nebo divoké přírody.

Kvalita obrazu

Pokud byste se rozhodovali mezi bezzrcadlovkou a digitální zrcadlovkou pouze na základě velikosti snímače, mějte na paměti, že oba fotoaparáty mají stejné standardní velikosti snímačů, jako jsou Four Thirds, APS-C, 35mm full frame a dokonce i středoformátové (ano, existují i středoformátové bezzrcadlovky). Digitální zrcadlovka se snímačem APS-C bude mít zhruba stejnou kvalitu obrazu jako bezzrcadlovka APS-C a totéž platí pro plnoformátovou digitální zrcadlovku a její bezzrcadlový protějšek.

Kvalita videa

Záznam videa je funkce, kterou v dnešní době umí každý fotoaparát – ale vše se bude odvíjet od toho, jak kvalitní video tyto dva různé fotoaparáty dokáží vytvořit.

Digitální zrcadlovky sice mají široký výběr, pokud jde o objektivy, ale pouze špičkové modely digitálních zrcadlovek mohou vytvářet videa v kvalitě 4K nebo Ultra HD. Proto mají v tomto případě navrch bezzrcadlovky, protože mají schopnost produkovat takovou kvalitu i u některých cenově dostupných modelů.

Přehrávání snímků a videí

Navzdory rozdílům mezi bezzrcadlovkami a digitálními zrcadlovkami mají stále svůj střed. V tomto souboji mezi digitálními zrcadlovkami a bezzrcadlovkami je to přehrávání obrazu a videa, kde není jasný vítěz. Obě mají typické 3palcové displeje LCD, které uživatelům postačují.

Jak digitální zrcadlovky, tak bezzrcadlovky také umožňují uživatelům prohlížet si snímky prostřednictvím výstupu HDMI na počítači nebo televizní obrazovce.

Klady bezzrcadlovek

Bezzrcadlovky, bez ohledu na formát, jsou téměř vždy menší a lehčí než srovnatelné digitální zrcadlovky, protože nevyžadují poměrně objemný a těžký box se zrcadlem a mechanismy potřebné k posunu zrcátka do a z dráhy světla. V důsledku toho mají méně pohyblivých částí, jsou tišší v provozu než tradiční digitální zrcadlovky a ze své podstaty jsou méně náchylné ke vzniku vibrací způsobujících chvění.

Dnešní špičkové bezzrcadlovky jsou vybaveny elektronickými hledáčky s vysokým rozlišením nebo OLED EVF s neuvěřitelně rychlou obnovovací frekvencí (60krát za sekundu a více), které poskytují brilantní obraz se 100% pokrytím, velkým zvětšením a ve výšce očí, který se vyrovná většině optických hledáčků (OVF), a umožňují nepřetržité sledování bez chvilkového výpadku hledáčku i při spuštění závěrky.
Výhodou hledáčků EVF v bezzrcadlovkách je, že uživatelům umožňují náhled pořízeného snímku (doplněný o korekce expozice a vlastní nastavení) v reálném čase. To usnadňuje například komponování objektů při velmi slabém osvětlení, protože se automaticky zvýší zesílení, aby byly lépe viditelné.
Bezzrcadlovky obvykle obsahují hybridní systémy automatického zaostřování, které kombinují výhody rychlého a rozhodného automatického zaostřování s fázovou detekcí na snímači (PDAF) a přesnost automatického zaostřování s detekcí kontrastu (CAF), čímž se jejich výkonnost automatického zaostřování dostává na úroveň překonávající všechny digitální zrcadlovky kromě těch nejlepších.

