Jak ostřit fotoaparát

Každý začínající fotograf se musí naučit mnoho věcí. Jednou z nich je správné zaostření fotoaparátu, něco co možná na první pohled vypadá jednoduché a snadné, ale v praxi to může být trochu obtížnější. Pojďme se spolu podívat na některé z nejčastějších a nejefektivnějších způsobů ostření fotoaparátu.

Jak zaostřit fotoaparát – volba Automatické bodové ostření jednotlivých snímků

Jedním z nejjednodušších způsobů ostření fotoaparátu je použít automatické ostření jednotlivých snímků, což je ve většině případů výchozí nastavení fotoaparátu a je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se vyhnout rozmazané fotografii. Vyhledejte na objektivu přepínač „AF-MF“, přesuňte jej do nastavení AF a na fotoaparátu nastavte režim jednoho záběru. Potom jednoduše zaměřte svůj fotoaparát na fotografovaný objekt a stiskněte tlačítko spouště do poloviny. Tím zamknete zaostření na zaměřeném fotografovaném objektu, což vám umožní v případě potřeby bočním pohybem fotoaparátu změnit kompozici fotografie bez ztráty zaostření. Tato technika ostření se nazývá „zaostři a zkomponuj“. Je to vhodný způsob zaostření při focení krajiny a nepohybujících se objektů.

Jak zaostřit fotoaparát – volba Nepřetržité automatické zaostřování

Fotografovaný objekt často není při fotografování zcela v klidu, proto potřebujeme ostřící nástroj, který nám umožní udržet sledovaný objekt trvale zaostřen. Nastavení režimu nepřetržité automatické ostření nám tuto možnost nabízí. Jediné, co musíte v tomto režimu udělat, je zabrat objekt v hledáčku a držet tlačítko spouště stisknuté do poloviny. Pak můžete sledovat fotografovaný objekt v hledáčku fotoaparátu beze ztráty zaostření. Objektiv při tomto nastavení své zaostření nepřetržitě upravuje. U lepších fotoaparátů můžete nastavit, který ostřící bod autofokus použije k zaostřování pohybujícího se objektu. Tento režim zaostřování je vhodný pro fotografování sportu, divokých zvířat, objektů v pohybu, prostě vždy, když potřebujete, aby fotoaparát sám rychle upravil zaostření.

Automatické detekce obličeje

Automatické detekce tváře vám nabízí úžasný nástroj pro fotografování dobře zaostřených portrétů. Jakmile váš fotoaparát rozpozná tvář, upřednostní zaostření na tuto část fotografické scény. V režimu živý náhled (zobrazení na displeji) poznáte automatické zaostření s detekcí obličeje tak, že automatika fotoaparátu zarámuje obličej fotografované postavy zvýrazňujícím obrysem. Jediné, co musíte udělat, je stisknout spoušť do poloviny, čímž řeknete fotoaparátu, aby ostřil na obličej, a po jeho zaostření domáčknutím spouště vyfotíte fotografii se zaostřenou tváří.

Volba ostřícího bodu

Bez ohledu na to, který ostřící režim máte nastaven, je správné nastavení ostřícího bodu klíčové pro správné zaostření fotografie. Nevhodným nastavením ostřícího bodu budete mít ostré fotografie v místech, kde nechcete, na úkor míst, která naopak chcete, aby byla zaostřená.

Způsoby výběru aktivního ostřícího bodu

  • Automatický režim volby ostřícího bodu – necháte fotoaparát rozhodnout, který ostřící bod nebo body má použít pro ostření fotografie. Automatika fotoaparátu většinou vybere ostřící bod správně, ale „většinou“ neznamená „vždy“. Proto je důležité se naučit, jak nastavit aktivní bod automatického zaostření ručně. 
  • Manuální nastavení ostřícího bodu – sami podle uvážení nastavíte aktivní ostřící bod podle kterého bude fotoaparát ostřit. Tento způsob najde využití spíše v kreativní fotografii.

Jak ostřit – ručního ostření fotoaparátu

Dnes již mají všechny moderní fotoaparáty a objektivy možnost automatického ostření. Stále však existuje možnost ručního zaostření, které vám dává možnost větší kontroly nad tím, jak je zaostřeno. Ačkoli ruční zaostření zní komplikovaně, není tomu tak. Postup se může u jednotlivých fotoaparátů nebo objektivů malinko lišit, ale následující kroky jsou pro ruční zaostřování docela standardní.

  1. Vyhledejte na objektivu přepínač „AF-MF“ a přesuňte jej do nastavení MF.
  2. Otáčejte zaostřovacím kroužkem na objektivu, dokud neuvidíte, že je objekt ostrý.
  3. Pomocí živého náhledu přibližte objekt a zkontrolujte jeho ostrost.

A máte hotovo!

Manuální ostření může trvat o něco déle než ostření automatické, ale v různých situacích získáte lepší výsledky, zejména při makrofotografii, nebo když fotíte třeba objekt v pozadí a chcete jej orámovat objektem v popředí. Jinými slovy v situacích, ve kterých se automatické ostření hádá a vrčí. V těchto případech je jediné řešení – přepnout na manuální ostření.