Jak fotit východ a západ slunce

Jak fotit východ a západ slunce

Fotografování západu slunce je velmi emotivní. Sluneční světlo v tuto dobu vytváří jedinečnou náladu. Každý den se na obloze objevují jedinečné kombinace barev a mraků. Fotografie západu slunce však někdy vypadají fádně a nudně. Buď je snímek přeexponovaný, nebo díky dlouhým slunečním stínům nelze odlišit obrysy krajiny od temné oblohy.

Nikdy se nedívejte přímo do slunečního světla – ať už přímo, nebo přes hledáček fotoaparátu. Raději použijte režim živého náhledu na displeji fotoaparátu.

Čím fotit západ slunce

  • Západ slunce můžete fotografovat běžným kompaktním fotoaparátem nebo mobilem. Nejlepší volbou je zrcadlovka nebo kompakt.
  • Ve většině případů vyhoví širokoúhlý objektiv, který zdůrazní rozlehlost krajiny a mraky které vnesou do fotografie dynamiku.
  • Teleobjektivy a teleobjektivy s ohniskovou vzdáleností jsou vhodné zejména pro objekty, které chcete izolovat od pozadí, nebo jsou příliš vzdálené.

Použijte stativ a dálkovou spoustě vám umožní nastavit nízkou hodnotu ISO. Tím získáte lepší obrazovou kvalitu výraznější barvy. Namísto stativu můžete fotoaparát položit na stabilní objekt jako je střecha auta, zeď nebo kámen a místo dálkové spouště můžete použít samospoušť.

sepia photography of man wearing black sweatshirt holding camera
Photo by Hoang Nguyen Xuan on Pexels.com

Nastavení fotoaparátu pro východ nebo západ slunce

  • Zvolte nejnižší možné ISO. S nízkým ISO zachytíte detaily v mnohem lepším barevném podání a ostrosti. Vyšší hodnoty ISO se u malých senzorů na fotogrfaiích projevují šumem a ochablými barvami.
  • Fotografujte do formátu RAW. Doma pak můžete na počítači bez ztráty kvality vaše fotografie editovat, měnit vyvážení bílé, expozici a mnoho dalšího.
  • Vypněte redukci šumu. 
  • Při focení ze stativu vypněte stabilizátor obrazu.
  • Nastavte clonu na f/8 až f/11
scenic view of the forest during sunrise
Photo by Min An on Pexels.com

Velmi malé clony f/16 nebo f/22 vykreslují na fotografiích světelné paprsky vycházejících ze zdrojů světla v tomto případě ze slunce.