Bezzrcadlovka může úspěšně nahradit digitální zrcadlovku, ale ne každý se pro takový krok rozhodne. Vysvětluji fenomén bezzrcadlovek a poukazuji na to, na co si dát pozor při jejich nákupu.
Co je to bezzrcadlovka
Bezzrcadlovka je digitální fotoaparát s výměnnými objektivy, ale bez zrcátka, které se, jak název napovídá, nachází v digitální zrcadlovce. V hledáčku tedy nevidíme skutečný obraz, který se odráží v zrcadle, ale obraz na elektronickém displeji. To se projevuje v mnohem menších rozměrech a nižší hmotnosti bezzrcadlového fotoaparátu. Kromě toho zde najdete velmi podobné komponenty jako v zrcadlovkách.
Bezzrcadlovky se na trhu objevily v roce 2008. Prvních několik let byly považovány za horší vybavení než zrcadlovky, a to právem. Od nich se lišily téměř ve všech ohledech. Dnes je situace jiná. Mají podobné komponenty a například systém automatického ostření je mnohem lepší. Bezzrcadlovky pracují v režimu živého náhledu (zobrazují stejný obraz v hledáčku i na hlavní obrazovce), díky čemuž mohou například fotoaparáty Canon stále používat technologii Dual Pixel Autofocus, jeden z nejpokročilejších systémů automatického zaostřování.
Nahradí bezzrcadlovky zrcadlovky?
Bezzrcadlovky jsou stále oblíbenější. To vyvolává otázku: nahradí někdy digitální zrcadlovky? Jsou menší, lehčí a mají podobné schopnosti, takže odpověď zní ano. S rozvojem bezzrcadlovek se však vyvíjely i zrcadlovky. Zajímavé je, že společnost Pentax letos představila svou strategii pro budoucnost, v níž hlavní roli hrají digitální zrcadlovky. Oba typy fotoaparátů se budou jistě ještě mnoho let vyvíjet souběžně a každý si najde svého kupce.
Bezzrcadlovka versus digitální zrcadlovka
Jednou z výhod zrcadlovek je delší výdrž na jednu baterii. Bezzrcadlovky rychleji vybíjejí baterie a mohou pořídit méně snímků než digitální zrcadlovky. To je důležité nejen pro profesionály. Nedostatek síly vás může dostihnout při pořizování životního záběru.
Baterie je významnou nevýhodou bezzrcadlovek. Podle mého názoru však není klíčový. Důležitější je ergonomie, tedy vyváženost a vyváženost celé konstrukce. Zatímco tělo, tedy samotný fotoaparát, je lehké a malé, objektivy nejsou o mnoho menší a lehčí. V některých případech může být stejný objektiv pro digitální zrcadlovku až o 40 % lehčí než jeho dvojče pro bezzrcadlovku. Manipulace s takovou sadou není pohodlná. Na pohodlnost ovládání bezzrcadlovek si nestěžují jen lidé s většíma rukama. U digitálních zrcadlovek je uspořádání tlačítek vzhledem k velikosti fotoaparátu ergonomičtější.
Pro někoho může být elektronický hledáček také nevýhodou. Podle mého názoru překáží pouze tehdy, když se chcete na objekt podívat druhým okem, protože skutečný obraz se od toho v hledáčku liší. Elektronický hledáček má však i své výhody: umožňuje větší kontrolu nad fotografií, protože zobrazuje simulaci snímku před jeho pořízením. Tím se sníží počet nepovedených snímků (přeexponovaných, podexponovaných nebo se špatným vyvážením bílé).
Na co se zaměřit při nákupu bezzrcadlovky?
Při výběru bezzrcadlovky bychom se měli řídit podobnými kritérii jako při nákupu digitálního fotoaparátu. Zde jsou ty nejdůležitější:
- Senzor: čím větší, tím lepší. Nyní jsou k dispozici cenově dostupné full-frame bezzrcadlovky velikosti tradičního fotografického filmu.
- Objektivy: někteří výrobci vyvinuli vlastní systém uchycení a vlastní objektivy a někteří používají například systém Micro 4/3. Před nákupem se vyplatí ověřit, jaké objektivy budou pasovat na váš fotoaparát, abyste si v budoucnu mohli pořídit jiná a lepší skla než standardní kitové objektivy.
- Stabilizace obrazu: v ideálním případě by měla být stabilizace v těle fotoaparátu, nikoli v objektivu. Pak budeme mít stabilizaci bez ohledu na to, jaké sklo na něj připevníme.
- Displej a hledáček: pokud vaše bezzrcadlovka nemá elektronický hledáček, bude obrazovka obzvláště důležitá, protože budeme fotografovat na základě obrazu zobrazeného na ní.
- Odolnost: pokud hodláte fotografovat v náročných podmínkách, vyplatí se vybrat si těla, která jsou utěsněná a odolná proti pádu.
- Doplňujíci funkce: podle vlastního uvážení se mohou hodit funkce jako Wi-Fi (pro synchronizaci fotografií nebo vzdálené fotografování z chytrého telefonu), GPS (pro označení polohy fotografií) nebo automatické režimy fotografování pro amatéry.