Jaký fotoaparát. Průvodce nákupu fotoaparátu

Jaký fotoaparát

Hledáte tipy, jak vybrat nejlepší kompaktní fotoaparát? Informace v této příručce vám pomohou vytvořit si představu o tom, na co se při nákupu fotoaparátu zaměřit pro to aby vybraný fotoaparát plně vyhovoval vašim potřebám.

Rozměry

Pokud si plánujete koupit kompaktní fotoaparát, chcete, aby byl malý a praktický. Důležité je také, kolik fotoaparát váží. Velmi často tyto typy fotoaparátu váží méně než 300 g, takže cestování s nimi je velmi pohodlné.

Obrazový snímač

Snímač je součást fotoaparátu, která je zodpovědná za převod obrazu na elektrické signály. To umožňuje uložit obraz do paměti zařízení. Kompaktní modely fotoaparátu jsou obvykle vybaveny citlivými CMOS snímači. Mezi jejích další výhody patří dobré podání barev a relativně nízká hladina šumu.

Kvalita fotografie také závisí na rozlišení snímače. V případě kompaktních fotoaparátů je to obvykle 16-21 mpix, což stačí k pořízení pěkných snímků, a to až do rozlišení 5472 x 3648 pixelů.

Ohnisková vzdálenost objektivu

Velmi užitečným kritériem výběru fotoaparátu ohnisková vzdálenost jeho objektivu. Předpokládá se, že fotoaparát s ohniskovou vzdáleností do 50 mm je vhodné pro fotografování architektury, uzavřených místností a krajiny. Pokud horní ohnisková vzdálenost přesahuje 50 mm, znamená to, že je fotoaparát vhodný pro fotografování portrétů i vzdálených objektů.

Zoom

Při zjišťování, jaký je nejlepší kompaktní fotoaparát, určitě narazíte na informace týkající se zoomu. Existují dva typy zoomu: digitální a optický. První z nich je obvykle větší a jeho použitím uměle zvětšíme vyfotografovaný obraz vytvořený procesorem zařízení. Většina lidí věnuje pozornost především optickému zoomu, který funguje jako dalekohled. Jeho použití nepřispívá ke zhoršení kvality fotografií (i když použití velkého zoomu obvykle vyžaduje stabilizaci obrazu).

Komfort používání

Co ovlivňuje pohodlí při používání fotoaparátu? Je velmi důležité, aby měl přehledné menu, nejlépe přeložené do polštiny (pak nebudeme mít pochybnosti, zda jsme zařízení nastavili správně). Obvykle se pro rámování používá vestavěný displej LCD, ale někteří lidé dávají přednost hledáčku. Mezi nejužitečnější patří vlastnosti fotoaparátu patří:

  • stabilizace obrazu
  • ruční ostření
  • použití blesku
  • připojení k dalším zařízením prostřednictvím Wi-Fi
  • použití paměťových karet
  • rychlé úpravy fotografií.

Ověřte si možnost nastavení ISO pro to abyste se ujistili, že fotoaparát vám umožní fotit pěkné fotografie za slunečného dne i při slabém osvětlení.

Standardní rozsah je 400 – 1600, ale stále častěji je mnohem větší.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Co je to kompaktní fotoaparát

Kompaktní fotoaparát je fotografické zařízení, které vyniká především svými malými rozměry. Je velmi praktický, a proto se snadno přenáší a skladuje. Je však třeba mít na paměti, že tento typ zařízení má jednoduchou konstrukci a omezený počet dostupných funkcí. Kompaktní fotoaparát má vestavěný objektiv a nelze jej nahradit jiným. Obvykle se dodávají s několikanásobným zoomem a malým snímačem, ale některé značky nabízejí o něco pokročilejší přístroje, které vypadají téměř stejně jako profesionální zrcadlovky.

Co je lepší: kompaktní fotoaparát nebo digitální zrcadlovka

Je vlastně těžké říct, který z nich je lepší: je lepší volbou kompaktní fotoaparát nebo digitální zrcadlovka. Velmi záleží na individuálních potřebách. Pokud si chcete koupit malý, snadno použitelný a relativně levný přístroj, měli byste se rozhodnout pro kompaktní fotoaparát. Nemá mnoho funkcí, a proto se často doporučuje začátečníkům, kteří chtějí fotografovat hlavně během rodinné dovolené nebo večírků s přáteli. Digitální zrcadlovka je pokročilejší zařízení, což znamená, že je vybavena více možnostmi. Využívají ji především profesionálové a lidé, kteří chtějí rozvíjet svou vášeň pro fotografování. Ve srovnání s kompaktním fotoaparátem je však digitální zrcadlovka větší, těžší a obvykle i dražší.

Optimální specifikace kompaktu

Jedním z nejdůležitějších parametrů kompaktního fotoaparátu je ohnisková vzdálenost. Jedná se o vzdálenost měřenou od optického středu ke světlocitlivému materiálu, která se udává v milimetrech. Pokud je ohnisková vzdálenost přístroje menší než 50 mm, je vhodný pro fotografování architektury nebo krajiny. Zařízení s větší ohniskovou vzdáleností umožňuje fotografovat objekty ve velké vzdálenosti od vás i portréty. Dalším důležitým parametrem je rozlišení pixelů snímače. Čím vyšší je rozlišení, tím lepší je kvalita fotografie. Za pozornost stojí také citlivost ISO (doporučený rozsah je minimálně 80-400), velikost displeje a celkové rozměry zařízení.