JAK ZAČÍT FOTIT se ZRCADLOVKOU PRŮVODCE FOTOGRAFOVÁNÍM

Jak fotit se zrcadlovkou. Tipy a nápady

Chcete začít fotit a myslíte si, že se to, nikdy nenaučíte? Měli jste někdy chuť fotit, ale nevěděli jste, jak začít? Nebo jste již  začali fotit, ale ztratili jste se? Přečtěte si tento článek a získáte tipy na focení napsán jako návod na focení zrcadlovkou.

Jak SPRÁVNĚ fotit

Vymyslete si nápad​

Než něco vyfotíte, určete si, jak to chcete vyfotit. Z tohoto záměru pak vznikne hezká fotografie. Přijít na nějaký koncept, ale může být těžké. Nápady získáte, pouze když se otevřete novým zkušenostem, takže nejlepší je nesedět doma ale zkoušet fotit různé věci různě

Na nápad můžete přijít různě. Možná vás prostě inspiruje okamžitá situace, nebo prostředí. Nezáleží na tom, jak propracované vaše nápady jsou, z každého nápadu se dá udělat skvělá fotografie. Začněte se dívat na fotografie pomocí pravidel expozice. Která z fotografií tekoucí vody se vám líbí více? Uvědomte si že o tom jakou fotografii vyfotíte rozhodují zlomky sekund. Buďte kreativní. Cesta k vaším hezkým fotkám vede zcela jistě přes umění ovládnutí kompozice fotografie. Chcete se inspirovat zkušenostmi profesionálů? Přečtěte si po dočtení tohoto článku článek tipy jak fotit. A pak foťte, foťte, foťte a po čase si třeba přečtěte článek o kompozici ještě jednou. Konfrontujte svoje nově nabyté znalosti s obsahem tohoto článku! Jsme si jist, že v druhém čtení odhalíte další a další tajemství profesionálních fotografů v počátku pro vás skrytá za hustým křovím množství technických informací o focení. 

JAK SPRÁVNĚ FOTIT - První krok k úspěchu

Osvojte si pravidla expozice fotografie

Postupně se seznamujte s fotografickými pojmy a názvy. Je toho opravdu hodně, ale nejdůležitější jsou následující tři: ISO, clona a čas expozice. Dohromady tvoří expozici fotografie. Expozice je způsob jakým světlo vykresluje fotografie. Fotografie tmavší než skutečný obraz nazýváme podexponované (pravý dolní roh fotografie) a světlejší přeexponované (levý horní roh fotografie).

to musíte znát

Čas expozice

Obě dvě fotografie byly pořízeny v manuálním režimu fotoaparátu několik vteřin po sobě. Fotografie číslo jedna byla vyfotografována s nastaveným časem expozice na 1/3 sekundy. Na fotografii je vidět blur efekt vytvořená tekoucí vodou. Druhá fotografie byla vyfotografována s časem expozice 1/800 sekundy. Fotografování při těchto krátkých časech expozice se říká zmrazení pohybu.

to určitě taky

Clona osvědčená cesta k vaší kreativitě

Podívejme se na fotografii ještě jednou. Kapky vody jsou na fotografii vykresleny v detailu. Popředí i pozadí je lehce rozmazané. Toto rozmazání je tím větší čím dál se nachází od středu fotografie. Velikost tohoto rozmazání nastavujeme nastavením clonového čísla.

Nastavením clonového čísla řídíme jas fotografie a hloubku její ostrosti.  Podívejme se na následující dvě fotografie kopretin. Fotografie číslo jedna má malou hloubku pole ostrosti. Popředí je oproti středové kopretině rozmazáno. Rozmazání je tím větší, čím větší vzdálenost je od centrální kopretiny. Ještě více se o clonových číslech a nastavení clony dozvíte v článku  Jak nastavit clonu. Clona fotoaparátu a clonové číslo

Vezměte svoji zrcadlovku do ruky a seznamte se s fotografickými režimy vašeho fotoaparátu​

Fotoaparáty jsou vybaveny voličem fotografických režimů. Jeho otáčením nastavujeme, v jakém režimu chceme fotit. Tyto režimy rozdělujeme do tří skupin

  • Automatické režimy s bleskem a bez blesku
  • Scénické režimy označené ikonkou scény pro kterou jsou určeny
  • Režimy priority označeny písmeny
Zdroj NIKON

Automatické režimy vyhoví všem situacím, ale nelze s nimi fotit jiné fotografie, než takové jaké chce automatika fotoaparátu. Fotografie jsou také často rozmazané. Fotoaparát prostě neví, co fotí, expozici nastavuje podle jasu fotografie. Automatické nastavení fotografie většinou nevyhovuje kreativním fotografickým záměrům

Scénické režimy jsou přechod mezi automatickým režimem a režimy priority. Nastavením scény napovídat fotoaparátu co fotíte. On podle toho volí expozici takovou s důrazem na nastavení času nebo clony. Scény jsou znázorněny obrázkem. Fotoaparáty mají obvykle scénický režim 

  • sport pro zajištění zmrazení pohybu fotoaparát nastavuje kratší čas expozice
  • portrét malou hloubku ostrosti zajistí nastavením nižších clonových čísel
  • krajina pro zajištění větší hloubky fotografie fotoaparát nastavuje vyšší clonová čísla 
  • noční fotografie tipujete nastavení vysoké ISO? Tipujete správně

Režimy priority jsou nejčastěji využívány. Režim P programová automatika vyhovuje většině fotografickým témat. Režim A/Av využíváme při focení krajiny, portrétu a vždy když potřebujeme prioritně nastavit clonové číslo. Režim S/Ss je vhodný pro focení věcí v pohybu a sportu. Své uplatnění nachází také v kreativní fotografii jako je například malování světlem.

Manuální režim je vhodný pro těžké světelné podmínky, astro foto a všude tam kde chcete experimentovat. Fotoaparát nás na holičkách nenechá, na stupnici s ryskou ukazuje, zda máme nastavenou správnou expozici fotografie.

Praktické rady a návod na focení v jednotlivých režimech fotoaparátu naleznete v článku Jak nastavit  zrcadlovku

JAK SPRÁVNĚ FOTIT Na kompozici fotografie OPRAVDU záleží

Jak fotit volba kompozice fotografie

Pro nenudící kompozici fotografii existuje mnoho osvědčených pravidel. Jsou to různé možnosti uspořádání prvků ve fotografii. Pravidla obsahují různá doporučení, jako například umístit hlavní motiv na geometrický střed, nebo do některé z třetin nebo na zlatý řez fotografie.

Praktické ukázky volby kompozice fotografie a návod na focení v jednotlivých režimech fotoaparátu naleznete v článku  19× správná kompozice fotografie pro vaše lepší fotky

JAK SPRÁVNĚ FOTIT naučte se pracovat se světlem

Jak hezky fotit volba správného osvětlení

Fotografie vznikne zaznamenáním světla. Světlo má svoji intenzitu směr dopadu a barvu. Intenzitu máte vyřešenou nastavením expozice fotografie. Směr dopadu světla a jeho barevný nádech je to oč tu běží. Směr dopadu světla využíváme pří focení portrétů. 

Barvu světla určitě objevíte při focení krajiny a přírody. Fotografie krajiny pořízené  za zlaté hodinky jsou vždy hezčí než fotografie focené v pravé poledne. Během zlaté hodinky má sluneční světlo měkké teplé barvy. Přečtěte si kdy nasává, co obarvuje sluneční světlo a jak fotit za zlaté hodinky v článku Zlatá hodinka – Když slunce čaruje. Jak správně fotit.