Při nastavení clonového čísla musíte především zvážit zda chcete vyfotit fotografii ostrou v každém detailu nebo nebo ne. V tomto režimu si můžete kreativně pohrát s rozmazáním popředím případě pozadím u fotografovaného objektu. K tomuto s nejlépe hodí režim priorita clony kdy velikost clonového čísla nastavujete rozevření clony. Automatika fotoaparátu pak sama pomocí času expozice nastaví správnou expozici fotografie.
Co je clona a clonová čísla
Clona je otvor v objektivu. Změnou jeho průměru nastavujeme intenzitu světla dopadajícího na obrazový snímač fotoaparátu. Nastavení této intenzity se udává velikostí clonového čísla. Otvor clony je ve skutečnosti tvořen vějířovitě uspořádanou sadou lamel. Tyto svým roztahováním / stahováním mění své uspořádání a tím také průměr vnitřního otvoru clony. Čím menší clonové číslo nastavíte, tím větší otvor lamely clony vytvoří. Čím vyšší číslo, tím je otvor menší.
Clonová čísla jsou odstupňována v krocích s rozestupem, kterému také říkáme krok. Tyto kroky spolu tvoří číselnou řadu čísel, jako je například f/1.4, f/1.8, f/2.8, f/11, f/22. Minimální nastavitelné clonové číslo je uvedeno na objektivu v našem případě 1:1.8 znamená f/1.8. Nastavené clonové číslo se zobrazuje na displeji fotoaparát za písmenem f nebo F.
Příklady nastavení clonového čísla:
- malé clonové číslo (např. f/1,8) = velké rozevření vytvoří velký otvor, tj. více světla,
- velké clonové číslo (například f/21) = malé otevření vytvoří malý otvor, tj. méně světla.
Vliv nastavení clonového čísla na fotografii:
- malé clonové číslo = velký otvor = malá hloubka ostrosti = rozmazané popředí/pozadí,
- vysoké clonové číslo = malý otvor = hlubší hloubka ostrosti = méně rozmazané popředí/pozadí.
Nastavením velkého clonového čísla f/11 dosáhnete ostrého pozadí i popředí. Této velké hloubky ostrosti můžete například použít při fotografování krajiny
Výhody fotografování v režimu Priorita clony
1. Umožňuje ovládat hloubku ostrosti
Nastavením clony řídíte u svých fotografií hloubku ostrosti. Čím menší clonové číslo nastavíte, tím menší hloubku ostrosti budou vaše fotografie mít. Fotografie s velmi rozmazaným popředím/pozadím jsou fotografovány s malou hloubkou ostrosti malým clonovým číslem.
2. Nabízí kreativní svobodu
Využívat možnost řízení hloubky ostrosti fotografie je jedním z osvědčených způsobů, jak být kreativní fotograf. Malá hloubka ostrosti vám umožní oddělit fotografovaný objekt od pozadí nebo popředí fotografie. Při nastavení malého clonového čísla musíte samozřejmě fotoaparátu určit, na co má zaostřit. Pokud tak neučiníte, fotoaparát se pokusí pokyn, na co chcete ostřit, uhádnout sám.
Mít kontrolu nad hloubkou ostrosti vám dává kreativní svobodu zdůraznit na fotografii to, co je pro vás důležité!
3. Je pohotový
Pohotovost je jeden z nejpádnějších důvodů pro použití režimu priority clony, zvláště pak pokud se nacházíte v normálním světelném prostředí (což znamená, že nefotíte v noci nebo v tmavých interiérech). V takových případech se nemusíte starat o čas expozice, vyberete pouze vhodné ISO. Typická hodnota pro focení venku za slunečného dne je ISO 100. Fotoaparát zvolí čas expozice podle nastavení clonového čísla sám. Dostatečné světelné podmínky mu umožní nastavit dostatečně krátký čas expozice, který neovlivní negativně kvalitu vašich fotografii.
Čím méně nastavení musíte při fotografování provést, tím více času pak budete mít na samotné fotografování skvělých snímků!
Jak nastavit režim Priorita clony
Většina zrcadlovek má kruhový přepínač režimů fotografování:
- u fotoaparátů Canon otočte ovladač režimů do polohy „Av“,
- u fotoaparátů Nikon přepněte volič režimů do polohy „A“.
Jak používat režim priority clony:
- Nastavte vhodné ISO (nebo nastavte ISO na AUTO).
- V režimu Priorita clony nastavte otáčením hlavního voliče požadované clonové číslo.
- Stisknutím spouště do poloviny zaostřete fotografovaný objekt; správný čas expozice nastaví fotoaparát automaticky.
