Jak nastavit fotoaparát. Od prvního zapnutí po první fotky

Kladete si často otázku jaké nastavení fotoaparátu byste měli použít. Bohužel neexistují žádná pevná nastavení fotoaparátu, která by dobře fungovala v každém fotografickém prostředí. Naneštěstí však existují specifické poloautomatické fotografické režimy, které focení hodně usnadňují a urychlují.

V tomto článku se blíže seznámíte se základními nastavení fotoaparátu. Nejprve si projdeme nastavení, které je dobré provést hned při prvním zapnutí fotoaparátu. Tento níže uvedený postup je víceméně univerzálně použitelný pro různé značky a modely fotoaparátů.

Základní nastavení fotoaparátu po jeho prvním zapnutí

  • Nastavení obrazu/stylu: Standardní 
  • HDR, Korekce objektivu: Vypnuto
  • Barevný prostor: sRGB
  • Redukce šumu při dlouhé expozici: Zapnuto
  • Redukce šumu při vysoké citlivosti ISO: Vypnuto
  • Vyvážení bílé: Automatické
  • Formát RAW a JPEG

Výše uvedená nastavení fotoaparátu jsou ta nejdůležitější. Nejprve vyberte správný formát souboru, tedy RAW bezztrátovou kompresi. Na věcech, jako jsou ovládací prvky obrazu, při fotografování do formátu RAW nezáleží. Ponechejte tedy výchozí nastavení profilu obrazu. Ostatní nastavení, jako je ostrost, kontrast nebo sytost, můžete zanedbat. Tato nastavení fotoaparátu jsou důležitá pouze v případě, že fotografujete do formátu JPEG.

Barevný prostor a vyvážení bílé

Totéž platí pro barevný prostor a vyvážení bílé. Při fotografování do formátu RAW si s těmito nastaveními fotoaparátu nemusíte dělat starosti. Při následném zpracování fotografii je můžete kdykoliv změnit. Nechejte však zapnutou funkci “redukce šumu pro dlouhé expozice”. Tato funkce ovlivňuje také snímky RAW při dlouhých expozicích. Snižuje šum. Raději vypněte všechny ostatní korekce objektivu ve fotoaparátu jako je vylepšení dynamického rozsahu a možnosti redukce šumu. Tyto redukce nijak nepřispívají ke zlepšení kvality fotografií uložených ve formátu RAW.

Po tomto úvodním nastavení je ten správný čas přejít k dalším věcem, které jsou při fotografování důležité.

Jsou fotografové kteří tvrdí, že proto abyste měli plnou kontrolu nad fotoaparátem a jeho nastavením je nejlepší vždy fotografovat v manuálním režimu. Dnešní moderní fotoaparáty jsou velmi dobře změří fotografovanou scénu a expozici objektu takže neexistuje důvod pro focení v manuálním režimu. Raději použijte některý z poloautomatických režimů fotoaparátu?

Běžný fotograf si v 90 % případů vystačí třeba s režimem priorita clony. Tento režim umožňuje plně ovládat nejen clonu, ale i další nastavení fotoaparátu, například jak světlý nebo tmavý snímek chci mít. Pokud se vám podaří  světlejší snímek, než chcete, pak expozici jednoduše ztmavíte jednoduše použitím tlačítka korekce expozice EV.

Zdroj: Autor

Vyhněte se scénickým režimům

Nedoporučuji fotografovat v některém ze “scénických” režimů fotoaparátu jako je makro, sport, ohňostroj atd. Hlavním důvodem je skutečnost, že se tyto režimy mezi jednotlivými výrobci fotoaparátů a také mezi jednotlivými modely značně liší. Většina modelů fotoaparátů vyšší třídy a profesionálních fotoaparátů není vybavena scénickými režimy.

Zdroj: wikipedia

Nastavení automatického ostření fotoaparátu AF-A

Dbejte na to, abyste vždy fotografovali v nejvhodnějším režimu automatického zaostřování. Pro focení statických fotografií bez pohybujícího se objektu použijte režim zaostřování jedním bodem. Tento režim je také nazýván Single Area AF, One Shot AF, nebo jednoduše AF-S. Pokud se objekt pohybuje nepřetržitě, je lepší přepnout do režimu kontinuálního/Imunitního ostření. V tomto režimu fotoaparát aktivně sleduje objekt a kontinuálně zaostřuje.

Pro usnadnění práce začátečníkům výrobci fotoaparátů někdy nabízejí hybridní reži. Tento režim automaticky přepíná mezi režimem jednobodové zaostřování a režimem kontinuálního ostření. Tento skvělý hybridní režim zaostřování se u fotoaparátů Nikon známý jako “AF-A”. U fotoaparátů Canon jako “AI Focus AF”.

Režim “Automatické zaostřování”

Některé fotoaparáty mají také režim “automatického zaostřování”. Automatika fotoaparátu se v tomto režimu pokusí zaostřit buď to na nejbližší objekt. Lépe uděláte pokud se tomuto režimu nastavením ostření fotoaparátu vyhnete. Přece jen je lepší mít kontrolu nad tím, kam přesně fotoaparát zaostří. Při focení to snadno zajistíte tím že, zaměříte zaostřovací bod na objekt, na který má fotoaparát zaostřit. Režim ostrosti se přepněte do režimu jednobodového ostření AF.