Mezi další výhody hybridních systémů CAF/PDAF v bezzrcadlovkách patří schopnost nepřetržitého automatického ostření a sledování zaostření před expozicí i během ní, což je zásadní faktor při pořizování statických snímků vysokou frekvencí nebo při pořizování čistého HD videa bez viditelného nebo slyšitelného “lovení”.
Bezzrcadlovky umožňují vrstvení informací v hledáčku, jako jsou nastavení fotoaparátu, úrovně, histogramy, focus peaking atd., a mohou také poskytovat okamžitý zvětšený obraz oblasti zaostření a umožnit přehrávání snímků a videí v elektronickém hledáčku.
Bezzrcadlovky umožňují bezproblémové použití stávajících objektivů “open source” pomocí jednoduchých montážních adaptérů, které rozšiřují optickou soustavu fotoaparátu. Možnosti zahrnují montáž objektivů z jiných systémů, klasických dálkoměrných objektivů a objektivů ze zastaralých nebo obskurních systémů.
Kratší vzdálenost zadní příruby (bajonetu od snímače) bezzrcadlovek usnadňuje konstrukci vysoce kvalitních objektivů, zejména širokoúhlých, které poskytují lepší osvětlení okrajů a rohů a vyšší účinnost přenosu světla.
Hybridní systémy automatického zaostřování v bezzrcadlovkách pokrývají větší plochu snímače, čímž poskytují možnost automatického zaostřování blíže k okrajům a rohům záběru a zvyšují celkovou flexibilitu automatického zaostřování.
Bezzrcadlovky umožňují nepřetržitý živý náhled prostřednictvím displeje LCD nebo elektronického hledáčku a při natáčení videa umožňují náhled pomocí obou systémů zobrazení, aniž by došlo ke ztrátě schopnosti automatického zaostřování.
Systémové bezzrcadlovky v sobě v nejlepším případě spojují výhody digitálních zrcadlovek i fotoaparátů typu “namiř a foť” a poskytují možnost výměny objektivů, mimořádně vysokou kvalitu obrazu a celou řadu špičkových funkcí digitálních zrcadlovek střední a vyšší třídy v menších, lehčích a skladnějších rozměrech. Není divu, že s tím, jak v posledních letech dramaticky vzrostla popularita MSC, výrobci fotoaparátů a nezávislí výrobci objektivů značně rozšířili nabídku objektivů, čímž se značně rozšířily kreativní optické možnosti dostupné spotřebitelům a marketingové příležitosti pro prodejce.

Trh s MSC je i nadále technologicky zaměřen a mnoho nejnovějších špičkových modelů nabízí snímače s vyšším rozlišením, zdokonalený software pro zpracování obrazu pro lepší odezvu, rychlejší sériové snímání, záznam videa v rozlišení 4K, plnou konektivitu Wi-Fi a GPS, víceosou stabilizaci obrazu v těle a rozšířené možnosti zobrazení, jako jsou výklopné/otočné a dotykové LCD displeje s vysokým rozlišením a OLED EVF. Z tohoto technologického pokroku však těží i základní a střední třída MSC. Výsledkem je řada lákavých nových modelů, které nabízejí funkce, jež přešly z modelů vyšší třídy, často se zjednodušeným uživatelským rozhraním a za velmi konkurenceschopné ceny.

Profesionální digitální zrcadlovky

Profesionální modely střední a vyšší třídy s pevnými skleněnými pentaprismovými optickými hledáčky poskytují brilantní obraz “na dotek”, kterému se žádný bezzrcadlový elektronický hledáček nevyrovná. Zda je to pro vás důležité, je samozřejmě subjektivní, ale mnoho fotografů zvyklých na optické hledáčky to považuje za jednoznačné plus.
Digitální zrcadlovky jsou obecně větší než bezzrcadlovky a to umožňuje více prostoru pro umístění vyhrazených ovládacích prvků pro různé funkce fotoaparátu, jako je ISO, kompenzace expozice, vyvážení bílé atd. Ergonomie ovládání nejlepších digitálních zrcadlovek má v tomto ohledu často náskok před jejich současnými bezzrcadlovými protějšky.
Použití větších baterií poskytuje větší kapacitu než menší baterie. S většinou profesionálních digitálních zrcadlovek můžete fotografovat celý den, aniž by vám došly baterie, což u srovnatelných bezzrcadlovek ne vždy platí.
Fotografové s velkýma rukama často dávají přednost digitálním zrcadlovkám. Digitální zrcadlovky se vyvinuly do velmi ergonomického tvaru a některé z nich jsou pohodlněji tvarované než jejich bezzrcadlovky. Někteří fotografové mají pocit, že těžší fotoaparát, jako je zrcadlovka, také poskytuje stabilnější platformu pro fotografování než některé menší a lehčí bezzrcadlovky. Opět se jedná o subjektivní záležitost a rozhodnutí je osobní.
Je těžké překonat rekordní odolnost, spolehlivost a konzistentní výkon v nepříznivých podmínkách digitální zrcadlovky. Digitální zrcadlovky navíc nabízejí systémy stabilizace obrazu v těle nebo na objektivu, které minimalizují účinky chvění fotoaparátu způsobené zrcadlem. Proto se mnoho profesionálů zdráhá přejít na jiný typ fotoaparátu.
Digitální zrcadlovky nabízejí velmi dobře propracované systémy objektivů, které zahrnují řadu profesionálních základních objektivů a objektivů se zoomem, které poskytují velkolepý obrazový výkon. Ačkoli se bezzrcadlovky zatím nemohou rovnat fenomenálním optickým soustavám, které jsou k dispozici u předních systémů DSLR, stane se tak spíše dříve než později, protože výrobci fotoaparátů i nezávislí výrobci objektivů rychle rozšiřují a modernizují svou optickou nabídku.

