Hvězdy se dají fotit třemi způsoby. První způsob je focení kratším časem jen tak z ruky. Druhý způsob je focení dlouhým časem expozice bez sledovacího zařízení a třetí způsob je focení za dlouhého času expozice a pomocí sledovacího zařízení.
Focení hvězd z ruky krátkým časem expozice
Krátkým časem expozice máme na mysli čas okolo 1/10s. S tímto časem expozice vyfotíte fotografie, které ještě nebudou rozmazané vlivem vibrací rukou a na druhou stranu fotoaparát bude mít dost času zachytit co nejvíce světla dopadajícího na jeho senzor z hvězd. Od takto pořízené fotografie ale nemůžete očekávat žádné extra zobrazení objektů hlubokého vesmíru. Druhou kreativnější metodou focení hvězd je focení pomocí dlouhého času expozice.
Focení hvězdných drah star trails
Tato metoda je zvláště vhodná pro fotoaparáty vybavené nočním režimem. Přepněte fotoaparát do nočního režimu a nastavte co nejdelší možný čas expozice. Na spoušti nastavte časovač spouště, stiskněte spoušť a fotoaparát položte na pevnou podložku nasměrovanou na hvězdnou oblohu. Po dobu expozice poodejděte od fotoaparátu. Po ukončení expozice si fotografii prohlédněte. Pokud jste nastavili čas expozice v řádu sekund tak by hvězdy měly začít vykreslovat díky rotace země oblouky svých drah. Díky delšímu času expozice uvidíte na vaší fotografii také více světelných objektů hvězdné oblohy.
Focení hvězd teleskopem pomocí sledovacího zařízení
Při fotografování touto metodou je stativ vybaven zařízením, které kopíruje dráhu hvězd na obloze. Tím se stane, že světlo z hvězdy dopadá na stejné místo čipu fotoaparátu. Hvězdy se nerozmažou a zároveň má elektronika dost času na to posbírat sebemenší paprsky světla a ty proměnit v ostrý obraz s množstvím světelných objektů, které pouhým okem nevidíte.