Nezkušeným fotografům se může zdát vyfocení skvělé fotografie jednoduché: stačí zamířit fotoaparát a fotit. Každý kdo se snažil naučit fotit profesionální fotografie, ví, že je v tom mnohem víc. Pořízení skvělé fotografie vyžaduje spoustu úvah – od výběru správného objektu přes nastavení skvělé kompozice až po nalezení nejlepšího světla.
Chcete své fotografování posunout na vyšší úroveň, zde je několik tipů, které vám pomohou naučit se pořizovat dobré fotografie. Osvojením si těchto základních profesionální techniky výrazně zlepšíte svoje výsledky.
Tak se do toho hned pusťte!
1. Zvládněte základy kompozice
Zvolte si silné ohnisko. Ohniskem fotografie je bod vašeho zájmu vytvářející příběh. Může jím být cokoli od stromu přes budovu až po osobu. Nalezení silného příběhu je jedním ze základních kroků umění, jak pořizovat profesionální fotografie. Když tedy plánujete nebo nastavujete záběr, měli byste se zastavit a zeptat se sami sebe: “Na co chci, aby se diváci zaměřili? Co chci, aby prožili?”.
Jakmile budete vědět, co je vaším ústředním bodem, můžete pracovat na tom, aby byl co nejsilnější. Mnohá z níže uvedených kompozičních pravidel vám pomohou vytvořit zajímavý ústřední bod, který upoutá a udrží pozornost diváka.
2. Dodržujte pravidlo třetin
Namísto umístění ústředního bodu do středu fotografie můžete vytvořit zajímavější kompozici, pokud se budete řídit pravidlem třetin. Toto pravidlo říká, že nejdůležitější prvky na fotografii byste měli umístit mimo střed.
Představte si, že před vaším záběrem je mřížka s piškvorkami. To znamená, že dvě čáry rozdělují váš snímek na třetiny vertikálně a dvě čáry jej rozdělují na třetiny horizontálně. Objekt a další důležité prvky na snímku byste měli umístit podél těchto linií nebo do jednoho ze čtyř bodů, kde se protínají.
Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak se naučit pořizovat profesionální fotografie. Namísto toho, aby všechny vaše portréty vypadaly jako fotografie s fotografiemi, vám tento návod pomůže najít lepší rovnováhu mezi hlavním objektem a pozadím.
3. Používejte vodící linie
Vedoucí linie jsou liniové tvary na snímku, které mohou pomoci navést oči diváka na ústřední bod. Může jimi být cokoli, co na fotografii vytváří linii, například silnice, ploty, budovy, dlouhé chodby, stromy nebo stíny.
Trik spočívá v tom, že jejich pomocí přenesete pozornost diváka tam, kam chcete. To může zahrnovat přivedení jeho očí přímo k vašemu objektu nebo ho vést na jakousi vizuální cestu vaší kompozicí.
Směr vodicích linií může také změnit náladu kompozice. Například svislé vodicí linie mohou navodit silnou, impozantní náladu, zatímco vodorovné vodicí linie bývají spojovány s klidem a pohodou. Další informace o tom, proč může tato technika pomoci při pořizování profesionálních fotografií, najdete v tomto průvodci, jak používat vodicí linie ve fotografii.
4. Zamyslete se nad perspektivou fotografie
Perspektiva má obrovský vliv na kompozici každé fotografie. Jednoduchou změnou úhlu nebo vzdálenosti, ze které fotografujete, můžete zcela změnit náladu a význam svých fotografií.
Jedním z jednoduchých způsobů, jak se o tom přesvědčit, je fotografování stejného objektu shora a zdola. Pohled z ptačí perspektivy může způsobit, že osoba na vaši fotografii bude vypadat malá, zatímco při fotografování zespodu to může vypadat, že se stejná osoba nyní tyčí nad vámi. Fotografování z dálky může způsobit, že osoba bude vypadat bezvýznamně, zatímco fotografování zblízka, kdy osoba vyplní celý záběr, může vyvolat u diváka pocit síly.
Proto při nastavování jakéhokoli záběru věnujte nějaký čas přemýšlení o perspektivě. Nebojte se chodit kolem fotografovaného objektu a hledat zajímavé úhly, uvidíte, může to drasticky změnit náladu kompozice. Přiblížíte se tak o krok blíže ke zdokonalení se ve focení profesionálních fotografií.