- Domáčkněte spoušť.
Kdy použít režim priority clony A/Av?
1. Portrétní fotografie
Při fotografování portrétů chceme fotografovanou osobu oddělit od pozadí. To znamená mít úplnou kontrolu nad hloubkou ostrosti fotografie. Čím menší clonové číslo nastavíte, tím více se vám podaří portrétovaného oddělit od pozadí. Speciální portrétní objektivy mají možnost nastavit i f/1,6. Režim priority clony je dokonalý v případech, kdy se portrétovaná osoba příliš nehýbe. V tomto režimu se pak můžete plně věnovat ostření a kompozici. Nastavení času expozice můžete nechat na automatice fotoaparátu. Režim Priorita clony A vám umožňuje rušivé prvky v pozadí z portrétů rozostřit
Tip na fotografování: Nemáte speciální portrétní objektiv? Nevadí, k oddělení pozadí můžete také použít zoomovací objektiv vysunutý na ohnisko blížící se maximálnímu ohnisku vašeho objektivu. Větší ohnisková vzdálenost vám pomůže také rozmazat pozadí i při clonovém čísle f/4.
2. Běžné fotografování za denního světla
Režim Priorita clony je velmi vhodný pro fotografování za denního světla venku. Téměř vždy máte dostatek světla, a nemusíte se tedy obávat, že fotoaparát nastaví z důvodu dobré expozice dlouhý exponující čas, který by mohl zapříčinit rozmazání pohybujícího se objektu na fotografii. Režim Priorita clony není vhodný pro fotografování rychle se pohybujících objektů.
3. Fotografování na cestách a výletech
Určitě se chcete ze svých dobrodružných cest vrátit domů se spoustou skvělých fotografii. V tomto případě je pro vás režim fotografování s prioritou clony skvělou volbou. Můžete naplno využít výhodu pohotovosti režimu fotografování na prioritu clony. Nebudete již muset ztrácet čas nastavováním fotoaparátu, a propást tak spoustu úžasných fotografií, místo toho, abyste se dívali na své okolí. Nastavte fotoaparát do režimu Priorita clony a ISO na Auto. Clonu podle požadavku na ostrost pozadí nastavíte pouhým otočením kolečka ovládání clony a než zaostříte, tak za vás fotoaparát nastaví vhodný čas expozice. No není to úžasné! Pokud nevíte jaké clonové číslo nastavit, tak nastavte f/5,6. Uvidíte, že to bude určitě fungovat.
4. Fotografování ulice – street fotografie
Jako street fotograf musíte být spontánní a hlavně velmi pohotoví. Říká se, že většina street fotografů fotografuje v režimu priority clony a dokonce již mají přednastavené clonové číslo f/5,6 a hodnotu ISO 200. Při této kombinaci jim čas expozice nastavovaný automatikou fotoaparátu vyjde za dobrých světelných podmínek vždy dostatečně krátký, aby zaznamenával pouliční život. S takto přednastaveným fotoaparátem se pak můžou zaměřit na pohotové zachycení rozhodujících okamžiků života na ulici.
5. Krajinářská fotografie
Při fotografování krajiny chcete řízením hloubky ostrosti předejít rozostření pozadí krajiny. Většinou chcete pořídit fotografie se střední až velkou hlubokou ostrosti. Takové fotografie vyfotíte s nastavením střední clony f/5,6 až velké clony f/11. Výjimkou může být fotografování východu nebo západu slunce, kdy můžete nastavit ještě vetší clonu f/19. S takto nastavenou clonou vám vycházející či zapadající slunce vykreslí na fotografii tolik obdivované sluneční paprsky.
6. Když chcete ovládat hloubku ostrosti
Použité nastavení velikosti clony někteří fotografové neradi sdílejí. Je to proto, že jejím nastavením vytvořili fotografie s individuální hloubkou ostrosti, aniž by při tom museli vypočítat správný čas expozice. Pouhým otočením kolečka nastavení clony rozostří vše kromě fotografovaného objektu, nebo naopak ostře vykreslí celou hloubku prostoru fotografované scény.
Tip na fotografování: Pokud vám vychází dlouhý čas expozice, tak použitím stativu můžete předejít rozmazání fotografie vzniklé chvěním fotoaparátu.
Kdy raději režim priority clony nepoužívat
Režim Priorita clony vyhovuje při fotografování široké škále situací. Jsou však takové situace a typy fotografií, pro které vhodný není.