Při porovnání bezzrcadlovek a digitálních zrcadlovek nepochybně najdete mimořádně všestranné, životaschopné systémy schopné dosáhnout nejvyšší úrovně obrazového výkonu. Ačkoli doufáme, že vám pomůže vyjmenovat výhody každého z nich, výběr je ze své podstaty subjektivní a hodně záleží na tom, jaké vybavení máte nyní a jakým směrem se chcete při své tvůrčí činnosti ve fotografii ubírat. Jak se říká, záleží jen na vás, ale současná úroda fotoaparátů každého typu poskytuje úžasný výkon, a ať už se rozhodnete jakkoli, pravděpodobně nebudete zklamáni.

Bezzrcadlovky nebo digitální zrcadlovky: Který fotoaparát je lepší?

Digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky jsou dvě odlišné bestie, které mají své silné a slabé stránky. Digitální zrcadlovka nabízí širší výběr výměnných objektivů, delší výdrž baterie a lepší fotografování při slabém osvětlení díky optickému hledáčku. Na druhou stranu jsou bezzrcadlovky lehčí, přenosnější, nabízejí lepší kvalitu videa i u modelů nižší třídy a mohou pořizovat více snímků při kratších časech závěrky.

Dnešní bezzrcadlovky i digitální zrcadlovky ukazují, jak daleko pokročila technologie digitálních fotoaparátů, protože obě nesou schopnost vytvářet dosud nevídanou kvalitu obrazu s ohromujícím výkonem a pohodlím. Digitální zrcadlovky sice dnes kralují, ale s rychlým tempem, jakým se vyvíjí fotografická technologie, kdo ví, čemu dají fotografové přednost zítra.

Je bezzrcadlovka lepší než zrcadlovka?

Pokud jde o bezzrcadlovku vs. digitální zrcadlovku, není jednoznačný vítěz. Každá z nich má své silné stránky a může být lepší volbou pro konkrétní situaci nebo pracovní postup. Nejlepší fotoaparát, který může fotograf mít, je ten, který odpovídá jeho technickým dovednostem, uměleckému stylu a prostředí, ve kterém fotografuje.

Bezzrcadlovka je lehká, tichá a rychlá. Umožňuje zůstat nepozorován a mít fotoaparát neustále po ruce. Digitální zrcadlovka má optický hledáček, který poskytuje realistický pohled. Má také delší výdrž baterie a více možností volby objektivu. Ke všemu je tu ještě silná osobní preference, na kterou má každý fotograf právo.

Používají profesionálové digitální zrcadlovku nebo bezzrcadlovku?

Jedním z mýtů v debatě o bezzrcadlovkách a digitálních zrcadlovkách je, že profesionální fotografové používají pouze digitální zrcadlovky. Není to pravda. Mnoho profesionálních fotografů dává při fotografování krajiny nebo divoké přírody přednost bezzrcadlovkám, protože jsou snadno přenosné, rychlé a tiché. Najdete zde i fotožurnalisty a cestovní fotografy, kteří mají v brašně malou bezzrcadlovku. Zároveň najdete fotografy věčně zamilované do svých digitálních zrcadlovek.

Ve světě profesionální fotografie je řešením otázky bezzrcadlovka vs. digitální zrcadlovka mít od každého jeden. Můžete mít připraveny dvě sady fotoaparátu, objektivu, filtrů a nastavení. Zvláště když fotografujete nepředvídatelný objekt, jako je divoká příroda, je připravenost rozhodující.