5. Vytvořte hloubku prostoru
Hledání způsobů, jak vyjádřit hloubku, je dalším důležitým krokem při učení se pořizování profesionálních fotografií. Pokud toto pravidlo ignorujete, mohou vaše fotografie působit velmi ploše a nudně. Nejlepším způsobem, jak vyjádřit hloubku, je zahrnout některé prvky do popředí, středu a pozadí. Takže například místo toho, abyste portréty fotili s osobou stojící u zdi, přibližte ji k fotoaparátu nebo najděte lepší pozadí s určitou hloubkou.
6. Pomocí nastavení clony umocněte fotografovaný objekt
Když se snažíte dodat fotografiím hloubku, může vám pomoci přidání efektu bokeh. Bokeh je označení pro záměrný efekt rozostření, který můžete vidět na mnoha profesionálních fotografiích. Fotografové často tento efekt používají, aby byl objekt ostrý a jasný, zatímco pozadí je měkké a rozmazané. Výsledkem je, že váš objekt jako by skutečně vystupoval z pozadí.
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak toho dosáhnout, je přiblížit fotografovaný objekt přímo k fotoaparátu a vyfotit ho před vzdáleným pozadím. Pokud máte objektiv se zoomem, je to ještě lepší! Použijte jej na maximální ohniskovou vzdálenost, abyste snížili hloubku ostrosti a vytvořili ještě výraznější efekt bokeh. Až se vám znalost toho, jak a kdy používat bokeh, stane druhou přirozeností, jste na nejlepší cestě pochopit, jak pořizovat profesionální fotografie.
7. Rámování záběru
Další technikou, která vám pomůže pořizovat profesionální fotografie, je rámování. Zahrnuje nalezení něčeho, co může fungovat jako přirozený rám pro vaši kompozici, a následné fotografování tak, aby se váš objekt nacházel uvnitř tohoto rámu. Příkladem mohou být dveře, oblouk, zeleň nebo díra ve zdi. Tento typ rámování může pomoci nasměrovat pozornost diváka na ústřední bod.
Pokud je záběr také relativně blízko fotoaparátu, může působit jako vrstva popředí, která vašemu snímku dodá hloubku. Podobně jako při vytváření efektu bokeh v pozadí, pokud ručně zaostříte a přiblížíte objekt středního plánu, můžete nechat rámeček rozostřený, což zajistí, že neodvede pozornost od vašeho ohniska.
8. Vyplnění záběru
Když se studenti fotografování učí, jak pořizovat profesionální fotografie, často se jim říká, aby “vyplnili záběr”. Je to skvělá rada, protože pokud necháte kolem hlavního objektu příliš mnoho místa, mohou rušivé prvky v pozadí odvádět pozornost od kompozice.
Takže například při fotografování portrétu se můžete rozhodnout, že osobu zahrnete jen od pasu nahoru, nebo ještě lépe, že záběr vyplníte jejím obličejem. Po vyříznutí všeho nepotřebného prostoru navíc vznikne mnohem poutavější a profesionálněji vypadající fotografie.
9. Hledejte vzory a symetrii – a ty pak narušte
Zahrnutí vzorů nebo symetrických prvků do fotografií může zvýšit jejich poutavost. Lidé mají tendenci všímat si vzorů, a to je jeden z důvodů, proč vám jejich zahrnutí do snímků může pomoci naučit se pořizovat profesionální fotografie.
Dávejte si proto pozor na způsoby, jak do svých fotografií zahrnout vzory, symetrii a opakování tvarů nebo barev. Také zahrnutí prvku, který narušuje vzor, vytváří zajímavý středobod. Jednoduchým příkladem může být plot s jedním zlomeným nebo chybějícím sloupkem.
10. Ujistěte se, že máte dobré osvětlení
Ujistit se, že jsou vaše snímky správně nasvícené, je zásadní součástí toho, jak dosáhnout profesionálního vzhledu snímků, a nezkušení fotografové to často přehlížejí. Prvním krokem je ujistit se, že máte dostatek světla, aby byl váš objekt viditelný. Pokud není dostatek světla, může mít váš fotoaparát problém zachytit detaily scény.
Pokud se vám stane, že fotografujete s fotoaparátem na automatické nastavení (což není způsob, jak pořizovat profesionální fotografie, ale o tom později!), použije vysoké nastavení ISO nebo mimořádně dlouhou expozici a pravděpodobně skončíte se zrnitým nebo rozmazaným výsledkem. A pokud se pokusíte vše rozjasnit ve Photoshopu, může se stát, že budete muset provést rozsáhlé úpravy, což také povede k nekvalitnímu snímku.