1. Špatné světelné podmínky – špatné světlo
V podmínkách se slabým světlem je hlavním problémem čas expozice, a to zejména pro začínající fotografy. V takových situacích je lepší přepnout do režimu priority času expozice a nastavit čas expozice tak, aby nedošlo k rozmazání fotografie chvěním fotoaparátu nebo pohybem fotografovaného objektu (obvykle 1/60 sekundy a kratší).
Tip na fotografování: V takových situacích můžete zabránit rozmazání fotografie zapnutím stabilizace obrazu nebo použitím stativu. Můžete také zvýšit citlivost ISO. Zůstaňte však v takových mezích hodnot ISO, při nichž je váš fotoaparát ještě schopen zpracovat fotografii bez viditelného šumu/zrnění.
2. Fotografování s dlouhým časem expozice – rozmazání pohybem
Fotografování s dlouhou expozicí vyžaduje, abyste závěrku otevřeli na dlouhou dobu. Režim Priorita au[PT6] expozice S nebo Bulb/Žárovka vám umožní mít čas expozice pod plnou kontrolou.
Někdy chcete ovládat rozmazání fotografie v případě pohybu. Tehdy je jedinou cestou použít režim s prioritou času expozice.
Tipy a triky pro focení s prioritou clony
1. Nezapomeňte si hlídat čas expozice
V režimu priority clony je dobré dávat si pozor, jaký čas expozice automatika fotoaparátu nastaví. Pokud vám bude vycházet čas expozice kratší než 1/60 sekundy, tak je dost možné, že vlivem chvění fotoaparátu pořídíte rozmazanou fotografii. Chvění fotoaparátu můžete zabránit použitím stativu nebo monopodu.
Tip na focení: Užitečným praktickým pravidlem je používat při fotografování čas expozice kratší, než je 1 / ohnisková vzdálenost právě použitého objektivu. Například pro objektiv s ohniskovou vzdálenosti 85 mm použijte kratší čas expozice než je 1/85 sekundy.
2. Zkuste nastavit automatické ISO
V normálním prostředí s dostatkem dostupného světla se nemusíte o ISO starat. Nechte fotoaparát, aby ISO nastavil automaticky sám, tím že přepnete ISO na Auto.
Při fotografování však sledujte hodnotu ISO. Výkon ISO (množství šumu/zrnění na fotografii) závisí na modelu vašeho fotoaparátu. Je dobré mít vyzkoušeno, jak moc vysoké ISO můžete na svém fotoaparátu použít.
Tip na focení: Většina fotoaparátů umožňuje vybrat rozsah hodnot pro nastavení Auto ISO. Takže pokud máte vyzkoušeno, že váš fotoaparát dokáže pořizovat slušné fotografie ještě při ISO 6400, pak nastavte 6400 jako horní limit pro automatické nastavení ISO.
3. Použijte kompenzaci expozice
V poloautomatických režimech včetně režimu priority clony automatika fotoaparátu automaticky nastaví technicky správnou expozici vaší fotografie. Pokud s tímto „technicky správným“ nastavením expozice fotografie nebudete souhlasit, pak můžete pro zvýšení nebo snížení jasu fotografie použít kompenzaci expozice. Na displeji fotoaparátu se nastavení korekce expozice zobrazuje číselnou hodnotou označenou EV. Kladné hodnoty korekce expozice způsobují zesvětlení fotografie, záporné hodnoty ztmavení fotografie. Mějte prosím na paměti, že nastavením kladné hodnoty obvykle prodloužíte čas expozice.
Tip na focení: Kompenzací expozice můžete rychle zjasnit nebo ztmavit fotografii stisknutím tlačítka +/− a současným točením ovládacího kolečka umístěného obvykle na zadní straně fotoaparátu.
Je manuální režim lepší než režim priority clony?
Fotografování v manuálním režimu není vždy ideální, protože v závislosti na vašich zkušenostech je třeba si s expozičním trojúhelníkem trochu pohrát.
Fotoaparát vám v režimu Priorita clony dává příležitost udržet kreativní kontrolu nad vašimi fotografiemi a zároveň vám dává svobodu fotografovat rychleji. Tak proč to nevyužít? Většina fotografů proto používá 95 % času poloautomatické režimy, jako je režim priority clony A nebo režimy priority času závěrky S.
Samozřejmě je důležité znát expoziční trojúhelník. Chcete-li být lepším fotografem, nastal nejvhodnější čas naučit se, jak kombinovat ISO, čas expozice a clonu.
Vaše výzva
Naučit se používat režim Priorita clony vám umožní strávit více času pozorováním okolí a sestavováním nejlepších kompozic fotografie. Pokud profesionálové používají tento poloautomatický režim v 90 % svého času, pak to přece nemůže být vůbec špatný fotografický režim!