1. Správné rámování fotografií
Pro to aby vaše fotografie vypadaly skvěle v rámečcích nebo v rodinném albu, byste měli při fotografování dbát na základní pravidla rámování. Objekt, předmět nebo osobu foťte tak, aby bylo vidět i něco málo z jejího okolí. Takzvané “těsné” rámečky nevypadají příliš dobře. Proto je vždy dobré zahrnout do záběru kromě hlavního objektu také část budovy, náhodného kolemjdoucího nebo přírodní prvky. Fotografie z chytrých telefonů jsou dobré a dobře oříznuté, pokud je pořídíte pomocí mřížky, která rozděluje obrazovku na devět čtverců pomocí čtyř čar. Platí pravidlo, že nejdůležitější prvky fotografie by se měly nacházet alespoň na jednom z průsečíků těchto linií. Jedná se o tzv. silné stránky obrazu.
Někteří lidé se domnívají, že narušení kompozice, např. pořízení snímků silně nakloněných doprava nebo doleva, je činí zajímavějšími. To je chyba! Při fotografování nenaklánějte fotoaparát. Měli byste udržovat rovný horizont, jehož linie by se měla shodovat s jednou z vodorovných čar.
2. Nastavení vyvážení bílé
Vyvážení bílé je bezpochyby jednou z nejzásadnějších otázek fotografie. Jeho správné nastavení výrazně ovlivňuje konečný výsledek vašich fotografií. Vyvážení bílé totiž pomáhá přesně reprodukovat barvy a zachovat správné barvy na fotografiích. Stále více chytrých telefonů nabízí nastavitelné vyvážení bílé, které snadno přizpůsobíte světelným podmínkám.
3. Nastavte nejvyšší rozlišení fotografií
Na tento prvek mnoho lidí zapomíná a skutečně ovlivňuje výsledný vzhled fotografií. Vysoké rozlišení znamená větší velikost fotografie, více pixelů, a tím i lepší kvalitu fotografie a možnost jejího tisku ve velkém formátu a zavěšení na zeď, např. v dřevěném rámu. Fotografii můžete vložit do fotoalba o rozměrech 15 x 21 cm.
4. Zajistěte dobré osvětlení
Více světla! Fotoaparáty mobilních telefonů nemají velké snímače, které by umožňovaly fotografování za nepříznivých světelných podmínek. Čím více světla, zejména přirozeného, tím kvalitnější jsou fotografie pořízené smartphonem. Budou ostřejší a méně hlučné.
Fotografujte za jasného počasí. Pokud to není možné, pokuste se objekt osvětlit přiblížením k oknu nebo zapnutím kvalitního umělého osvětlení.
Na druhou stranu nesmí být světlo příliš intenzivní. Osoba vyfotografovaná v pravé poledne za plného slunečního světla bude mít v obličeji určitě výrazné stíny a její rysy budou nepřirozeně ostré. Chcete-li se tomu vyhnout, najděte stín a vyfoťte ho v jeho nejjasnějším místě.
5. Zapomeňte na digitální zoom
Jednou z chyb, které byste se měli při fotografování smartphonem vyvarovat, je používání digitálního zoomu. Přiblížení v telefonu není nic jiného než zvětšování a zmenšování obrazu. Použití této funkce proto výrazně snižuje kvalitu mobilní fotografie. Jak se s tím vypořádat? Nejlepším řešením je samozřejmě fotit zblízka. Někdy to však není možné – pak je lepší fotit z větší vzdálenosti a fotografii později oříznout v aplikaci pro úpravu fotografií. V rodinném albu to bude určitě vypadat mnohem lépe než fotografie vyfocená se zoomem.
6. Zapomeňte na blesk
Jak pořídit dobrou fotografii chytrým telefonem? Určitě s vypnutým bleskem! Zářivé a červené oči, lesklá pleť a přeexponovaný obličej jsou důsledkem zapnutého blesku. Pokud tedy chcete zobrazit fotografie z dovolené nebo z rodinné procházky v jednom rámečku nebo v rámečku pro několik fotografií, zapomeňte na blesk. Fotografie pak vypadají uměle a nepřirozeně. Je lepší zaměřit se na stabilizaci obrazu, například zakoupením stativu pro chytrý telefon, a pro fotografování po setmění používat automatický noční režim
7. Zvažte koupi stativu
Abyste mohli chytrým telefonem pořizovat uspokojivé fotografie, musíte také zajistit správnou stabilizaci snímku. Zvažte proto koupi mini stativu. Toto zařízení udržuje telefon v rovnoměrné a stabilní poloze po dlouhou dobu. Stativ jistě zlepší kvalitu vašich snímků, zejména těch krajinných nebo pořízených v noci, které vyžadují dlouhé expozice
8. Využijte možnosti fotoaparátu
Fotoaparáty moderních chytrých telefonů jsou vybaveny mnoha užitečnými režimy fotografování a dalšími funkcemi, které vám pomohou při pořizování fotografií. Vyplatí se vyzkoušet, co váš telefon nabízí a jakého efektu můžete dosáhnout pomocí různých režimů, jako je HDR, panorama a makro. Určitě najdete funkce, které zlepší kvalitu vašich fotografií.
9. Používat aplikace pro pořizování a úpravu fotografií
Pokud nastavení fotoaparátu nabízené výrobcem nesplňuje vaše očekávání, můžete vždy uvažovat o stažení jednoduchých, pohodlných a intuitivních aplikací pro pořizování fotografií do telefonu, jejichž výběr je opravdu široký.
Totéž platí pro aplikace na úpravu fotografií. Přestože fotoaparát v telefonu provádí vlastní korekce již ve fázi pořizování snímku, nic nebrání tomu, abyste fotografii vylepšili a dokonale ji pověsili do dětského pokoje, dětského rámečku nebo jinam do domácnosti. Pomocí různých aplikací pro úpravu fotografií v telefonu můžete fotografie zkrášlit a změnit různé parametry, jako je jas, kontrast, sytost a korekce přeexponování. V mobilní aplikaci můžete fotografii také otočit a vhodně oříznout. Koneckonců ne vždy máme přístup k počítačovému grafickému programu, který by naše fotografie zpracoval.
10. Pečujte o svůj objektiv
Často se stává, že neuspokojivá kvalita fotografie není způsobena nedostatkem dobrého světla nebo nevhodným záběrem, ale znečištěným objektivem. Telefon nosíme po kapsách, v taškách a batozích a často se dotýkáme objektivu prsty, takže je naše zařízení vystaveno nejrůznějším nečistotám. Sklo by se mělo pravidelně čistit, nejlépe suchou utěrkou z mikrovlákna. Před každým použitím fotoaparátu v telefonu je vhodné věnovat pozornost tomu, zda není sklo rozmazané, a případně jej otřít měkkým kusem oblečení. Chytrý telefon je také dobré nosit ve speciálním pouzdře nebo ochranném obalu, který chrání objektiv před poškrábáním a poškozením.