Pro focení v noci je nutné použít plně manuální režim fotoaparátu, ale nenechte se tím odradit, protože nastavení je jednoduché. Níže uvádíme postup nastavení fotoaparátu pro noční fotografování:
M – manuální režim.
- Rychlost závěrky – 30 až 60 sekund. Protože je tma, delší čas závěrky poskytne dostatek času, aby do fotoaparátu proniklo hodně světla. Pokud se vám zdá, že vaše fotografie vycházejí příliš tmavé, čas prodlužte, pokud vaše fotografie vycházejí příliš světlé, čas zkraťte.
- Clona – f8, f11 nebo f 16. Tato clona slouží k vytvoření tzv. velké hloubky ostrosti a umožňuje vytvořit snímek, který je ostrý od popředí až po pozadí. Stejně jako u rychlosti závěrky můžete pomocí clony snímky zesvětlit nebo ztmavit. Začněte na cloně f11 a pokud je snímek příliš světlý, přejděte na f16, pokud je příliš tmavý, přejděte na f8.
- ISO – 100 nebo 200. To slouží ke snížení šumu. Šum na snímku vytváří skvrnitý vzhled s nevýraznými barvami. Chcete-li získat čistou ostrou a barevnou noční fotografii, budete potřebovat co nejméně šumu.
- Nastavte vyvážení bílé na hodnotu Auto. Na nočních fotografiích se obvykle vyskytuje mnoho různých zdrojů světla s mnoha různými barvami. Fotografování v režimu automatického vyvážení bílé poskytuje dobrou střední hodnotu, kterou lze podle potřeby upravit zpětně v programech pro následné zpracování, jako je například Lightroom. Další možností je nastavit vyvážení bílé ve fotoaparátu na Denní světlo. To zachytí barvy takové, jaké jsou, ale zdá se mi, že při tomto způsobu vycházejí fotografie příliš oranžové.
- Ruční ostření. Protože bude tma, fotoaparát bude mít problém na něco zaostřit. Chcete-li to vyřešit, zaostřete na něco osvětleného v dálce a pak přepněte objektiv na ruční ostření, abyste zaostřovací bod zafixovali.
- Fotografujte do RAW souboru. Tento postup je volitelný, ale velmi se doporučuje. Fotografování do surového formátu vám poskytne mnohem větší prostor při následném zpracování snímku nebo v případě, že jej budete zpracovávat. Další podrobnosti jsou uvedeny níže.