Nejlepší režim měření expozice

Přestože mnoho fotoaparátů má několik různých režimů měření, jako je bodové měření, měření se středovou váhou a vícebodové měření. Pro většinu situací je nejlepší použít vícebodové měření expozice. Tento režim pomocí více bodů bere v úvahu celou fotografovanou scénu což mu umožní přesněji nastavit expozici fotografie.

Nastavení clony a clonového čísla f

Clona ovlivňuje nejen to, jak je objekt izolován od popředí a pozadí. Je třeba dávat pozor na to, jakou clonu v dané situaci zvolíte. Kromě toho může clona v nastavení fotoaparátu ovlivnit například také ostrost a hloubku ostrosti fotografie. Rozmazání snímku při fotografování za slabého osvětlení se vyhnete otevřením clony na nejnižší clonové číslo které váš objektiv nabízí. Snímač fotoaparátu tak může zachytit obraz v kratším čase expozice. Při fotografování s objektivem 35 mm f/1,8 nechejte v těchto obtížných světelných podmínkách clonu f/1,8. Stojíte li však na krásném vyhlídkovém místě a chcete pořídit ostrý snímek celé krajiny? V tomto případě je optimální nastavit clonu na hodnotu přibližně f/5,6 a vyšší.

Zdroj Elina Fairytale Pexels.com

Clona je jedním z nejdůležitějších nastavení fotoaparátu. Je zodpovědná za hloubkou ostrosti popředí a pozadí, ale je to jen jedna z mnoha jejích funkcí. Na výše uvedeném příkladu vidíte hloubku ostrosti dosaženou nastavením malého clonového čísla. Pro začínající fotografy je velmi důležité pochopit jak nastavení clony ovlivňuje fotografie.

Stejně jako u clony závisí výběr nejvhodnějšího času expozice do značné míry na tom, co chcete fotit. Zasněnou fotografii vodopádu vyfotíte na dlouhý čas expozice tak nečas expozice nastavíte i na několik sekund. Proudy tekoucí voda se na fotografii vykreslí jako rozmazané mléčné proudy. 

Zdroj: Autor

Pro zmrazení pohybujícího se objektu nastavte krátký čas expozice zlomky sekundy. Ve většině situací je však lepší používat rychlé časy závěrky jako nastavení fotoaparátu. Tímto způsobem se snímky méně rozmazávají.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Nastavení ISO fotoaparátu

Pokud jde o citlivost ISO, je obecně lepší nízká citlivost ISO, protože produkuje nejmenší množství obrazového šumu. Poslední věc, kterou chcete, je, aby každý snímek vypadal příliš zašuměně, protože jste nastavili příliš vysokou citlivost ISO. Ačkoli použití technik redukce šumu může pomoci, je lepší se šumu vyhnout už v první řadě úpravou nastavení fotoaparátu.

Fotografování s nejnižší citlivostí ISO však není vždy praktické, zejména při fotografování za slabého osvětlení. V těchto situacích je třeba zvýšit citlivost ISO fotoaparátu, abyste zachovali co nejkratší čas závěrky. Tímto způsobem se vyhnete rozmazání způsobenému nechtěným chvěním fotoaparátu. Nezapomeňte, že fotografování je vždy otázkou rovnováhy mezi nastavením clony, rychlosti závěrky a citlivosti ISO. Toto vyvážení nastavení fotoaparátu se také nazývá expoziční trojúhelník. Doporučuji věnovat nějaký čas pochopení toho, jak tyto tři funkce fungují a jak spolu ladí.

Automatické ISO

Pravděpodobně je váš fotoaparát vybaven funkcí automatického nastavení ISO. Tao funkce je pro začínajícího fotografa velmi užitečným pomocníkem. Po aktivaci funkce Auto ISO fotoaparát automaticky nastaví citlivost ISO.

Některé fotoaparáty Nikon, Canon a dalších výrobců mají pokročilé nabídky automatického nastavení ISO. Zohledňují reciproční pravidlo a umožňují “automatickou” konfiguraci minimálního času expozice zohledňujíce také ohniskovou vzdálenost použitého objektivu. Tyto funkce jsou velmi užitečné protože vás zbavují nutnosti neustále upravovat nastavení fotoaparátu.

Stabilizace obrazu

Nezapomeňte zapnou stabilizaci obrazu známou také pod názvem VR – redukce vibrací. Tato stabilizace je obvykle zabudována do těla fotoaparátu nebo jeho objektivu. Náhodnému rozmazání fotografie zamezíte stisknutím tlačítko spouště na několik sekund do poloviny. Automatika ostření pak bude mít dost času na zaostření a stabilizaci obrazu.

Souhrn nastavení fotoaparátu

  • Použijte režim automatického zaostřování.
  • Nefoťte v plně automatickém nebo manuálním režimu. 
  • Pro začátečníky je vhodné použít režim priority clony.
  • Čím otevřenější clona, tím menší hloubka ostrosti.
  • Pokud nepoužíváte stativ, doporučujeme zvolit co nejkratší čas závěrky.
  • Pokud možno nastavte hodnotou ISO na nejnižší hodnotu, zamezíte tak vzniku obrazovému šumu na vaší fotografii.
  • Fotografování do formátu RAW vám dává více možností při následném zpracování. Při fotografování se tak nemusíte starat o různá nastavení fotoaparátu, jako je barevný prostor nebo vyvážení bílé.