Rozdíl mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou

V počátcích fotografování bylo rozhodnutí, jaký fotoaparát si koupit docela jednoduché. Pokud jste byli profesionál, koupil jste si zrcadlovku. Ale dnes je již situace jiná, nejnovější a nejlepší technologie se nyní nacházejí i v bezzrcadlovkách.

Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma typy fotoaparátů. Klíč k tomuto tajemství je ukryt už v jejím názvu. Zrcadlovky se také označují zkratkou DSLR z anglických slov Digital Single Lens Reflex. Fungují tak, že dopadající světlo z objektivu se na zrcátku uvnitř fotoaparátu odrazí pod úhlem 45 stupňů nahoru do optického hranolu v hledáčku fotoaparátu.  Ten pak promítne obraz fotografované scény přímo do optického hledáčku, kterým můžete vidět přesně to, na co se dívá objektiv vašeho fotoaparátu. Zrcadlovka tedy zobrazuje obraz v hledáčku přímou optikou cestou pomocí zrcadla.

Optická konstrukce zrcadlovky

Po stisknutí spouště se zrcátko vyklopí a světlo z objektivu dopadne na obrazový snímač fotoaparátu, který jej převede na elektrické signály, ty se zdigitalizují a uloží do paměti fotoaparátu.  

Naproti tomu bez zrcadlovky fotoaparáty toto zrcadlo nemají. U těchto fotoaparátu světlo prochází objektivem přímo na obrazový snímač. Poté se zobrazí buď na displeji na zadní straně fotoaparátu, nebo v elektronickém hledáčku (EVF), který je ve své podstatě velmi malý monitor. Znamená to, že při fotografování bezzrcadlovkou vám fotoaparát zobrazuje to, co je v daném okamžiku vykresleno objektivem na obrazovém snímači.

Moderní bezzrcadlovky mají skvělé ovládání a nabízejí fantastickou kvalitu obrazu. Díky absenci sklápění zrcadla vám zrcadlovky nabízejí několik výhod (a jen velmi málo nevýhod). Klíčové je, že jelikož nepotřebují soustavu zrcadel a hranolů, díky tomu jsou menší a lehčí než jejich ekvivalentní protějšky DSLR.

Některé úkoly automatiky fotoaparátu jako je například automatické zaostřování se u bezzrcadlovek odehrává na samotném senzoru, což vede k velmi rychlým rychlostem zaostřování. Bezzrcadlové fotoaparáty běžně nabízejí rychlost sekvenční focení 10 sn. /s, přičemž některé špičkové modely poskytují 20 sn. /s nebo i 30 sn. /s při plném rozlišení a nepřetržitým automatickým ostřením mezi jednotlivými snímky.

Nejoblíbenější velikost senzorů u těchto modelů je nyní full-frame. Mezi nejznámější výrobce těchto fotoaparátu patří Sony, Nikon, Canon, Fujifil a Panasonic. V levnějších modelech se používá APS-C velikost obrazového snímače. To vše znamená, že neexistuje žádný zřetelný technický a optický rozdíl mezi přímou kvalitou obrazu v digitálních zrcadlovkách a bezzrcadlovkách.

Elektronické hledáčky na starších bezzrcadlovkách nebyly nijak zvlášť skvělé, měly nízké rozlišení a byly pomalé. Ale v průběhu let tato technologie pokročila natolik, že mnoho fotografů nyní upřednostňuje elektronické hledáčky se super vysokým rozlišením na současné úrodě špičkových bezzrcadlovek. Ukazují věrnější odraz toho, jak bude vaše fotografie vypadat, a také vám umožňuje zobrazit náhled fotografie po její vyfocení.

Takže to vypadá že bezzrcadlovky jsou zřejmým vítězem, stále se však najdou lidé, kteří preferují starší technologie.