Na druhou stranu, pokud je na záběrech příliš mnoho tvrdého světla, může to fotografii zničit nežádoucími stíny. Věnujte proto nějaký čas pečlivému výběru místa a úhlu, ze kterého budete fotografovat, abyste zajistili dostatek světla ve scéně. Dalším způsobem, jak se s tímto problémem vypořádat, je použití osvětlovacího zařízení.
11. Pořiďte si osvětlovací zařízení
Spoléhat se pouze na dostupné světlo není vždy ten správný způsob, jak pořizovat profesionální snímky. Pokud tak činíte, značně se omezujete. Profesionální fotografové tráví spoustu času plánováním osvětlení a používají řadu osvětlovacích zařízení. Nemusíte však utrácet spoustu peněz, abyste osvětlení na svých fotografiích posunuli na vyšší úroveň.
12. Pro focení portrétu vyzkoušejte světelný reflektor
Jedním z cenově dostupných zařízení, které vám pomůže zvládnout osvětlení, je reflektor světla. Světelný reflektor 5 v 1 pořídíte za cenu kolem 500kč dolarů a poskytne vám spoustu možností, jak manipulovat se světlem na záběrech. Tyto všestranné světelné reflektory se dodávají s oboustrannými kryty z různých typů odrazných materiálů. Mají například stříbrné kryty, které odrážejí hodně jasného světla, bílé kryty, které odrážejí měkčí světlo, a černé kryty, které vám pomohou odstranit světlo ze scény.
Díky tomu, že světelné reflektory poskytují jednoduchý způsob, jak začít manipulovat se světlem na snímcích, jsou velkým pomocníkem, pokud jde o to, jak se vyznat v profesionálních fotografiích.
13. Naučte se používat blesk a difuzér fotoaparátu
Pokud chápete, že osvětlení je důležitou součástí toho, jak dosáhnout profesionálního vzhledu fotografií, možná uvažujete o investici do osvětlovacího zařízení, jako je například studiový stroboskop. Nepřehlížejte však blesk svého fotoaparátu!
Pokud se jeho použití vyhýbáte, protože vám světlo připadá příliš ostré, existuje řada řešení. Jednou z nejlepších možností je investice do externího blesku. Externí blesky fotoaparátu, ať už je použijete připojené k hot-shoe patici fotoaparátu, nebo je použijete mimo fotoaparát, vám mohou poskytnout mnohem větší flexibilitu. Umožňují například nasměrovat světlo, a ne ho vrhat přímo na fotografovaný objekt.
To vám umožní odrážet světlo od blízkého povrchu, jako je strop nebo zeď. Výsledkem je, že světlo je rozptýleno mnohem rovnoměrněji a vypadá méně intenzivně. K dispozici je také řada difuzérů pro externí blesky, které vám pomohou světlo změkčit, aniž byste ho museli odrážet od povrchu.
Pokud však nejste připraveni investovat do externího blesku, pak existují levnější možnosti rozptylu světla z vestavěného blesku fotoaparátu. Jedním z příkladů je tento difuzér pro vestavěné blesky fotoaparátu. Je cenově dostupný a jednoduše se připevní na horní část fotoaparátu. Ke změkčení světla používá matný průsvitný plast.
Mnoho fotografů si vytváří kutilská řešení difusoru pro rozptyl světla z blesků, například pomocí různých průsvitných bílých plastových nádob a jejich vyříznutím tak, aby se vešly na blesk.
14. K vytvoření zajímavých efektů využijte světlo
S osvětlením je však spojeno mnohem víc než jen zajištění dostatečného množství světla. Světlo můžete také použít různými zajímavými způsoby, které mohou zcela změnit náladu vašich fotografií. Jakmile si osvojíte vytváření některých z těchto efektů, pomůže vám to s vymýšlením, jak docílit toho, aby vaše fotografie vypadaly profesionálně.
Mezi techniky, které můžete vyzkoušet, patří například:
- Fotografování během zlaté hodiny. Zlatou hodinou fotografové nazývají dobu těsně po východu a těsně před západem slunce. Tehdy můžete zachytit scény zalité zlatavým světlem – což vytváří skvělé fotografie. Protože je slunce nízko na obloze, vrhají věci velmi dlouhé stíny, které mohou vytvořit dramatický efekt.
- Vytvořte siluetu. Zkuste fotografovat objekt před jasným světlem, například zapadajícím sluncem, a ručně upravte nastavení fotoaparátu tak, aby vám zůstala jen tmavá silueta na světlém pozadí.
- Fotografujte za ostrého světla. Fotografování v oblastech nebo časech, kdy je hodně jasného světla a stínů, může vytvořit zajímavou fotografii s velkým kontrastem. Hledejte například věci, které vrhají na scénu zajímavé stíny, jako jsou okenní žaluzie nebo plot. Pak zachyťte tyto tvary nebo vzory vytvořené stíny, které dopadají na váš objekt. Další informace o této technice naleznete v článku Rady pro fotografování v tvrdém světle.
15. Naučte se upravovat fotografie jako profesionál
Při fotografován nejde jen o to, jak fotit profesionální fotografie. Měli byste se také naučit upravovat fotografie jako profesionál.
Photoshop je nejlepším přítelem profesionálního fotografa. Prakticky každému snímku může prospět několik retušovacích úprav, ať už jde o ořez, úpravu jasu, barevné korekce nebo jiné úpravy. Proto se vyplatí věnovat nějaký čas učení se, čeho všeho je tento program schopen. Na internetu je k dispozici spousta užitečných výukových programů, včetně několika na webu společnosti Adobe. Pokud nemáte přístup k programu Photoshop a nechcete za něj utrácet peníze, existuje mnoho bezplatných alternativ Photoshopu. Jednou z nejoblíbenějších je GIMP.
Ať už ale používáte jakýkoli software pro úpravu fotografií, jedno pravidlo zůstává neměnné: při úpravách byste měli používat lehký dotyk. Nezkušení fotografové mají tendenci to při úpravách přehánět. Začněte s přednastaveným vzhledem a provádějte malé úpravy, abyste vytvořili konzistentní celek. Pokud provedete příliš mnoho drastických úprav, konečný výsledek nebude vypadat realisticky a vaše retuše budou zřejmé.
16. Seznamte se s nastavením vašeho fotoaparátu
Spoléhání se na automatické nastavení fotoaparátu je další věc, která vás bude brzdit. Někdy může fungovat dobře, nebudete mít však zdaleka takovou flexibilitu na vlastní kreativitu.
Při focení siluet se například může stát, že se fotoaparát bude snažit zachytit špatné detaily a nakonec budete mít také špatně osvětlený objekt na přepáleném pozadí. Při focení v noci může nastavit extra dlouhou expozici, i když ji nechcete, a vaše fotografie bude vypadat jako něco jako rozmazaná kaše. Věnujte tedy nějaký čas seznámení se s nastavením fotoaparátu, protože je to zásadní krok k tomu, abyste se naučili, jak dosáhnout profesionálního vzhledu fotografií.
17. Pořiďte si stativ
Některým osvětlovacím zařízením jsme se již věnovali, ale je tu ještě jeden kus fotografického vybavení, který byste rozhodně měli zvážit do svého arzenálu, pokud chcete vědět, jak pořizovat profesionální fotografie.
Možná si myslíte, že stativ nepotřebujete, protože máte pevnou ruku a vyhovuje vám fotografování z ruky. Stativ vám však umožní vyzkoušet si různé techniky fotografování, které bez něj nezvládnete. Jen několik příkladů zahrnuje fotografování se stativem, dlouhé expozice nebo vytváření vlastních 3D snímků.
Stativ vám také umožní nastavit záběr a poté se věnovat dalším aspektům scény a zároveň mít fotoaparát připravený k použití. Například můžete chtít seřídit záběr a pak promluvit s modelem, upravit osvětlení nebo jen počkat na ideální okamžik. A nemusíte utrácet mnoho peněz, abyste si pořídili kvalitní stativ. Chcete-li získat informace o nejrůznějším dostupném příslušenství, přečtěte si o těchto nezbytných doplňcích pro portrétní fotografii.
18. Vylepšete si své vybavení
Pomocí výše uvedených tipů pro profesionální fotografování byste měli být schopni výrazně zlepšit své výsledky, aniž byste museli zbytečně utrácet peníze. Pokud máte na rozpočet nového vybavení, pak možná je ten správný čas na upgrade fotoaparátu, objektivů a příslušenství. Chcete-li si pomoci s rozhodováním mezi všemi možnostmi, podívejte se na tyto průvodce: